Kultura

Za Portal Analitika, režiser poručuje da je film najmanje elitistička umjetnost

Golubović: Najbolji jugoslovenski filmovi izašli su iz novinskih članaka

Uvijek je teško snimiti prvi film. Filmski centar u Srbiji funkcioniše 15 godina, a u Crnoj Gori sedam, tako da postoji zakonska regulativa da se film kao umjetnost podrži. Kada sam ja počinjao toga nije bilo

Golubović: Najbolji jugoslovenski filmovi izašli su iz novinskih članaka Foto: Cineuropa/Maja Medić
Zilha Kalač
Zilha KalačAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Pored prikazivanja sada već kultnog filma "Klopka", reditelja Srdana Golubovića na podgorički Džada film fest, doveo je i poziv organizatora da otvori ovu manifestaciju. Iako mu koncept ove filmske smotre nije bio poznat, u razgovoru za Portal Analitika poručuje da je ideja festivala dobra, te da je u vremenu koje je okrenuto profitu ona - nova, alternativna i hrabra.

Spoj energije filma i duha grada

Dodaje i da Džada fest ima nešto što je suština samog filma – besplatno prikazivanje pod vedrim nebom.

„Smatram da je film najmanje elitistička umjetnost i namijenjena je najširoj publici. Festivali, u kojima se dešava spoj energije filmova koji se prikazuju i duha grada, uvijek su zanimljivi i uzbudljivi”, kaže Golubović.

Da bi domaći festival bio uspješan važan je, kaže on, dobar i jasan programski okvir i koncept.

„U prvih nekoliko godina je to teško za publiku, posebno za festivale koji postoje duže, ali u današnje vrijeme to je jedini način da festival njeguje publiku i prati očekivanja, a da se sa druge strane pozicionira na evropskoj i regionalnoj mapi da bi sjutra mogao da ima važne goste koji mogu da donesu zanimljive stvari”, kaže Golubović.

Govoreći o balkanskoj kinematografiji i stanju filma u regionu, kao najveći problem navodi malo tržište kojem se umjetnici obraćaju.

“Balkanski film je dosta širok pojam, u njemu ima različitih kinematografija, ali ovom našem eks-jugoslovenskom koji je određen istim ili sličnim jezicima, glavna mana i nedostatak je što se, u odnosu na veće kinematografije, u ekonomskom i industrijskom smislu, obraćamo mnogo manjem broju ljudi. Ovdje se prave vrlo interesantni i kvalitetni filmovi i ne postoje definisani pravci. Razni autori prave dosta različite filmove, što mi se sviđa i mislim da je kvalitet”, ističe Golubović.

Budućnost je u saradnji

Smatra da je budućnost eks-Ju prostora, kada je umjetnost u pitanju, umrežavanje i saradnja.

„Pri tome, mislim da glumci iz Crne Gore igraju u filmovima iz Srbije, da filmski radnici da učestvuju u projektima sa svih strana, da ustvari dođe do razmjene energije koja je, čini mi se, dobra”, navodi Golubović.

Od njegovog prvog ostvarenja, nagrađivanog filma „Apsolutnih 100“ prošlo je više od 20 godina. Budući da je na ovim prostorima bio i ostao izazov snimiti film, posebno za mladog reditelja, pitali smo i da li je to bilo teže uraditi kada je on počinjao ili danas kada se filmovi snimaju i putem telefona.

“Uvijek je teško snimiti prvi film, mada čini mi se da je danas lakše. Filmski centar u Srbiji funkcioniše već 15 godina, a u Crnoj Gori sedam, tako da ipak sad postoji zakonska regulativa na nivou država da se film kao umjetnost podrži. U vrijeme kada sam ja počinjao toga nije bilo, pa smo na različite načine dolazili do sredstava“, kaže Golubović.

Danas, postoji sistemsko rješenje, što opet, dodaje on, ne znači da je lako snimiti film.

„I dalje je komplikovano. Novac koji dobijamo u našim zemljama, posebno mladi autori, nije dovoljan da se snimi kompletan film. Ipak, postoji mogućnost da snimaju makar kratke forme, dokumentarne, pa da se na taj način pokažu i naprave nešto značajno što može da bude karta za veće projekte”, pojašnjava Golubović.

Život kao inspiracija

U nagrađivanim filmovima poput „Krugova“ i „Oca“, Golubović je obradio teme inspirisane stvarnim događajima.

Otac

Kadar iz filma "Otac", foto Maja Medić

Naš sagovornik kaže da je prenijeti takve priče na filmsko platnoinspirativno, ali napominje da postoji i dodatna odgovornost prema ljudima kojima se u njima bavi.

“I minimum razumijevanja da taj film ne smije da im odmogne, već da im bude podstrek. Nije jednostavno raditi takve priče, ali mi smo izašli iz filmske škole u kojoj su najbolja jugoslovenska ostvarenja nastajala iz novinskih članaka, odnosno iz nečega što je inspiracija životom”, napominje Golubović.

Mini serija sljedeći izazov

Govoreći o planovima za naredni period, Golubović kaže da za manje od mjesec kreće sa snimanjem mini serije, te da piše scenario za novi film.

“Serija će imati šest epizoda, nažalost još uvijek ne smijem da otkrijem radnju i naziv. To do sada nisam radio i veliki mi je izazov u kojem se trudim da uživam. Imam čak planove za pozorište, ni tamo dosad nisam radio. Postoji mogućnost da krajem naredne godine radim i predstavu”, najavljuje Golubović.

Portal Analitika