Ostalo

Crnogorski sport u 2022.

Godinu obilježile žene, proslavili smo niz uspjeha, a država je neke potpuno ignorisala

Godina na čijem smo kraju za crnogorski je reprezentativni sport bila izuzetno uspješna, za klupski i ne toliko, a minulih 12 mjeseci pamtićemo i po krajnje čudnom odnosu vlasti prema nekim od najuspješnijih reprezenata naše države.

Godinu obilježile žene, proslavili smo niz uspjeha, a država je neke potpuno ignorisala Foto: PA
M.P.
M.P.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Krenimo redom. Sportsku godinu najprije su obilježile žene – atletičarka Marija Vuković srebrom sa Evropskog prvenstva i zlatom sa Mediteranskih igara, rukometašice osvojivši bronzu na EHF Euru, ali i Danka Kovinić, koja je u Melburnu ostvarila najbolji rezultat u istoriji crnogorskog tenisa.

Izuzetne uspjehe napravili su i rukometaši Crne Gore, a jako ponosni navijači su bili i na košarkaše, koji su na Eurobasketu umalo stigli do četvrtfinala. Vaterpolisti su nastupe na SP i EP završili u četvrtfinalu. Fudbaleri su opstali u “B” diviziji Lige nacija.

Crna Gora se, pritom, plasirala na SP za rukometašice i rukometaše, EP za odbojkaše, SP za vaterpoliste, a malo fali za put na muški Mundobasket i ženski Eurobasket.

Nakon 2022. godine, Crna Gora može biti ponosna i na navijače. Na fudbalskim utakmicama protiv BiH pružili su primjer kako treba da izgledaju mečevi susjednih država, a svojim su izdanjima u “Morači”, Skoplju i Ljubljani obilježili EP u rukometu.

Nažalost, ne može se isto reći i za izvršnu vlast. Ona je minule godine potpuno ignorisala neke od najvećih sportista, poput rukometašica i rukometaša, gotovo ni da ‘nije znala’ da je Podgorica domaćin smotre kakvo je Evropsko prvenstvo, a pojedine je sportske asocijacije dovodila pred svršen čin.

U nastavku se prisjećamo ključnih događaja koji su obilježili sportsku 2022. godinu u Crnoj Gori.

Januar: Sve u znaku rukometaša, istorijski uspjeh Danke Kovinić

Početak godine protekao je u znaku Australian Opena, na kojem je Danka Kovinić napravila najveći uspjeh u istoriji crnogorskog tenisa.

Ona je u Melburnu najprije eliminisala južnokorejsku teniserku Jang (6:3, 2:6, 6:4), da bi u sljedećoj rundi savladala osvajačicu US Opena Emu Radukanu – 6:4, 4:6, 6:3). U sljedećem kolu, Kovinić je naletjela na veliku favoritkinju i jednu od najuspješnijih aktivnih teniserki na planeti, Simonu Halep, koja je slavila nakon dva seta (2:6, 1:6).

Januar je obilježio sjajan nastup rukometaša na Evropskom prvenstvu u Mađarskoj i Slovačkoj, kojem se malo ko nadao. Jer, naši reprezentativci gotovo da su bili viđeni kao glavni autsajderi. Ispraćeni su skromno, a kada su stigli u Debrecin, prvo im je branjeno da uđu u hotel, a onda zbog testova na koronavirus nijesu na startu mogli računati na četvoricu igrača i selektora Zorana Roganovića.

“Revoltiran sam. Organizacija prvenstva je sramna. Ali daćemo sve od sebe, kao pravi Crnogorci”, poručio je tada iz Mađarske Vasko Ševaljević.

I dali su. Nakon uvodnog poraza od svjetskog prvaka, Danske (21:30), uslijedili su mečevi za pamćenje protiv favorizovanih rukometaša Sjeverne Makedonije (28:24) i Slovenije (33:32). Crna Gora je bila senzacija Eura, te se u glavnu rundu plasirala kao druga iz grupe “A”.

U glavnoj rundi je neočekivano lako srušena i Hrvatska (32:26), a potom su uslijedila tri poraza. No, bio je to ubjedljivo najbolji nastup ‘lavova’ na EP, koji je samo dodatno uvjerio kako Roganović na klupi Crne Gore zaista pravi velike stvari.

Krajem mjeseca, novu sezonu nastupa počela je atletičarka Marija Vuković, koja je na dvoranskom mitingu u Karlsrueu osvojila treće mjesto. Bio je to početak najuspješnije godine za crnogorsku atletiku u istoriji.

