Svijet

Frankova rodna regija sjutra bi mogla zbaciti desnicu: Da li će ‘pokrajinu žena’ konačno voditi - žena

Španska pokrajina Galicija, na krajnjem sjeverozapadu te države, već decenijama važi za čvrsto uporište konzervativaca, ali to bi sjutra moglo da se promijeni.

Frankova rodna regija sjutra bi mogla zbaciti desnicu: Da li će ‘pokrajinu žena’ konačno voditi - žena Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Poznata kao jedna od najsiromašnijih regija Španije, Galicija je, pritom, rodno mjesto aktuelnog lidera konzervativaca Alberta Nunjeza Feiha, ali i nekadašnjeg diktatora Fransiska Franka i još niza poznatih desničarskih političara.

Ankete predviđaju neizvjesnu trku

No, uoči sjutrašnjih izbora, posljednja istraživanja govore kako bi pobjedu na kraju mogao odnijeti savez Galicijskog nacionalnog bloka (BNG) i Socijalističke partije (PSOE). Izborna trka, zapravo, odavno nije bila neizvjesna kako će to biti ovog puta.

Narodna stranka (PP) je prije četiri godine lako osvojila apsolutnu većinu u Galiciji, no ovog puta – govore ankete – teško bi mogla imati više od 45 odsto glasova. Sa druge strane, ljevičarska nacionalna BNG i PSOE zajedno bi mogli ići i do 48 procenata.

Po PP je loša okolnost i to što ultradesničarski Vox, koji bi potencijalno mogao biti njihov partner, baš i nema prolaz na pokrajinskom nivou- istraživanja govore da su ispod cenzusa.

I tako bi, godinu nakon neizvjesnih izbora na državnom nivou, čiji je pobjednik na kraju, uz mnogo paktova, bio lider PSOE Pedro Sančez, konzervativci mogli doživjeti novi neočekivani poraz.

BNG u fokus kampanje ‘ubacila’ pitanje jezika

Regionalna BNG svakako je na vrhuncu popularnosti, sama bi mogla osvojiti i do 32 procenta glasova, odnosno i do 10 odsto više nego prije četiri godine. Njihova liderka Ana Ponton u fokus kampanje stavila je pitanje jezika – BNG tako zahtijeva da djeca u školama nastavu pohađaju i na španskom i na galicijskom, pri čemu bi ovaj drugi bio zastupljeniji.

Ponton bi tako postala prva žena na čelu Galicije, koju mnogi u Španiji zovu ‘pokrajinom žena’. Jer, višedecenijsko siromaštvo bilo je razlog zbog kojeg su mnogi muškarci napuštali domove i odlazili da rade po ostatku Španije ali i dalje, širom kontinenta.

Iako su PP-ovi konzervativci tokom kampanje upoređivali Ponton i njenu BNG sa nekadašnjom baskijskom separatističkom organizacijom Eta, to niti je bilo baš vjerodostojno, niti je uticalo na javno mnjenje, među kojim popularnost te regionalne partije neprestano raste.

Portal Analitika