Društvo

Postoji pravni osnov za formiranje savjeta

Gazivoda: Mora biti jasno da sve mjere donosi Ministarstvo zdravlja

Osnov za formiranje savjeta sa određenim nadležnostima pri Vladi kao i komisije unutar Ministarstva zdravlja postoji, a Vlada ima priliku da ne ponovi greške prethodne i da raspodjelu dužnosti i odgovornosti sprovede u skladu sa zakonodavnim okvirom – smatra advokat Siniša Gazivoda

Gazivoda: Mora biti jasno da sve mjere donosi Ministarstvo zdravlja Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Postoji pravni osnov za formiranje savjeta koji je najavio novi premijer Zdravko Krivokapić, rekao je Pobjedi advokat Siniša Gazivoda, i to je predviđeno Uredbom o organizaciji i načinu rada državne uprave iz aprila ove godine.

Krivokapić je ukidanje Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti najavio krajem novembra te kazao da će formirati dva stručna tijela - savjet i komisiju za kontrolu zarazne bolesti.

Savjet će, kako je tada pojasnio, biti formiran pri Vladi i ona će na osnovu preporuka tog tijela donositi plan daljih mjera.

To tijelo će, zapravo, preuzeti funkciju NKT-a, a prijedloge mjera će donositi u saradnji sa komisijom, koja će funkcionisati pri Ministarstvu zdravlja. Mjere će prvo predlagati Institut za javno zdravlje, a premijer će, u dogovoru sa članovima Vlade, prihvatati ili odbijati prijedlog mjera savjeta.

Odgovornost

''Postoji pravni osnov za formiranje savjeta sa određenim nadležnostima pri Vladi kao i komisije unutar Ministarstva zdravlja, a nova Vlada sada ima priliku da ne ponovi greške prethodne i da raspodjelu dužnosti i odgovornosti izvrši u skladu sa zakonodavnim okvirom'' poručio je Gazivoda za naš list.

Postojeća uredba o organizaciji i načinu rada državne uprave predviđa da se mogu obrazovati projektne grupe, timovi ili drugi odgovarajući oblici rada.

To je, kako naš sagovornik kaže, utemeljeno u članu 56. koji predviđa da se „za vršenje poslova u okviru kojih se zahtijeva stručna saradnja državnih službenika iz različitih unutrašnjih organizacionih jedinica, mogu obrazovati projektne grupe, timovi ili drugi odgovarajući oblici rada“.

''Projektnu grupu, tim ili drugi oblik rada obrazuje potpredsjednik Vlade, ministar, odnosno starješina organa uprave. Aktom o obrazovanju projektne grupe, tima ili drugog oblika rada određuje se sastav, poslovi i rokovi u kojima će se zadatak obaviti, sredstva i drugi uslovi za rad. U projektnu grupu, tim ili drugi oblik rada mogu se angažovati i državni službenici iz drugih ministarstava ili organa uprave, pri čemu je potrebna saglasnost ministra, odnosno starješine organa uprave. U radu projektne grupe, tima ili drugog oblika rada mogu se angažovati i stručnjaci izvan organa državne uprave'' piše u tom dokumentu.

Gazivoda je prema javnim istupima predstavnika nove vlasti uvjeren da će Vlada neodložno donijeti i novu uredbu, te da ako ta uredba bude sadržala istovjetnu ili sličnu odredbu kao postojeća, onda će Vlada moći da obrazuje savjet.

''Vlada će vjerovatno razmotriti i da li je potrebno predložiti izmjenu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i da li taj savjet treba utvrditi kao zakonom predviđeno tijelo sa zakonskim ovlašćenjima'' naveo je Gazivoda.

Nelogičnosti

On je rekao da su postojeći zakonski propisi jasni, te da mjere ograničavajućeg karaktera donosi Ministarstvo zdravlja na prijedlog Instituta za javno zdravlje.

''Mogu se formirati radna tijela i na nivou Ministarstva i na nivou Vlade, ali je važno da imamo jasnu percepciju da sve mjere donosi Ministarstvo zdravlja. Takvu percepciju nijesmo imali u vrijeme NKT-a već je, uprkos tome što je mjere formalno donosilo Ministarstvo, javnosti bilo predstavljeno da to radi NKT. U brojnim saopštenjima iz prethodnih mjeseci možete vidjeti nelogičnosti. Nekada je predstavljano da je NKT donijelo mjere, nekada da je NKT preporučilo donošenje mjera, tako da je NKT, iako za to nije imalo zakonsku nadležnost, faktički nekad zamjenjivalo Ministarstvo, a nekad stajalo između Instituta za javno zdravlje i Ministarstva'' pojašnjava Gazivoda.

Nije mogao ministar da određuje zaduženja vicepremijeru

U izvještaju koji je Vlada podnijela Skupštini u aprilu ove godine takođe je, kako kaže, prikazano NKT kao tijelo koje donosi mjere.

''Treba naglasiti i da je sporno i vrijeme i način formiranja NKT. U pomenutom izvještaju Skupštini, Vlada je navela da je NKT formirano 11. februara, kao i da je početkom marta NKT donosilo mjere. Međutim, Ustavni sud je u jednoj svojoj odluci naveo da je NKT formirano tek 18. marta. Javnosti je postalo dostupno samo rješenje o formiranju NKT od 30. marta u kojem je navedeno da njime prestaje da važi rješenje donijeto 12 dana ranije. Iz toga rješenja se takođe vide brojne nelogičnosti u pogledu nadležnosti NKT i pojedine nadležnosti bile su mu date suprotno Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Takođe, tadašnji ministar zdravlja Kenan Hrapović za predsjednika NKT-a postavio je potpredsjednika Vlade Milutina Simovića, što je pravno neprihvatljivo jer je potpredsjednik Vlade u hijerarhiji iznad ministra pa mu ministar ne može davati zaduženja'' zaključio je Gazivoda.

Portal Analitika