Neke ranije studije su označavale fruktozu iz bezalkoholnih pića kao jedan od rizičnih faktora za hipertenziju, ali iz njih se nije moglo utvrditi ni šta se prije pojavilo - konzumiranje takvih pića ili povišen pritisak, napominju stručnjaci, a prenosi Rojters.
Tim iz Merilenda je analizirao rezultate tri velike studije, obavljene na više od 220.000 medicinskih radnika, čija su ishrana i zdravlje praćeni između 16 i 38 godina, a na početku studija nisu patili od povišenog pritiska.
Vremenom se kod onih ispitanika koji su konzumirali bar jedno slatko gazirano piće dnevno, rizik od hipertenzije povećao za 13 odsto u odnosu na one ispitanike koji su takva pića konzumirali jednom mjesečno ili još rjeđe.
Da bi provjerio da li je za to povećanje rizika odgovorna fruktoza, tim iz Merilenda je analizirao rizik od hipertenzije kod osoba koje su unosile znatne količine fruktoze ali iz drugih izvora, na primjer voća, a ne iz bezalkoholnih pića.
Utvrđeno je da je kod takvih osoba, koje su čak 15 odsto dnevnih kalorija zadovoljavale iz namirnica koje obiluju fruktozom, rizik od hipertenzije isti ili čak manji nego kod onih ljudi koji su konzumirali veoma malo fruktoze.
Zaključak je da se izrazita veza između gaziranih slatkih pića i hipertenzije može pripisati ili redovnom konzumiranju vrlo velikih količina tih napitaka ili nekom još neutvrđenom sastojku koji svi ti napici sadrže.
foto: dodornime.com