Februar: ZOI, novi rekord i fašizam prema našem treneru

Februar je počeo otvaranjem Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, na kojima je Crnu Goru predstavljalo troje takmičara – Eldar Salihović, Jelena Vujačić i Aleksandar Grbović.

Preskočivši visinu od 196 centimetara, Marija Vuković je u Banskoj Bistrici postavila novi crnogorski dvoranski rekord u skoku uvis.

Sredinom mjeseca, Budućnost Voli osvojila je Kup Crne Gore, nakon što je u finalu bila bolja od Mornara – 89:77. ‘Plavi’ su time stigli do 18 trofeja namijenjenog pobjedniku Kupa, računajući i one iz bivših država.

Naš proslavljeni vaterpolista i trener Mirko Vičević doživio je fašističke uvrede navijača Crvene zvezde, koju je pokušao da predvodi sa klupe. Nakon toga, bez razmišljanja se pozdravio sa beogradskim klubom.

Mart: Od incidenata do podrške Ukrajini

Proljeće u domaćem fudbalskom šampionatu počelo je incidentima na utakmici Dečić – Budućnost. Meč u Tuzima prekinut je u 18. minutu, nakon opšte tuče navijača dva kluba, gađanja kamenicama i stolicama, a potom i čarki na samom terenu.

Krajem marta, sjajan rezultat napravila je U21 fudbalska reprezentacija, koja je pod Goricom u okviru kvalifikacija za EP u potpunosti nadigrala Italiju, a na kraju je sve završeno podjelom bodova – 1:1.

Košarkašice Budućnost Bemaxa nijesu mogle do četvrtog naslova prvakinja WABA lige, pošto su u finalu, pred punim tribinama u Podgorici, poražene od Celja (51:58). Donekle utješno, ‘plave’ su osvojile Kup Crne Gore, i to nakon gradskog derbija protiv Podgorice u finalu – 89:43.

Na domaćin borilištima okončano je finale Kupa Crne Gore. U ženskoj konkurenciji trofej su osvojile igračice Galeba koje su bil bolje od Luke Bar (3:0), a u muškoj Budva, i to nakon dramatičnog finala protiv Budućnosti – 3:2.

Nakon početka agresije Rusije, na stadionima širom Evrope vijorile su se zastave Ukrajine, u znak podrške toj državi i njenim građanima u borbi za odbranu države.

Bilo je tako i u Podgorici, gdje se znamenje te zemlje našlo na tribini najvatrenijih navijača Crne Gore na prijateljskoj fudbalskoj utakmici protiv Grčke (1:0), ali i na još nekoliko susreta u dvoranskim sportovima.

April: Novi uspjeh ‘lavova’, sve glasnije negodovanje zbog poteza vlasti

U aprilu je na vidjelo počeo da izlazi haos u odnosu države prema sportskim asocijacijama, koji će kulminirati otvorenim optužbama od strane naših proslavljenih sportista krajem godine. Da nešto nije u redu, bilo je jasno nakon što su Jovanka Radičević, Vlado Šćepanović, Anđela Bulatović i Milan Tičić napustili državnu Komisiju za raspodjelu sredstava sportskim savezima.

Pojedine asocijacije, poput Atletskog i Teniskog saveza Crne Gore, pritom, javno su poručivale kako će, usljed zakidanja od strane države, morati privremeno da obustave rad.

U fokusu evropske javnosti tih je dana bio i naš fudbaler Stefan Savić. On je tokom četvrtfinala Lige šampiona, u duelu u kojem je Mančester siti u Madridu izbacio njegov Atletiko, bio inicijator više sukoba sa igračima engleskog kluba, a sve je nastavljeno tučom u svlačionicama. Saviću je tih dana prijetio čak i legendarni frontmen Oasisa Lijam Galager, riječima – “Stefane Saviću ovo je prijetnja, ako te gdje sretnem mrtav si”.

Jadran je odbranio naslov prvaka države u vaterpolu, i to nakon četiri finalna duela protiv Primorca (3-1).

Sredinom mjeseca, rukometaši Crne Gore napravili su novi uspjeh. Ovog puta u krcatoj “Morači” i u ambijentu za pamćenje. U baražu za Svjetsko prvenstvo, izabranici Zorana Roganovića lako su savladali Grčku (33:25) i time anulirali zaostatal iz prvog meča (23:25). Tako su ‘lavovi’ drugi put u istoriji izborili plasman na SP, koje ćemo pratiti od 12. januara, a u čijoj ćemo se prvoj fazi sastati sa Španijom, Iranom i Čileom.

