„Ona je dio našeg nasljedstva, dio za koji nas veže način života. Jasno je da se dosadašnja podjela nadležnosti između JP „Morsko dobro“ i primorskih opština pokazala kao loš model“, kazala je Franović.
Naglasila je kako se obala mora vratiti opštinama na upravljanje, gdje se, kako je kazala, naročito izdvaja Bokokotorski zaliv koji se, podsjeća Franović, nalazi na Listi svjetske baštine UNESCO-a.
„Prilikom izrade Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra, lokalne samouprave učestvuju u formi davanja mišljenja na Program, koje samo po sebi nije obavezujuće. Samim tim prioriteti lokalnih samouprava i JP „Morsko dobro“ su u nesuglasju“, navela je ona.
Prema njenim riječima, posljednjom izmjenom Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra, povećanjem broja ponti, kao i povećanjem broja lokacija za postavljanje privremenih objekata koje se daju u zakup, evidentno je da se obala sve više zauzima u korist privatnih lica, gdje je javni interes stavljen po strani.
„Ako uzmemo u obzir povećani broj turista, izletničkih autobusa, kao i kruzera, koji vrše direktan pritisak na obalu, ostaćemo bez slobodnog javnog prostora koji je neophodan za normalno funkcionisanje domaćeg stanovništva. S obzirom na ove činjenice, smatramo da bi bilo neophodno da cjelokupnom teritorijom opštine upravlja lokalna samouprava imajući u vidu značaj obale i posljedice koje nastaju za cijelu teritoriju opštine ovakvim načinom upravljanja“, zaključila je Franović.