Politika

Iznenađeni odsustvom reakcije ombudsmana Siniše Bjekovića

GI 21. maj: URA da povuče spot - neprimjeren i neprihvatljiv

Građanska inicijativa “21. maj” apelovala je na odgovorne u Građanskom pokretu “Ura” da povuku iz dalje upotrebe svoj političko - propagandni spot u kojem je, kako su istakli, prisutan neprimjeren i neprihvatljiv pristup prema osobama sa mentalnim invaliditetom. 

GI 21. maj: URA da povuče spot - neprimjeren i neprihvatljiv Foto: Građanska inicijativa 21. maj
Portal AnalitikaIzvor

„Odgovorno je i važno odustati od daljeg korišćenja tog spota dok se ne izmijeni njegov dio koji je sporan sa aspekta ljudskih prava jer je prisutno omalovažavanje i dovodi se u pitanje zaštita integriteta ličnosti“, kazali su iz GI 21. maj. 

Napominju da su već reagovali aktivisti Pokreta osoba sa invaliditetom i brojni roditelji i članovi porodica djece i odraslih osoba sa neuro-vegetativnim problemima koji su povrijeđeni zbog dijela sadržaja političkog spota kojim se ne doprinosi pravilnom razumijevanju invaliditeta i društvenom prihvatanju osoba sa invaliditetom. 

Iz GI 21. maj navode da se na dati način, doprinosi širenju predrasuda koje po pravilu ograničavaju inkluziju i kvalitet života svake osobe. 

„Iznenađeni smo činjenicom da nije reagovao i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković čije bi oglašavanje pomoglo da se diskusija o ovom pitanju nepotrebno ne politizuje“, kazali su iz GI 21. maj.

Oni su naglasili da su slobodni i pošteni izbori ključni za održivu i funkcionalnu demokratiju a sloboda izražavanja, podvukli su, predstavlja važno ljudsko pravo koje je neophodno za demokratsko društvo. 

„Politički govor koji se ispoljava tokom izbornih procesa treba biti korektan i utemeljen jer se njime utiče i na formiranje stavova građana o pitanjima od javnog značaja“, poručili su iz GI 21. maj. 

Podsjećaju da je ograničenje slobode izražavanja legitimno samo onda kada je pravno i zakonski utemeljeno a predmetni spot, kako navode, direktno dovodi u pitanje međunarodne standarde na koje se obavezala i naša zemlja.

„Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom jasno promoviše da svaka osoba sa invaliditetom ima pravo na poštovanje fizičkog ili mentalnog identiteta na osnovu jednakosti sa drugima. Takođe, ova Konvencija, koju je ratifikovala i Crna Gora, zabranjuje govor mržnje i omalovažavanjeosoba sa invaliditetom koji se smatraju i oblikom diskriminacije“, zaključili su iz GI 21. maj. 

Portal Analitika