- Došlo je do mimoilaženja aviona na izuzetno malom rastojanju i pukom srećom izbjegnuta je katastrofa koja je mogla da se dogodi. Ovo je definitivno najozbiljniji slučaj ugrožavanja bezbjednosti letjenja u istoriji letjenja Montenegro erlajnza. Od 2005. godine kada je došlo do iskliznuća aviona na podgoričkom aerodromu ovo je jedna najozbiljnija i najdelikatnija situacija- saopštio je izvršni direktor Montenegro erlajnza Petar Glomazić.
U Montenegro erlajnzu pozivaju Nacionalnu komisiju za istraživanje udesa i Agenciju za civilno vazduhoplovstvo da u redovnom zakonskom postupku istraže događaj.
- Montenegro erlajnz će insistirati da se događaj istraži do kraja. Moraju se izvući pouke iz ovakvog događaja, koji je propust napravljen i zbog čega je do ovoga došlo i naravno moraju se sistemski riješiti stvari da se ovakvi događaji nikada više ne ponove- naglasio je Glomazić. On je dodao da se u nekim medijima proteklih dana čitava situacija vezana za incident pokušala predstaviti na neprimjeren način.
- Juče smo razgovarali sa ljudima iz kontrole leta koji su naše kolege i sa kojima imamo odnos zasnovan na profesionalizmu i na međusobnom razumijevanju i poznavanju materije kojom se bavimo i bili smo potpuno zapanjeni činjenicom da neko na neki način pokušava da u javnosti inscenira i insinuira nekakva vrsta sukoba i proglasi da je Montenegro erlajnz imao namjeru da optuži kotrolu letjenja za ovaj nemio događaj- kazao je Glomazić i napomenuo da se ne može upoređivati udar ptice te udar groma u avion ili tehnički kvarovi koji se događaju svakodnevno na letilicama, sa očiglednim propustom kada se dva aviona nađu u istom vazdušnom prostoru i srećnim slučajem izbjegnu katastrofu.

„Radi se o kontrolisanom vazdušnom prostoru u kome je Kontrola leta zadužena za razdvajanje vazduhoplova a ne sami piloti međusobno“...Ni u koga ne upiremo prst, samo skrećemo pažnju da je incident veoma ozbiljan - naveo je kapetan Vitas.
Direktor letačke operative u MA Duško Popović kazao je da su piloti u Montenegro erlajnzu imali obuke u najrenomiranijim evropskim trening centrima, da su obučeni za upravljanje „fokerom 100“. - Od kada je uveden „foker 100“ u saobraćaj, to je bilo 2000. godine, još od prvih dana nemamo tajni letjenja sa tim avionom.
- Sam trening koji izvodimo sa našim pilotima, radimo umjesto jednom godišnje što je zakonska obaveza, dva puta godišnje i samo to je činjenica koja pokazuje da su naši piloti dobro obučeni i trenirani. Popović je takođe demantovao „da postoji bilo kakva nestručnost ili nekompetentnost u rukovođenju avionom“.
Podsjetimo, 16. novembra na redovnom letu Montenegro erlajnza iz Tivta prema Beogradu došlo je do ugrožavanja sigurnosti letjenja kada se mali avion tipa Cesna 172 našao u prostoru u kome je letio avion MA na svojoj redovnoj ruti prema Beogradu.