"Pratimo situaciju i shodno njoj mjere će biti prilagođavane. Konkretno, aktuelne mjere ostaće na snazi naredne dvije sedmice", rekao je Galić na konferenciji za medije.
Kako je naveo, u posljednje dvije nedjelje, broj zaraženih opao je za oko 25 odsto, a zabilježen je i pad hospitalizacija za oko osam odsto.
„Od 1. avgusta do 18. oktobra 2021. godine u Crnoj Gori je zaraženo 36.515 ljudi. Oporavilo se 98,9 odsto. Nažalost, 1,1 odsto zaraženih je preminulo. Osam od 10 preminulih pacijenata su bile nevakcinisane osobe i svi preminuli mlađi od 40 godina su takođe bili nevakcinisani. Bez obzira na to što su neposredni uzročnici smrti bili najrazličitiji, zajednički imenilac im je to što su svi bili nevakcinisani. Najviše preminulih je između 70 i 79 godine“, rekao je Galić.
Odluka o Sputnjiku biće poznata narednih dana
Dodaje da je Institutu za ljekove i medicinska sredstva podnijet zahtjev za uvoz dodatnih količina vakcine Sputnjik V, odnosno 40.000 doza, koji se trenutno nalazi u postupku stručne procjene.
„U Institutu se svaki zahtjev procjenjuje u skladu sa propisanim postupcima kojima su implementirani evropski i međunarodni standardi koji garantuju kvalitet, bezbjednost i efikasnost lijeka. U skladu sa zakonom, za imunološke ljekove odobrava se svaki pojedinačni uvoz, odnosno vrši kontrola kvaliteta prije njihovog stavljanja u promet, odnosno upotrebe. Prema informacijama iz CInMED-a, odluka u vezi sa upotrebom Sputnjika V biće poznata u toku narednih sedam dana i to će biti konačna odluka u vezi sa primjenom ove vakcine koju dio građana uporno čeka i mi smo je obezbijedili“, naglasio je Galić.
Napominje da IJZ koristi vakcine koje preporučuju Evropska agencija za ljekove i medicinska sredstva i Svjetska zdravstvena organizacija, ali to, kako kaže, ne znači da ne treba da se primjenjuju druge vakcine koje su, u slučaju Crne Gore, prethodno ispitane i za koje CInMED garantuje kvalitet, bezbjednost i efikasnost.
„S druge strane, Sputnjik V se koristi u 70 zemalja svijeta – od regiona, Srbije, Sjeverne Makedonije i Bosne i Hercegovine do nekih zemalja članica EU poput Mađarske. Zdravlje građana je prioritet, a vakcinacija, pokazuju podaci i iz naše zemlje, u najvećem procentu štiti od najtežih oblika bolesti“, dodao je Galić.
Vakcinisano više od 80 odsto zaposlenih u IJZ-u
On je rekao da je u IJZ-u preko 80 odsto zaposlenih vakcinisano.
"Postoji određeni broj osoba koje spadaju u ovih šest mjeseci od obolijevanja, pa nisu još za vakcinaciju. Ima određeni broj koji nije zaitneresovan za vakcinaciju i to su uglavnom mlađi ljudi", rekao je Galić, poručujući da će Institut dodatno motivisati građane da se vakcinišu.
Radulović: Srčani i moždani udari najčešće posljedice korone, 80 odsto pacijenata su nevakcinisani
Direktorica Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Ljiljana Radulović kazala je da se na bolničkom liječenju nalazi 354 pacijenta sa koronavirusom.
To je, kako je kazala, oko osam odsto manje u odnosu na dvije sedmice ranije.
Kako je navela, najveći broj pacijenata je smješten u Kliničkom centru Crne Gore.
"Kod nas se liječi 126 pacijenata. Osamdeset odsto pacijenata su nevakcinisani građani. Podaci iz naše bolnice podržavaju sve svjetske naučne studije koje ukazuju da imunizacija, u najvećem procentu, štiti od razvoja najtežih kliničkih slika. Naglašavam da su u KCCG sve češći prijemi pacijenata nakon preležane bolesti, pa se ljekari, osim protiv same infekcije, bore i protiv njenih posljedica koje su sve žešće, a to se posebno odnosi na srčane i moždane udare. Pacijenti, sem respiratornih posljedica, imaju kardiovaskularna oštećenja, pa je za očekivati da i u budućnosti imamo sve više pacijenata u klinikama koje se bave ovim bolestima, a to su Klinika za bolesti srca i Klinika za neurologiju. Kovid-19 je opasan po sebi, ali njegove reperkusije mogu da budu znatno ozbiljnije", navela je ona.