I predsjednik RSCG Petar Kapisoda tih je dana govorio o odnosu države, ističući kako su do velikih ovosezonskih uspjeha stigli bez jednog jedinog centa podrške od strane državnih kompanija.

Nezadovoljni iznosom sredstava koja su dobili, iz OSCG su najavili kako odustaju od nastupa svih mlađih odbojkaških selekcija na balkanskim šampionatima.

Podgorica je krajem aprila bila domaćin evropskih kvalifikacija za Svjetsku ligu u vaterpolu, a Crna Gora je na kraju u borbi za treće mjesto poražena od Španije (10:15).

Budva je još jednom postala prvak Crne Gore u muškoj odbojci, a Galeb u ženskoj.

Maj: Poziv za Eurobasket, titula vraćena u Nikšič

U maju je, makar za naše predstavnike, završena 21. sezona ABA lige. Budućnost Voli je zaustavljena u polufinalu, nakon što je izgubila seriju protiv Partizana (1-2), dok su SC Derbi i Mornar takmičenje završili u regularnoj fazi. Pritom su ‘studenti’ na kraju debitantske sezone u regionalnom takmičenju bili sedmi, a Barani deveti.

Saznali smo i pobjednike Kupa u rukometu. Kod muškaraca, trofej je osvojio Lovćen, koji je u finalu bio bolji od Budućnosti (32:25), a kod žena, očekivano, Budućnost Bemax koja je savladala Nikšić - 46:18.

Tih dana, lijepa vijest stigla je i za košarkaše Crne Gore. Kako je Rusija, usljed sankcija, suspendovana iz zvaničnih takmičenja FIBA, naša reprezentacija popunila je upražnjeno mjesto na Eurobasketu, koji je na programu bio krajem ljeta.

Fudbaleri Sutjeske osvojili su peti naslov prvaka Crne Gore, pri čemu je na drugom mjestu završila Budućnost. Nakon burnog raspleta, iz Prve CFL ispali su Podgorica i Zeta, a novi članovi postali su Jedinstvo i Arsenal.

Budućnost se, sa druge strane, morala zadovoljiti ovajanjem Kupa, i to u drugom uzastopnom finalu protiv Dečića (1:0). Taj je meč izazvao mnogo reakcija, među kojima i onu predsjednika Opštine Tuzi Nika Đeljošaja, koji je našeg internacionalnog sudiju Dabanovića nazvao “uličarem”.

Jun: Meč protiv BiH za pamćenje, ‘ajkule’ stigle do četvrtinala SP

Fudbaleri Crne Gore u junu su počeli nastup u “B” diviziji Lige nacija. Sve je počelo pobjedom nad Rumunima pod Goricom (2:0), da bismo koji dan kasnije istim rezultatom izgubili u Helsinkiju od Finske.

Treće kolo Lige nacija proteklo je u znaku sportskog praznika u Podgorici. Meč Crna Gora – Bosna i Hercegovina (1:1) bio je jedan od onih u kojem je fudbal bio u drugom planu, jer su danima nakon toga svi pričali o atmosferi i navijačima. Ostali su iz tih dana za pamćenje utisci gostujućih simpatizera i novinara, koji su poručivali kako su se osjećali “kao nekad u Titogradu”, no ‘provokaciju’ suparnicima koja je obišla regiju uputili su navijači Crne Gore, skandirajući im “Burek sa sirom”.

Bio je to jedan od rijetkih mečeva nekih reprezentacija iz regije koji su protekli u pozitivnom duhu. Do kraja godine, veliko prijateljstvo navijača Crne Gore i BiH dobiće niz nastavaka – kako u revanšu u Ligi nacija u Zenici, tako i na košarci u Podgorici, ali i na rukometnoj utakmici u Sarajevu.

Koji dan kasnije, navijači Crne Gore bili su u delirijumu nakon spektakularne partije ‘sokola’ u Bukureštu. Rumunija je deklasirana, slavili smo 3:0, pri čemu je het-trik upisao Stefan Mugoša.

Na Malti je održano atletsko prvenstvo malih zemalja Evrope – Danijel Furtula osvojio je zlato, a Kristina Rakočević srebro.

