Društvo

GA: Poštovanje ljudskih prava nije na zadovoljavajućem nivou

Izvor

U GA ističu da su ostvareni pomaci mogli biti značajniji, pa postignuti nivo poštovanja i zaštite ljudskih prava još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou.

-Oblasti u kojima je stepen poštovanja ljudskih prava na zabrinjavajućem nivou su: neadekvatan proces suočavanja sa prošlošću, tortura, pravo na pravično suđenje, sloboda izražavanja, okupljanja i udruživanja, diskriminacija, prava djeteta, manjinska prava, položaj raseljenih i interno-raseljenih lica i ekonomsko – socijalna prava i slobode- ističu u GA.

Objašnejno je da u pojedinim institucijama nedostaju kapaciteti, a često nedostaje i senzibilitet za ljudska prava.

-U Ministarstvu za ljudska i manjinska prava popunjenost radnih mjesta je manja od 50 odsto. Zbog toga je neophodno preduzeti mjere na dodatnom zapošljavanju i edukaciji i senzibilisanju već zaposlenih za poštovanje i zaštitu ljudskih prava- smatraju u GA.

Tokom 2011. godine registrovano je 34 prijavljenih slučajeva sa navodima o nekom obliku mučenja, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja od strane policijskih službenika. U 21 registrovanom slučaju navodi su se odnosili na fizičko zlostavljanje a u 13 slučajeva na ponižavajuće postupanje. Po informacijama koje GA posjeduje, podnijeto je 19 krivičnih prijava od kojih je pet odbačeno.

Najčešći razlog zbog kojeg su krivične prijave bile odbačene tužilaštvo je navelo nepostojanje elemenata krivične odgovornosti prijavljenih policijskih službenika. Prema informacijama koje je GA dobila, nijedan policijski službenik nije osuđen tim povodom.

Nadležne institucije, a prije svega tužilaštva, sve navode o kršenju ljudskih prava od strane službenika policije ili ZIKS-a treba da istraže brzo, efikasno i djelotvorno i da o navodima upoznaju javnost. Uprava policije i ZIKS treba da suspenduju sve službenike protiv kojih je pokrenut krivični postupak zbog kršenja ljudskih prava do okončanja postupka.

Iako je ovakva preporuka djelimično uvažena, postoje službenici koji još uvijek nijesu udaljeni iako je protiv njih registrovano više pritužbi i krivičnih prijava, a protiv nekih i u ranijim godinama.

Ohrabruje što su i u 2011. godini donijete oslobađajuće presude protiv novinara i medija.

Stanje zaštite ličnih podataka ni tokom 2011. godine nije bilo na zadovoljavajućem nivou. Zaštita ličnih podataka krši se na brojnim primjerima i to postupanjem recepcijskih službi institucija, hotela i mobilnih operatera, vršenjem video i audio nadzora. U GA ističu da je neophodna izmjena i analiza većeg broja zakona koji nijesu u skladu sa standardima o zaštiti ličnih podataka.

Iako je Agencija za zaštitu ličnih podataka, nakon inicijative koju im je dostavila GA, upozorila sva pravna lica da ne mogu uzimati lična dokumenta i zadržavati ih, ovakva praksa se i dalje nastavlja. Ekonomska i socijalna prava i u 2011. godine nijesu bila na zadovoljavajućem nivou.

GA je registrovala veći broj štrajkova zbog neisplaćenih zarada, otpremnina, nepovezivanja radnog staža i nepoštovanja kolektivnih ugovora.

Građanska alijansa GA poziva sve poslodavce da ispoštuju prava radnika a nadležne državne inspekcije da sankcionišu svaki oblik diskriminacije i kršenja radničkih prava.

Portal Analitika