Tren je ovom gradu, čijim se projektovanjem bavi od 1984. godine, posvetio čitav život, planirajući ga do najsitnijih detalja. Plan svog imaginarnog grada predstavio je na konferencijama o autizmu širom svijeta, prenosi sarajevski Dnevni avaz.
Nastao prema umjetnikovim impresijama svjetskih metropola poput Njujorka i Londona, grad nosi ime francuske naučne baze na Antarktiku "Dumont d'Urville".
Tren se u početku služio lego-kockicama, ali je njegova zamisao uskoro prevazišla mogućnosti ovog sredstva pa se naučnik nakon 1987. posvetio crtanju projekta. Knjigom o Urvilu projekt je dobio novu dimenziju, jer se Tren u njoj bavi istraživanjem imaginarne istorije grada koja opisuje napade na grad u Drugom svjetskom ratu, a seže čak i do Francuske buržoaske revolucije 1789. godine.
- Tokom ove revolucije Urvil je imao oko 2,8 miliona stanovnika, ali je broj stanovnika postao premali da bi ispratio industrijsku revoluciju. Kako bi u tome uspio, grad je angažirao urbanističkog planera koji je započeo velike urbane projekte koji obilježavaju Urvil i danas - kaže Tren u svojoj knjizi koja sadrži 300 detaljnih crteža i planova Urvila.
(foto: dnevniavaz.ba)