Košarkaši Budućnost Volija osvojili su naslov prvaka države, i to nakon izuzetno uzbudljive finalne serije protiv Mornara (3-2). Očekivano, kod žena je do nove titule stigla Budućnost Bemax.

U drugom dijelu mjeseca, pratili smo Svjetsko prvenstvo u vaterpolu u Mađarskoj. Crna Gora je, nakon poraza od domaćina (8:12), te pobjeda nad Gruzijom (10:9) i Brazilom (20:5), nastupila u nokaut fazi. Tamo nas je prvo namučio Japan (10:9), a u četvrtfinalu nas je eliminisala Španija (6:7).

Košarkaši Crne Gore nastavili su nastup u kvalifikacijama za Mundobasket, i to na briljantan način – u Podgorici je srušena Francuska, uz rezultat 70:69.

Jul: Uspjeh na MI, oduševili mladi košarkaši

Sedmi mjesec otvoren je Mediteranskim igrama u Oranu. Dok su se u Alžiru smjenjivali državni funkcioneri - koji se tek koji mjesec kasnije neće udostojiti ni da posjete neki od mečeva Evropskog prvenstva za rukometašice čiji je domaćin bila Podgorica – sportisti su na borilištima bili izuzetni.

Sve je završeno uz jedno zlato, četiri srebra i dvije bronze. Pritom, na pobjedničko postoje popela se Marija Vuković, što je bila i svojevrsna najava njenog najvećeg uspjeha u karijeri, koji će tek uslijediti.

Nastupi crnogorskih klubova u kvalifikacijama za evropska takmičenja i proteklog su ljeta bili epizodnog karaktera – Sutjeska, Dečić i Iskra eliminisani su na startu, a Budućnost na drugom koraku.

U Podgorici je tih dana održan Eurobasket za mlade reprezentacije, a oduševili su igrači Crne Gore. Oni su redom nizali pobjede, a u Bemax areni je vladala atmosfera kakve u mnogim državama nema ni na najznačajnijim mečevima seniorskih reprezentacija. Na kraju, mlada košarkaška reprezentacija Crne Gore osvojila je bronzu, slaveći u meču za treće mjesto nad Izraelom – 86:77.

Avgust: Istorijski uspjeh Marije Vuković, Kovinić dio spektakla u Kvinsu, odbojkaši na EP

U avgustu su navijače Crne Gore najprije obradovali odbojkaši. Oni su, nakon šest mečeva u kvalifikacionoj grupi sa Portugalom, Luksemburgom i Islandom, izborili treći uzastopni naslov na Evropskom prvenstvu, koje će biti održano predstojeće godine.

Istovremeno, u kvalifikacijama su igrale i odbojkašice. Uprkos dobrom nastupu, one nijesu mogle do istorijskog plasmana na EP iz grupe u kojoj su još bile igračice Češke, Finske i Islanda.

U nedjelju, 21. avgusta, u Minhenu se dogodila noć za istoriju crnogorske atletike. Marija Vuković osvojila je srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu, a malo joj je falilo da uzme i zlato. Bila je to kruna sjajnih nastupa cetinjske skakačice uvis, koja je te večeri preskočila visinu od 195 centimetara.

Kod završnih skokova, u borbi za zlato ostale su samo Vuković i Jaroslava Mahučik, a na kraju je presudilo to što je Ukrajinka dva puta manje rušila ljestvicu na manjim visinama. No, bilo je to finale za pamćenje, a Vuković je tih dana učinila čitavu Crnu Goru ponosnom.

Košarkaši su počeli nastup u završnoj fazi kvalifikacija za Mundobasket – prvo su u Podgorici bili bolji od BiH (88:69), a onda sup red 15 hiljada gledalaca poraženi u Litvaniji (90:73). Uprkos tome, Crna Gora je odlično stajala na tabeli, te je uz mnogo optimizma dočekala septembarski Eurobasket.

U ranim jutarnjim satima 30. avgusta, naša teniserka Danka Kovinić bila je dio velikog spektakla, koji je naišao na izuzetan publicitet širom planete. Naime, na startu US Opena, Novljanka je igrala protiv legendarne Serene Vilijams, u meču koji je potencijalno najavljivan i kao njen oproštaj od profesionalnog tenisa.

