Ukoliko se situacija ne poboljša, od decembra biće neophodne nacionalne kovid potvrde za sve u javnoj upravi,zaposlene u zdravstvu, policiji, prosvjeti, Vojski, za ulazak u javni prevoz, tržne centre...
"Broj zaraženih korona virusom u Crnoj Gori u posljednje dvije sedmice je u porastu oko 30 odsto u odnosu na 14 dana ranije. S druge strane, broj preminulih je za oko četvrtinu manji. Manji je i broj hospitalizovanih – oko devet odsto", rekao je Galić na konferenciji za medije IJZ-a.
Ukoliko se, kako kaže, prema zvaničnoj svjetskoj statistici, porede podaci iz Crne Gore sa regionom i nekim najrazvijenijim zemljama svijeta u periodu od 26. oktobra do 3. novembra, procenat novoinficiranih u našoj zemlji manji nego u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Francuskoj, Njemačkoj, Rusiji...
"S druge strane nedjeljni trend je bolji u Srbiji, Albaniji, Velikoj Britaniji, Sjedinjenim Američkim Državama", kazao je direktor Galić.
On je podsjetio na informacije Svjetske zdravstvene organizacije koje pokazuju da je Evropa u najmanje povoljnoj epidemiološkoj situaciji.
"Kad je riječ o obuhvatu imunizovanih, do sada, u Crnoj Gori je vakcinisano oko 55 odsto odraslih. Institut za javno zdravlje nedavno je ponovo apelovao na sve građane da više ne oklijevaju već da se odazovu otvorenom pozivu za imunizaciju. Takođe je važno da se imunizuju djeca od 12 godine sa hroničnim oboljenjima kao i ona koja žive sa odraslima kojima je narušen imunitet", kaže on.
Nevakcinisani direktno učestvuju u jačanju delta soja
Podsjeća da je osam od deset od 1. maja do danas preminulih nevakcinisano.
"Preko 80 odsto onih koji su na bolničkom liječenju su takođe nevakcinisani. Nažalost cijele države, svi preminuli mlađi od 40 godina su bili nevakcinisani. Svi oni koji odlažu imunizaciju direktno učestvuju u jačanju aktelnog, izrazito opasnog delta soja", naveo je direktor IJZCG.
Zato, sve one koji se do danas nijesu imunizovali, moli da više ne oklijevaju.
"Ministarstvo zdravlja Crne Gore obezbijedilo je odlične uslove za imunizaciju i preko milion i dvjesto hiljada doza vakcina. Ovo je prilika i da građane koji su uredno vakcinisani, pozovemo da dobiju i svoju treću dozu koja je od ranije preporučena svim kategorijama, a vakcina ima za sve", zaključio je Galić.
Nakon posljednje sjednice Savjeta za borbu protiv korone, Vlada Crne Gore je odlučila da, za sada, propisane epidemiološke mjere ostaju na snazi uz pojačan inspekcijski nadzor. To je, na redovnoj konferenciji za novinare saopštio direktor Instituta za javno zdravlje, dr Igor Galić.
Ukoliko se, međutim, epidemiološka situacija u Crnoj Gori u narednim nedjeljama ne poboljša, Galić je rekao da će Vlada Crne Gore razmotriti da se od 1. decembra uvede obaveza posjedovanja Nacionalne digitalne COVID potvrde (dokaz o vakcinaciji ili negativan PCR koji stariji od 72 sata ili brzi antigenski test koji nije stariji od 48 sati ili dokaza o preležanoj bolesti u posljednjih šest mjeseci) za kompletnu javnu upravu (zdravstvo, prosvjeta, Uprava policije, Vojska...).
"Ako se to desi, od 1. decembra, Nacionalna digitalna COVID potvrda biće nužna i za ulazak u javni prevoz, tržne centre, teretane, poslovne prostore i poslovne zgrade u kojima djelatnost obavljaju više od tri privredna društva, odnosno preduzetnika i objekti površinhe preko hiljadu metara kvadratnih u kojima se vrši trgovina na malo neprehrambene robe... Prisustvo svadbama će se ograničiti, uz Nacionalnu digitalnu potvrdu, na četiri metra kvadratnih po jednoj osobi. Novogodišnje proslave neće moći da se organizuju, ni u unutrašnjojstima ugostiteljskih objekata ni na otvorenom prostoru bez posjedovanja Nacionalne digitalne COVID potvrde po uzoru na ljetošnje festivale.Građane još jednom molimo, ako ni zbog koga, onda zbog sebe lično i svojih familija da, gdje je obavezno, nose maske i drže odstojanje", naglasio je Galić.