Stanje u ostalim bolnicama je sljedeće: OB Bar 43, OB Pljevlja 36, OB Bijelo Polje 23, OB Berane 32, OB Kotor 29, OB Nikšić 24 i SB Brezovik 41. To znači da je od ukupnog, trenutno opredijeljenog smještajnog kapaciteta za Kovid pacijente, sada zauzeto 66 odsto.
Zato je, poručuje, važna vakcinacija protiv koronavirusa.
"Ona je podrška vašem postojećem imunom sistemu da se bori i, i najčešće, u konačnom i izbori protiv ove bolesti i svih naknadnih posljedica. Kada se vaš organizam umori, imunitet kog stvara vakcina je najbolji saveznik ljekara koji se bore za vaše zdravlje i za vaš život", poručila je Radulović.
Uzrok smrti porodilje nije koronavirus
Ona je saopštila da uzrok smrti porodilje koja je juče preminula u Kliničkom centru nije koronavirus.
"Ona je operisana u Opštoj bolnici Bar, transportovana je u KCCG, učinjeno je sve da bi ostala živa, ali terapija nije dala rezultat", rekla je Radulović.
Ćorić: Bolje je da građani odu na vakcinalni punkt nego u bolnicu
Ministarstvo zdravlja ne želi da vakcinacija protiv koronavirusa bude posljedica pritiska već lična odluka koja proizilazi iz svijesti o očuvanju ličnog i javnog zdravlja, saopštila je Slađana Ćorić, generalna direktorica Direktorata za zdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravlja.
"Ja ću vam, kao dugogodišnji ljekar koji je donedavno radio sa najtežim Kovid pacijentima, reći da građani koji su na bolničkom liječenju najviše žale što se nijesu imunizovali na vrijeme. Dok se bore za vazduh koji im je sada luksuz a do juče su svaki dah uzimali zdravo za gotovo, nadaju se da će izaći živi izaći iz bolnice, sami sebi obećavaju da će se čim prije vakcinisati“, kazala je ona.
Kako dodaje, u predstojećem periodu, s obzirom na to da su konstatovali pad interesovanja za imunizaciju, Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa ostalim državnim organima, prvenstveno sa Domom zdravlja, nastojaće da terenskim radom pospiješi ovaj proces
„U svjetlu razgovora o imunizaciji ali i o trećoj dozi vakcine koja je nedavno preporučena opštoj populaciji ali i ranjivim grupama, treba da budemo svjesni da na tome može da se radi samo ako je država obezbjedila dovoljan broj vakcina“, ističe Ćorić.
Od proljeća 2021. godine do danas, Ministarstvo zdravlja je uspjelo da obezbijedi 920 hiljada doza vakcina, a uskoro stiže još najmanje 100 hiljada doza.
U ovom trenutku Crna Gora raspolaže sa preko 375 hiljada doza vakcina. Od toga: Sinofarm – oko 250 hiljada hiljada, Fajzer – preko 80 hiljada, Sputnjik V – 40 hiljada koje su u procesu ispitivanja, AstraZeneka – oko pet hiljada
"Podsjećam da u Crnu Goru, kao donacija Turske, uskoro stiže i 100 hiljada Sinovak vakcina. Ovo je odličan rezultat u procesu nabavke vakcina i Ministarstvo zdravlja je zadovoljno što građani Crne Gore odavno bukvalno mogu da biraju kojom vakcinom će se imunizovati protiv koronavirusa iako ih mi sve ravnomjerno tretiramo. Ovo je prilika da pozovemo i one građane koji su prirodno stekli imunitet da ne odlažu vakcinaciju koja će dodatno ojačati njihov imunitet. Treća doza je njihova rezervna oprema za borbu protiv koronavirusa jer nikad ne znate kako i uslijed čega vaš organizam može da otkaže borbu. Tada bi, umjesto vas, vakcina mogla da postigne očekivani rezultat – savladavanje bolesti i ili izlazak iz bolnice", saopštila je Ćorić.
Podsjeća da nije slučajno što su, nažalost, svi mlađi od 40 godina koji su izgubili borbu protiv korona virusa bili nevakcinisani.
"Još jednom, kao ljekar, molim sve građane da ne oklijevaju i da, dok su na vrijeme, pođu na najbliži vakcinalni punkt kako njihova naredna stanica ne bi bio KCCG ili neka druga bolnica u Crnoj Gori. Imunizacijom, u najvećem broju slučajeva, čak i ako se razbolite, znate da raspolažete jačim imunim sistemom u odnosu na nevakcinisane", navela je ona.