
Državni arhiv Crne Gore je izdavač ovog djela u ukupnom tiražu od 750 primjeraka, a recenzije su potpisali Dr Uroš Svete sa Univerziteta u Ljubljani i istoričar Dr Boban Batrićević.
Pored uvoda u osnovnu temu i mapa vojnih operacija vođenih tokom Božićnog ustanka, na 750 strana je prikazano oko 650 pojedinačnih i kolektivnih fotografija, kao i faksimili sedamdesetak originalnih dokumenata, među kojima su i spiskovi crnogorskih ustanika i pripadnika jedinica u Gaeti.
Kako stoji u jednoj od recenzija „Osnovni cilj ovog djela je da sačuva od zaborava likove ustaničkih vođa i boraca 'Za pravo, čast i slobodu Crne Gore', bez namjere da se priči o učesnicima ustanka i egzila u Gaeti daje političko ili bilo koje drugo tumačenje. Iznosi se isključivo izvorni materijal koji je sakupljen, prepuštajući vremenu i čitaocima konačan sud o akterima ovog istorijskog događaja...
Ono što monografiji daje posebnu vrijednost jeste njena obimna fotodokumentovanost, jer se najveći broj fotografija i dokumenata objavljuje prvi put, kao i kratka studija o Božićnom ustanku, sa svjedočanstvom jednog od ustaničkih vođa ... Sa faktografske strane ali i zbog boljeg sagledavanja dešavanja na terenu, treba istaći i mape izrađene po strogim vojnim pravilima ...
Ova fotomonografija nema namjeru da ulazi u političke okolnosti u kojima su djelovali crnogorski oficiri, ustanici i politički emigranti, ili da na bilo koji način iznosi sud o njihovim opredjeljenjima, stavovima ili postupcima. To pripada političkoj istoriji, koja jeste naizbježna ali nije cilj ovog rada i istraživanja.
Do najvećeg dijela fotografija i biografskih podataka dolazilo se prilično teško, uz ogroman trud. Obilažena su rodna mjesta ustanika, posjećivani nadgrobni spomenici, razgovaralo se sa starijim srodnicima, tragalo se za sudbinama pojedinih ličnosti duži vremenski period. Ovo istraživanje imalo je brojnih poteškoća jer je često trebalo uspostavljati kontakte sa potomcima, zakazivati razgovore, pri čemu jedan dio tih lica ne živi u Crnoj Gori, što je sve zahtijevalo dosta upornosti i strpljenja. Nastanak ove monografije pratio je, kako autori konstatuju, nedostatak izvora, pa je pored koriščenja fonda Državnog arhiva Crne Gore, obimne literature i memoarske građe, iscrpan istraživački rad u analiziranju neobjavljenih rukopisa i privatne dokumentacije podrazumijevao i ozbiljan terenski rad, razgovore sa potomcima i rodbinom ...“
U uvodnom dijelu monografije stoji konstatacija: „Ova svojevrsna spomenica obrađuje isključivo konkretni istorijski trenutak i njegove junake, koji su lične i porodične sudbine podredili Crnoj Gori i borbi za njena prava i slobodu, bez obzira na činjenicu što su se životni putevi mnogih kasnije razišli i nerijetko ih doveli na suprotstavljene strane.“
Na kraju knjige stoji i zahvalnica, koja se odnosi na oko 200 pojedinaca, institucija i firmi, koji su na različite načine pomogli izradu i štampu ove knjige.