"U aprilu se insekti bude, a u oktobru odlaze na spavanje. Priroda vrvi od života u ovom dijelu godine, zato smo izabrali ovaj period da testiramo mjeru gašenja rasvjete", objašnjava Erling Fjeldas, savjetnik u Odeljenju za klimu i životnu sredinu norveške državne uprave za javne puteve.
Gašenje svijetla je pilot projekat u saradnji sa Vijećem okruga Vestfold za smanjenje negativnog uticaja osvjetljenja puteva na prirodu, posebno na leteće insekte, piše Revijahak.
"Osvjetljenje puta negativno utiče na insekte. Posljedice su, na primer, da kruže oko izvora svjetlosti, bježe iz važnih staništa ili ne vide nebeska tijela, a zavise od njih za orijentaciju. Svjetlosno zagađenje je veliki problem koji se globalno povećava za deset odsto godišnje i faktor je koji doprinosi smanjenju broja insekata", kaže Erling Fjeldas.
Svake godine u posljednjih 25-30 godina ukupna količina insekata na svijetu opada za 2,5 odsto godišnje, prema Globalnom izvještaju. Insekti oprašivači igraju važnu ulogu u ekosistemima. Oni oprašuju, razgrađuju organsku materiju i obezbjeđuju hranu za druge životinje.
Dakle, ako insekti nestanu, ekosistemi će se urušiti.
Svijetla se gase između ponoći i 5:00 časova, u doba dana kada je saobraćaj na putu niskog inteziteta.
Određene dionice puta su izabrane jer je putna rasvjeta na njima imala veliki negativan uticaj na prirodu, a postavljeni su i informativni znakovi koji upozoravaju učesnike u saobraćaju o noćnom gašenju.