"Svako treće dijete pozitivno"
"Procenat testiranih pozitivnih u odnosu na ukupan broj testiranih kretao se prošle nedjelje od 15 do 20 odsto. Mi nedjeljno dobijamo od MPNKS izvještaj na osnovu kojih procjenjujemo trenutnu epidemilošku situacija u školama. Pažljivo pratimo situaciju sa terena od naših epidemiloga", kazao je Glić.
On je istakao da nije alarmantna situacija, ali ako je aktivnost virusa u lokalnoj populaciji na ovom nivou kao što je trenutno u Podgorici, svakako da je, kako kaže, rizik od obolijevanja djece mnogo veći.
"Apelovali smo, a i ova konferencije će proći u tom tonu, da se roditelji vakcinišu, kao i profesori i nastavnici kako bi svi zaštitili djecu", dodao je Galić.
Galić je naveo i da su savjetovali da se vakcinišu i djeca sa komorbiditetima, zbog Delta soja.
"Svakako da pratimo situacijui učinićemo sve da se cirkulacija virusa u školama smanji na minimum", kaže Galić.
Praznici izazov za epidemiološku situaciju
Prema njegovim riječima, nadolazeća Nova godina i božićni praznici, kao i zimska sezona su izazovni za epidemiološku situaciju.
"Zato su najavljene mjere rigorozne ne bi li motivisale građane da se vakcinišu. Mi predlažemo vakcinaciju iako u kovid potvrde imate razne mogućnosti. Ako budemo na dobrom nivou sa vakcinacijom smanjićemo mjere do toga da se ni maske više ne moraju nositi kao u Danskoj, Norveškoj, Portugalu", naveo je Galić.
Što se tiče detekcije delta plus soja, Galić je rekao on je otkriven u više zemalja.
"U Crnoj Gori postoji mogućnost za sekvenciranje ali to nije jednostavno kao PCR tehnika. Ona se ne radi sa svakim uzorkom. Radi se procenat uzoraka na dvije nedelje. Mi smo u programu pomoći zemljama Zapadnog Balkana za detekfovanje uzročnika od strane Evropskog centra za prevenciju i kontrolu zarazne bolesti. Oni će nam pomoći da detektujemo sve moguće tipove virusa u Crnoj Gori", poručio je Galić.
Galić je kazao da je preporuka NITAG da se djeca od 12 do 17 godina vakcinišu Fajzerom, te da je takva odluka donešena isključivo zbog dostupnosti studija koje su dokazale korist od vakcinacije i sve druge elemente koji su neophodni da bi jedan lijek dobio preporuku da se koristi.
"Što se tiče Sinofarm vakcina, nemamo dostupnost studija na tim nivou i to je razlog zašto se NITAG opredijelio samo za Fajzer vakcinu", objašnjava Galić.
"Treća sedmica u kojoj imamo porast zaraženih, testova ima dovoljno"
Na pitanje šta tačno podrazumijevaju "aktivni slučajevi", da li ima povećanja građana koji se javljaju za testiranje, te da li postoji mogućnost da zafali testova, Galić je kazao da su od početka pandemije imali problema vezano za način na koji se vode aktivni slučajevi.
On je objasnio da su aktivni slučajevi oni koji mogu prenijeti infekciju.
"Slučajeve je lako pratiti kada imate mali broj slučajeva, to podrazumijeva da epidemiolog kontaktira osobe koje su zaražene, one se stavljaju u izolaciju i pokušavamo da dođemo do kontakata. Međutim, kada imate veći broj slučajeva, onda je to teško ispratiti, iz tog razloga se matematički ukidaju slučajevi bez prethodne provjere. To ne govori o zdravstvenom stanju pacijenata, to govori o tome da on nije više infektivan i zarazan. Svakako osoba koja završi u bolnici, do 21 dan ostavlja se u izolaciji, odnosno da može biti infektivna", objašnjava Galić.
On je dodao da redovi za testiranje nijesu slučajni, jer je ovo treća sedmica u kojoj imamo porast zaraženih.
Rekao je da su dobili sredstva od Vlade i Ministarstva zdravlja za nabavku testova, tako da su, kako kaže, sve potrebe uz donacije koje dobijaju, zadovoljili, i misli da u narenom periodu neće imati problema sa testovima za građane koji imaju potrebe da se vakcinišu.