
Vršnjačko nasilje postalo je sve učestalije i sve brutalnije. Skoro svakodnevno možemo pročitati da je u Crnoj Gori neko maloljetno lice ili više njih nanijelo teže tjelesne povrede svojem vršnjaku.
I dešava se svuda, od učionica, dvorišta škole do ulice, u osnovnim i srednjim školama… Nerijetko zbog nanesenih povreda žrtve završavaju i u bolnicama.
Sve to, kako kaže sagovornica Portala Analitika, doktorantkinja socijalnog rada Violeta Golubović, moralo bi da bude alarm za cijelo društvo kako bismo nešto preduzeli.
Prvi korak ka rješavanju problema
U tom kontekstu, ona je Ministarstvu pravde uputila inicijativu da se izmijene Zakon o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku i Zakon o prekršajima.
“Inicijativu sam proslijedila iz razloga što su u posljednje vrijeme sve brutalniji primjeri vršnjačkog nasilja i vidimo da nepostojanje regulisanja vršnjačkog nasilja u okviru normativnog okvira dovodi do toga da kao društvo šaljemo poruku da to ponašanje nije kažnjivo i nije sankcionisano, odnosno da ga kao takvo tolerišemo“, objašnjava Golubović.
Inicijativu je, kako kaže, uputila s ciljem da se izmijene zakoni, kako bi se maloljetnicima odredile sankcije. Objašnjava da je u pomenute zakone potrebno uvrstiti termin „vršnjačko nasilje“ a potom odrediti i adekvatne sankcije.
„Kao neko ko treba da doktorira na temu vršnjačkog nasilja, inicijativa je jedan od koraka upućenih s ciljem da napravimo promjene koje će uticati na smanjivanje problema vršnjačkog nasilja u našem društvu“, kaže ona.
Iz Ministarstva su je, navodi, informisali da će inicijativa koju je podnijela biti razmatrana na radnoj grupi, sa ciljem opravdanosti da bude usvojena.
„Moja očekivanja su da inicijativa bude usvojena jer imamo i više nego opravdanih razloga za to“, ističe Golubović.
Pokazati nultu toleranciju prema vršnjačkom nasilju
Sagovornica Analitike smatra da usvajanje ove inicijative, odnosno uvrštavanje u Zakon o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom i Zakon o prekršajima znači i određivanje sankcije prema maloljetnicima koji su povratnici i vrše vršnjačko nasilje.
„Ono što je ključno i što sam istakla u inicijativi jeste da je potrebno da se ne samo definiše termin vršnjačkog nasilja u okviru Zakona i normativnih okvira, već da se odrede sankcije prema težini izvršenog vršnjačkog nasilja i uzrastu maloljetnih počinilaca. Na taj način ćemo imati adekvatnu sankcionu politiku i samim tim možemo da utičemo na smanjivanje pojave vršnjačkog nasilja u društvu. Ono što je ključno, usvajanjem ove inicijative šaljemo poruku da kao društvo imamo odgovoran odnos prema vršnjačkom nasilju i nultu toleranciju prema njemu“, poručuje Golubović.
Naša sagovornica ističe da je to pomak sa „mrtve tačke“ u rješavanju ovog važnog društvenog problema.
„Ovo jeste pionirski poduhvat. Ova inicijativa je i prva za izmjenu normativnog okvira u ovom segmentu, ne samo u Crnoj Gori već i zemljama regiona. Samim tim, na ovaj način ćemo za sve buduće generacije obezbijediti sigurnije okruženje. Time ćemo kao društvo i država imati odgovoran odnos prema članovima našeg društva. Usvajanjem inicijative poslali bismo poruku da smo kao društvo spremni da se nosimo sa problemom vršnjačkog nasilja“, poručuje sagovornica Portala Analitika.
Golubović ističe da očekuje pozitivan odgovor za usvajanje inicijative od strane Ministarstva pravde i radne grupe kojoj će predstaviti argumente za usvajanje izmjena normativnog okvira.
Smatra da će svi akteri prepoznati ozbiljnost problema vršnjačkog nasilja i važnost izmjene zakonodavnog okvira kako bi se ovaj problem riješio.
„Iskreno, vjerujem da će moja inicijativa dati doprinos i da će naići na razmijevanje od strane Ministarstva pravde, odnosno da će njenim usvajanjem naše društvo vršnjačko nasilje tretirati kao pojavu na koju utiče i istu smanjuje a ne kao pojavu gdje sanira posljedice. Vjerujem da su svi slučajevi i trend rasta vršnjačkog nasilja dovoljan argument radnoj grupi da vršnjačko nasilje bude uvršteno u Zakon o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku i prekršajnom zakonu“, zaključuje Golubović.