Obje službe sporazumom su se obavezela na spašavanje i pružanje prve pomoći unesrećenima u slučajevima kada je potrebno primijeniti posebno stručno znanje i upotrijebiti posebnu tehničku opremu, u prekograničnoj oblasti.
Željko Lončarević je rekao da je ovaj projekat za Crnogorsku i Hrvatsku gorsku službu spašavanja izuzetno značajan.
"Kroz ovaj projekat dobili smo opremu koju je prilično teško nabaviti i koja je jako skupa, a zatim i zbog raznovrsne obuke koju smo sa hrvatskom stranom prošli zajedno. Današnja vježba je upravo pokazala vještine koje smo kroz ove zajedničke obuke stekli. Nama ja do sada falila oprema za kvalitetan rad, nabavili smo specijalizovanu kolektivnu i tipiziranu opremu i opremu za ličnu zaštitu, ali dosta toga nam još fali. “
Svetlana Vujičič izvršna direktrka CSTI-a je kazala da su objedinivši svoje iskustvo i znanje, učesnici izradili turističku mapu zasnovanu na geografsko informacionom sistemu. "Ova mapa izrađena najsavremenijom metodom je prva ove vrste u Crnoj Gori. Sada se štampa u 8000 primjeraka i biće distribuirana turističkoj privredi crne gore i CRO. Ne samo da smo kroz stručne treninge jačali operativne kapacitete gorskih službi spašavanja, već smo povećali i njihove infrastrukturarne i tehničke kapacitete, obezbijedivši im alpinističku i opremu za spašavanje na brzim vodama u vrijednosti od 55 000 eura.Nadam se da smo današnjim potpisivanjem sporazuma o saradnji CGGSS i HGSS povećali bezbjednost turista, a da će gorske službe dalje nastaviti da razmjenjuju iskustva, stručno ljudstvo i opremu, i da će ovo biti dobra platforma za ostvarivanje zajedničkih ciljeva u spašavanju ljudi i očuvanju životne sredine“
U okviru ovog prekograničnog projekta, koji zajednički realizuju NVO Centar za inicijative iz oblasti održivog turizma (CSTI) i UNDP Kancelarija u Crnoj Gori sa crnogorske, te Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) i NVO Sunce sa hrvatske strane, jačali smo operativne i tehničke kapacitete gorskih službi spašavanja Crne Gore i Hrvatske kroz niz planiranih aktivnosti, ističe se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Projekat se finansira iz Prekograničnog programa Hrvatska-Crna Gora u okviru EU instrumenta pred-pristupne pomoći IPA. Ukupna vrijednost projekta iznosi 387,257.10 EUR od čega Evropska unija finansira 320,609.49 EUR. Implementacija projekta se nakon 18 mjeseci privodi kraju početkom jula ove godine.


