Sarkozi je izazvao bijesne reakcije među članovima opozicije i nekim članovima vlade kada je primio libijskog predsjednika Gadafija u Parizu krajem 2007. godine kada je libijskom vođi dozvoljeno da postavi šator na Jelisejskim poljima.
"Uslovi" prebacivanja novca dogovoreni su na sastanku ove dvojice u Libiji prije izbora Sarkozija, navodi se u dokumentu, koji je objavljen je na francuskom medijskom sajtu "Mediapart".
U dokumentu koji je objavljen na ovom sajtu i predat sudiji navodi se da je na sastanku od 6. oktobra 2005. godine dogovoreno "finansiranje kampanje Nikolasa Sarkozija i da je u potpunosti plaćeno".
U to vrijeme Sarkozi je bio francuski ministar unutrašnjih poslova sa ambicijama da naslijedi Žaka Širaka.
Zakoni o političkom finansiranju zabranjuju kandidatima da prime gotovinu veću od 7.500 eura, ali "Mediapart" tvrdi da je 50 miliona eura, koliko se spominje u dokumentu, oprano kroz bankovne račune u Panami i Švajcarskoj.
Račun u Švajcarskoj otvoren je na ime sestre Žana-Fransoa Kopea, lidera vladajuće UMP partije i jednog od najaktivinijih aktivista u njegovom reizboru.
U dokumentu se tvrdi da je "ZT", za koga se vjeruje da je riječ o trgovcu oružjem Zijadu Takiedinu, i koji je imao dobre veze sa Sarkozijevim pomoćnicima, "bio odgovoran za provođenje sporazuma".
U dokumentu se navodi i nekoliko "ranijih susreta" Takiedina i Saifa al Islama, Gadafijevog sina, koji je prošle godine rekao da je Libija finansirala izbor Sarkozija.
- Sarkozi prvo mora da vrati novac koji je uzeo od Libije radi finansiranja svoje izborne kampanje. Mi smo to finansirali, imamo sve detalje i spremni smo da ih otkrijemo - rekao je Saif al Islam, koji je trenutno zatvoren u Libiji. On je istakao da je Sarkoziju data pomoć, ali da ih je razočarao.
Sarkozi je bio prvi lider koji je prošle godine priznao libijsku opoziciju i francuski borbeni avioni prvi su gađali tenkove Gadafija u vojnoj kampanji koja je okončana ubistvom libijskog vođe.
U dokumentu se navodi svjedočenje Didijea Groskofa, bivšeg ličnog ljekara Takiedina, koga je trgovac oružjem vodio u posjete Libiji i koji tvrdi da je bio prisutan kada je sklopljen sporazum o finansiranju Sarkozija. Takiedin je prekinuo sve veze sa ljekarom 2006. godine.
Fabris Arfi, koautor izvještaja "Mediaparta", rekao je listu "Dejli telegraf" da je Groskof želio da sve ostavi napismeno u slučaju da mu se nešto dogodi, jer je znao što je vidio. U dokumentu se navodi i da je razgovorima prisustvovao i Bris Ortefu, jedan od najstarijih Sarkozijevih prijatelja koji je kasnije postao njegov ministar unutrašnjih poslova i sada je dio njegovog izbornog tima.
Ortefu je potvrdio da je bilo sastanka 2005. godine, ali "da nije bilo riječi o političkom finansiranju".
Sarkozi je bijesno odbacio navode da je primio novac od Gadafija.
- Ako je to finansirao Gadafi, onda baš nisam bio previše zahvalan. Gadafi, koji je bio poznat da priča guposti, čak je rekao da su bili čekovi. U tom slučaju, njegov sin treba samo da ih realizuje - rekao je Sarkozi. Takiedin je odbacio svaku umiješanost u ilegalno finansiranje stranke, a portparol Jelisejske palate rekao je ranije listu "Mond" da tako nešto ne dolazi u obzir.