Kultura

Balerina i instruktorka baleta Ana Patrić za Portal Analitika

Gracioznost i snaga uma: Mnogo je truda potrebno za savršen baletski pokret

Balet posebnim čini izdržljivost plesača i muzikalnost. Dobar baletski igrač prenosi niz emocija kroz muziku koristeći izuzetno nijansiran fizički jezik. Naša baletska trupa je počela od nule i gradila put kroz brojne prepreke i odricanja 

Gracioznost i snaga uma: Mnogo je truda potrebno za savršen baletski pokret Foto: Privatna arhiva
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Gracioznost i preciznost u pokretima, ples na prstima, piruete…Sve ovo čini nam se da balerine rade s neopisivom lakoćom. 

Sagovornica Portala Analitika, balerina i instruktorka baleta Ana Patrić, ističe da iza takve slike stoje sati i dani mukotrpnog rada, ponavljanja, uvježbavanja, ali i velika ljubav, želja i trud. 

Prve baletske korake Ana je napravila u KUD “Zahumlje”, kada je otvorena i prva baletska sekcija u Nikšiću. 

“To je bilo 2000. godine kada balet nije bio popularan u našoj zemlji. Sjećam se da je meni sa šest godina bio u potpunosti nepoznat, ali budući da potičem iz umjetničke porodice brzo me je zainteresovao. Moj talenat otkrila je moja mama Mirsada, koja i dan-danas ide sa mnom na takmičenja i nastupe i pomaže u radu moje baletske trupe”, priča nam Patrić.

Patric-3

 

Baletsko obrazovanje stekla je u Umjetničkoj školi za muziku i balet ,,Vasa Pavić” u Podgorici, a sa samo 20 godina odlučila je da osnuje baletsku trupu “Odette”. Članica je i Umjetničkog studija “Luna”.

“Krajem srednje škole počela sam da radim kao asistentkinja tadašnje profesorice baleta, a brzo se razvila i želja da u mom gradu Nikšiću zaživi baletska umjetnost i da krenem da širim znanje na buduće generacije”, priča nam Ana o počecima. 

Do sjaja reflektora dug je put

Naša sagovornica ističe da je za ono što vidimo na sceni dok gledamo balet, potrebno mnogo rada.

“Kada su tu reflektori, muzika, kostimi - to je najljepši osjećaj. Teška i zahtjevna je pozadina, a to su sati i dani provedeni u vježbanju, ponavljanju pokreta kako bi na sceni sve izgledalo savršeno”, kaže Patrć. 

Za uspjeh na polju baleta, kako ističe, potrebno je onoliko koliko je osoba spremna da pruži. 

Uspijeh, dodaje, zavisi isključivo od uloženog vremena i truda. 

Patric-1

“Ono što balet čini posebnim jeste izdržljivost plesača, kao i muzikalnost. Dobar baletski igrač prenosi niz emocija kroz muziku koristeći izuzetno nijansiran fizički jezik. Takođe, baletska umjetnost nas uči ne samo lijepom, estetici igre, već kulturi, lijepom ponašanju i postavlja temelje za mentalnu snagu i fokus u svakodnevnom životu. Za bavljenje umjetnošću potreban je veliki rad i puno uloženog vremena”, poručuje sagovornica Portala Analitika. 

Ističe da su svi počeci teški. 

“Naša baletska trupa je sa radom počela od nule i gradila put kroz brojne prepreke i odricanja. Kao na svakom početku bilo je teško, ali motivacija i želja da se proširi baletska umjetnost je ono što me je održavalo da istrajem i ostvarim ovo gdje se nalazimo danas”, kaže Patrić. 

Podsjeća da je njena trupa imala priliku da nastupa na brojnim takmičenjima u Crnoj Gori, ali i u Evropi. 

“Od svih nastupa izdvojila bih takmičenja u Beču i Splitu, koja su pored osvojenih nagrada ostala upamćena po lijepom druženju i obilaženju znamenitosti”, zaključuje Patrić. 

Raste interesovanje za balet 

Crna Gora je zemlja sa skromnom baletskom tradicijom, iako u našoj državi ima mnogo talentovane djece za ovu umjetnost, perspektive nijesu na zavidnom nivou. U našoj državi postoje osnovne i srednja baletska škola, ali nedostatak akademije čini ovu umjetnost kod nas često samo hobijem i to najčešće djevojčica. 

Patric-333

“Iz godine u godinu raste interesovanje za balet. Samim tim naše grupe vrlo brzo nakon početka upisa budu popunjene. Pretežno se želja za baletskim časovima javlja kod djevojčica, dok dječaci vrlo brzo odustanu. Naša baletska trupa je otvorena za sve i tu smo da razbijemo stereotipe ističući da je baletska umjetnost za svakoga ko se tu pronalazi - bez obzira na pol, godine i iskustvo u plesu”, poručuje Patrić. 

Sa najmlađima je najljepše raditi

Kod rada sa najmlađima, dodaje naša sagovornica, najvažnije je strpljenje. 

“Svaki pokret ili nova koreografija za njih je nešto sa čime se upoznaju prvi put, i bitno je obratiti pažnju između onoga što mi znamo i šta oni razumiju. Sa njima je zaista najljepše raditi, jer informacije upijaju nevjerovatnom brzinom i njihova želja i volja za radom i učenjem novih stvari najviše me motivišu da kreiram i širim ovu vrstu umjetnosti”, pojašnjava Patrić. 

Balerine

Osim grupnih treninga nekada je za uspjeh, potreban i individualni rad. Patrić isitče da je balet u dječjem uzrastu dobar za poboljšanje psiho-fizičkog zdravlja. 

“Naša trupa pored grupnih treninga radi i individualne. Individualni časovi su odličan izbor za sve one koji žele da poboljšaju rast i razvoj djeteta, te pored vježbi pokreta radimo i na ispravljanju zglobova, zatezanju mišića, kao i učenju pravilnog držanja tijela”, naglašava Patrić.

Portal Analitika