Na stadionu Artur Eš u Kvinsu okupilo se čak 24 hiljade gledalaca, među kojima su bili i bivši predsjednik SAD Bil Klinton, te nekadašnji bokser Majk Tajson. Naša igračica odigrala je jako dobro, no u finišu oba seta došlo je do pada koncentracije, pri čemu je u mnogim situacijama presudilo i iskustvo Serene Vilijams. Na kraju je bilo 3:6, 3:6.

Septembar: Malo falilo za četvrtfinale Eurobasketa, vaterpolisti bez polufinala EP

Septembar je počeo Evropskim prvenstvom u vaterpolu u Splitu, na kojem je Crna Gora u grupi bila bolja od Gruzije (14:11) i Slovačke (18:10), a onda je poražena od Italije (8:13). Baš kao i na nedavnom SP u Budimpešti, ‘ajkule’ su zaustavljene u četvrtfinalu. Prvo su igrači Vladimira Gojkovića, na startu nokaut faze, eliminisali Rumuniju (13:8), no onda su poraženi od Mađarske (8:11).

Glavni utisci vezani za septembar tiču se nastupa košarkaša Crne Gore na Eurobasketu. Naša reprezentacija plasirala se u osminu finala, nastupom je oduševila navijače, no utisak je kako nam je baš malo nedostajalo da odemo i korak dalje.

Sve je počelo nesrećnim porazom od Turske u grupi “A” u Tbilisiju (68:72), a potom su izabranici Boška Radovića slavili protiv neugodne Belgije (76:70) i Bugarske (91:81). Nakon očekivanog poraza od Španije (65:82) bilo je jasno kako ćemo u duelu posljednjeg kola, protiv domaće Gruzije, direktno odlučivati o prolazu u nokaut fazu. Iako su se mnogi pribojavali, razloga za strah nije bilo – crnogorski košarkaši slavili su 81:73 i tako zakazali meč osmine finala protivNjemačke u Berlinu.

Kakav je samo bio taj duel protiv Njemaca, odigran pred 13 hiljada navijača u Mercedes benc areni… Crnoj Gori u prvom poluvremenu baš ništa nije išlo od ruke i na odmor smo otišli uz ogroman zaostatak – 24:48. Od trećeg kvartala gledali smo šou naših košarkaša, koji su na 24 sekunde do kraja stigli na tri poena minusa (77:80). No, tada su se u sve umiješale i sudije, koje su kontakt Perija sa jednim od suparničkih košarkaša preoštro sankcionisale tehničkom greškom i time pogurale Njemce do pobjede – 79:85.

Uslijedio je povratak fudbalu i Ligi nacija. Crna Gora je u Zenici poražena od Bosne i Hercegovine (1:0) i tako izgubila šanse da se plasira u “A” diviziju, ali je meč na Bilinom polju donio novo poglavlje lijepe priče o prijateljskoj atmosferi i više nego korektnim navijačkim relacijama.

Za kraj ciklusa, Crna Gora je u Podgorici poražena i od Finske (0:2), ali je ostala u “B” diviziji Lige nacija.

Oktobar: ‘Lavovi’ po planu, zastiđe u Petrovcu

Početkom oktobra, saznali smo ko će biti suparnici ‘sokola’ u kvalifikacijama za Euro 2024. Voljom žrijeba, našli smo se u grupi “G”, zajedno sa Srbijom, Mađarskom, Bugarskom i Litvanijom. Svi mečevi biće odigrani predstojeće godine, a prvi od njih već krajem marta, kada pod Goricu stiže Srbija.

Nastup u kvalifikacijama za EP 2024. tih su dana već počeli rukometaši, uz dvije rutinske pobjede. Prvo su ‘lavovi’ u Podgorici bili bolji od Kosova (29:20), a onda i u Sarajevu od BiH (36:25).

Crnogorska bokserka Bojana Gojković u oktobru je osvojila srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu.

Kraj mjeseca obilježio je događaj koji nije imao nikakvih dodira sa sportom. Na utakmici Meridianbet Prve CFL, igrači plavskog Jezera u Petrovcu su dočekani uz četničke pjesme, te skandiranje “ajmo Srbi, j**** Turke”.

Velika sramota za crnogorski sport, izuzev nekoliko medija, te dijela korisnika društvenih mreža, kao da se nikoga drugog nije naročito ticala. Takav se utisak sticao makar iz reakcija, jedino je FSCG učinio ono što je bilo do njih – suspendovao odgovorna lica, ali i stadion Petrovca.

