Inicijativu finansijski podržava Evropska unija. Planira se izgradnja staza za šetanje pasa i novih parkova za građane i njihove ljubimce, piše "Rojters".
U okviru projekta je i uvođenje programa terapije u kojima učestvuju ljubimci, kao i razvoj aplikacije koja će vlasnicima životinja pomagati gdje, na primjer, mogu nabaviti vodu za svoje ljubimce.
- Životinje su ključni dio našeg društva, ali se pri izradi urbanističkih planova one uglavnom ignorišu - rekao je Frančesko di Jakovo, profesor Univerziteta u Pizi koji predvodi inicijativu u Luki.
Toskanski grad će se takođe u okviru ove inicijative truditi da ljubimce uvede u škole i domove za njegu starih lica, kako bi učestvovali u obrazovnim programima i terapijama. Di Jakovo dodaje da je cilj ovih napora da se ljudima obezbijedi da mogu da svoje ljubimce dovode na radno mjesto, kao i da im se olakša vožnja u gradskom prevozu.
Brojna su istraživanja kojima je utvrđeno da kućni ljubimci doprinose smanjenju rizika od dobijanja srčanih bolesti njihovih vlasnika.
Vrijeme provedeno sa životinjama, takođe, pomaže u smanjenju gojaznosti, snižavanju krvnog pritiska i padu holesterola kod vlasnika.
Ljubimci se već koriste u određenim terapijama jer je poznato da imaju smirujući efekat na ljude.
Osim navedenih prednosti, još jedno istraživanje Univerziteta u Njujorku pokazuje da postoji povezanost između čuvanja kućnih ljubimaca i boljeg psihičkog zdravlja, što je od velike važnosti, posebno tokom kriznih situacija kakva je pandemija.