Izložba „Prapovijest i antika na šibenskom području: Velištak i velika Mrdakovica“, u organizaciji Narodnog muzeja Crne Gore i Muzeja grada Šibenika, otvorena je sinoć u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ na Cetinju.
Ovom postavkom Muzej grada Šibenika prezentuje dio terenskog istraživanja svog Arheološkog odjeljenja dva arheološka nalazišta – Velištak i Velika Mrdakovica.
Rukovodilac Arheološkog muzeja Crne Gore, Goran Pajović iskazao je zadovoljstvo što se u Narodnom muzeju otvara jedna, na prvi pogled mala arheološka izložba, ali i dodao da svaki od izloženih predmeta ima nevjerovatan arheološki kontekst.
On se nada je ova izložba početak dobre saradnje između Narodnog muzeja Crne Gore i kolega iz Šibenika.
Jedan od autora izložbe, arheolog Toni Brajković predstavio je istraživanja kolege Emila Podruga na arheološkom nalazištu Velištak, naselju iz razdoblja kasnog neolita, odnosno hvarskog lončarskog stila koji je bio rasprostranjen na većem dijelu istočne obale Jadrana i njenog zaleđa.
Osnovano prije sedam hiljada godina, kako je objasnio Brajković, Velištak je najranije poznato nalazište hvarske faze neolita.
On je takođe predstavio svoj rad na arheološkom nalazištu Velika Mrdakovica, naselju koje je tokom gvozdenog doba pripadalo narodu Liburna.
Istraživanjima je otkriveno 130 praistorijskih, helenističkih i ranocarskih grobova, a obilje materijala ukazuje na trgovinske kontakte i prosperitet liburnske zajednice.
Posjetioce izložbe pozdravio je i direktor Muzeja grada Šibenika Željko Grnčević, koji je kazao da mu je drago što se, nakon Herceg Novog i Kotora, ova izložba predstavlja u prijestonom Cetinju i iskazao očekivanje da će se uspješna saradnja dvije ustanove, koja traje već nekoliko godina, nastaviti i u budućnosti.
Izložba će biti otvorena do 2. oktobra.