Ta inicijativa će prvi put omogućiti građanima EU da direktno sugerišu nove evropske zakone. Uvešće novi oblik demokratije u EU, potpomoći u prekograničnim raspravama i posljedično doprinijeti razvoju pravog evropskog javnog prostora.
Ta inovacija, uvedena Lisabonskim ugovorom, omogućava da najmanje milion građana iz najmanje četvrtine država članica zatraži od Evropske komisije da predstavi zakonodavne prijedloge u onim područjima u kojima za to ima nadležnost. Organizator građanske incijative je građanski odbor koji čini najmanje sedam građana iz najmanje sedam različitih država članica. Odbor ima godinu dana da skupi potpise, a Komisija potom tri mjeseca da razmotri inicijativu i odluči kako djelovati.
Jedna takva peticija već je ove sedmice uručena Evropskoj komisiji, sa milion potpisa građana koji traže da se zamrznu nove dozvole za GMO, ali prema izvještajima novinskih agencija bilo je problema s njenim uručivanjem EK.
Umjesto predsjednika Evropske komisije Hozea Manuela Barosa, kome je peticija upućena, primio je predstavnik za zdravstvo Džon Dali koji je rekao da „peticija još nije valjana, jer građanska inicijativa još nije stupila na snagu“.
- Evropski parlament, Komisija i Vijeće treba da se slože o procedurama sprovođenja takve inicijative - dodao je Dali.