Novembar: Veliki podvig ‘lavica’, sjajne slike iz “Morače” i bojkot svega toga od strane vlasti

Sportski novembar za pamćenje priredile su navijačima Crne Gore rukometašice, koje su nakon 10 godina sasvim zasluženo osvojile odličje na Evropskom prvenstvu. “Morača” je pritom bila domaćin grupne faze, a iz nje su ka Evropi stizale nevjerovatne slike – počev od intoniranja himne, preko podrške koja je u decibelima premašivala i navijanje sa najvećih fudbalskih arena na kontinentu…

Sve je u podgoričkoj dvorani bilo za pamćenje, pa i to što nijedan meč naših rukometašica nije ispratio gotovo niko iz izvršne vlasti. Možda je to bio bojkot, a možda i nastavak odnosa prema RSCG, koji od države nije imao gotovo nikakvu podršku u organizaciji najznačajnije sportske smotre u državi u posljednjih petnaestak godina.

“Odnos države prema Rukometnom savezu je nula, države nema… Ovo prvenstvo organizuju dvije države – Slovenija i Sjeverna Makedonija – i Rukometni savez Crne Gore”, te su riječi čelnika naše nacionalne asocijacije Petra Kapisode najbolje govorile o ‘naporima’ države i njenom odnosu prema RSCG.

Od reprezentacije se, uz odličje, na tom takmičenju oprostila i legenda crnogorskog rukometa Jovanka Radičević, pri čemu joj je naročito upečatljiv oproštaj priređen u “Morači”.

Crna Gora je u prvoj fazi takmičenja u Podgorici redom slavila nad Španijom (30:23), Njemačkom (29:25) i Poljskom (26:23). U sljedećoj rundi, u Skoplju, Crna Gora je poražena od Francuske 19:27, da bi u meču za plasman u polufinale bila bolja od Rumunije – 35:34.

Uslijedila je selidba u Ljubljanu – ne samo rukometašica, već i više hiljada crnogorskih navijača. Igračice Bojane Popović prvo su u polufinalu u Stožicama poražene od Danske (23:27), da bi u meču za treće mjesto, u spektakularnoj partiji, slavile nad Francuskom – 27:25.

Košarkaši su napravili nove korake na putu ka Mundobasketu. Prvo su u gostima bili bolji od Češke (56:65), zatim je u “Morači” uslijedio poraz od Litvanije identičnim rezultatom (56:65), ali je Crna Gora ostala na pragu plasmana. Odlučujuća dva meča izabranike Boška Radovića očekuju u februaru.

Na korak od novog plasmana na Eurobasket došle su i košarkašice Crne Gore, koje su prve u kvalifikacionoj grupi u kojoj su još Danska i Austrija. Za plasman na EP biće im dovoljna još samo jedna pobjeda, pri čemu ih u preostala dva kola očekuju mečevi u Podgorici.

Decembar: Vuković i Jakšić najbolji, samo dva kluba ostala u Evropi

Tokom decembra, ljubitelji sporta pratili su Mundijal u Kataru, u čijoj su sjenci bili svi ostali događaji.

U evropskim klupskim takmičenjima u kolektivnim sportovima, Crnu Goru jedino su predstavljali Budućnost Bemax u EHF Ligi šampiona, te Budućnost Voli u košarkaškom Eurokupu. I jedni i drugi godinu su završili sa velikim izgledima da se plasiraju u sljedeću fazu takmičenja.

U domaćem fudbalu, završena je jesenja polusezona u Prvoj CFL. Sutjeska je nakon 19 kola prva, ali uz identičan broj bodova kao i Budućnost, tako da će proljeće proteći u uzbudljivoj trci za titulu.

Vaterpolisti Jadrana vratili su trofej namijenjen pobjedniku Kupa Crne Gore, i to slaveći u finalu u Podgorici nad dosadašnjim vlasnikom pehara, Primorcem – 10:6.

Tradicionalno, na kraju godine, COK je proglasio najbolje crnogorske sportiste. Sasvim opravdano i drugi put zaredom, najbolja je bila Marija Vuković, koja je u godini na izmaku osvojila srebro na EP i zlato na MI. Najbolja ženska reprezentacija je rukometna, dok su priznanje namijenjeno muškarcima podijelili rukometaši i streljači.

Pored toga, automobilista Vasilije Jakšić proglašen je za najboljeg sportistu Crne Gore u ovoj godini, u tradicionalnom 68. izboru Udruženja sportskih novinara.

Portal Analitika