Maču Pikču se često naziva "izgubljenim gradom Inka". Razlog za to je vjerovanje da Španci nikada nisu pronašli grad tokom svojih osvajanja i potčinjavanja Carstvu Inka, pa im je ostao nepoznat, piše N1.
Svi ste čuli za sedam svjetskih čuda, ali da li ste znali da je 2007. u Lisabonu izabrano novih 7 svjetskih čuda? To su, redom, Kineski zid, Koloseum, Petra, Čičen Ica, Maču Pikču, najpoznatiji spomenik ljubavi na svijetu – Tadž Mahal i Kip Hrista Iskupitelja, dok je velika piramida u Gizi dobio počasni status. O nekima od njih znate dosta, o nekima malo, a ovoga puta Punkufer pisao je o gradu u oblacima.
„Nestanak” nekoliko vjekova
Istorijsko mjesto Inka izgrađeno je negdje u 15. vijeku, ali je nepoznato strancima sve do 1911. godine kada ga je arheolog Hiram Bingam predstavio svjetskoj javnosti. Kasnije je sve istorija, Unesko je 1983. uvrstio Maču Pikču na svoju listu, 24 godine kasnije proglašen je za jedno od sedam novih svjetskih čuda, a svakako je jedno od najpopularnijih mjesta u Južnoj Americi.
Za posjetu je potrebna kondicija
Maču Pikču se nalazi na 2.450 metara nadmorske visine, 112 kilometara sjeverozapadno od Kuska. Očigledno, iako postoje putevi, doći dovde nije lako, pa budite spremni na dugu šetnju i napor.
Pečat za pasoš
Kada konačno stignete u nekadašnji grad u oblacima, bila bi šteta ne pokupiti vrijedan suvenir u vidu marke. Naime, kada stignete ovdje, mogu vam dati pečat kojim ćete se hvaliti da ste posjetili ovo peruansko čudo.
Španci ga nikada nisu našli
Maču Pikču se često naziva „izgubljenim gradom Inka“. Razlog za to je vjerovanje da Španci nikada nisu pronašli grad tokom svojih osvajanja i potčinjavanja Carstvu Inka, pa im je ostao nepoznat.
Kamen od 50 tona uzbrdo – može!
Gradske zidine su građene od ogromnih djelova, odnosno blokova kamena, od kojih su neki težili i više od 50 tona. Stvar postaje još zanimljivija kada vam kažemo da Inke nisu koristile točak, pa su gromade na vrh gurale stotine ljudi golim rukama. Takođe, kameni blokovi su savršeno isječeni, tako dobro da se između njih ne uklapa ni konac – oštrica noža, piše N1.
Napuštajući grad
Vjeruje se da je grad bio naseljen samo 100 godina i da je napušten tokom španske invazije. Međutim, vjeruje se da se od grada nije odustalo zbog Španaca, već zbog izbijanja epidemije.
Peru vs. Univerzitet Jejl
Država Peru je već duže vrijeme „u ratu” sa američkim univerzitetom Jejl, s obzirom da je arheolog Bingam tokom iskopavanja donio „kući” više od 5 hiljada artefakata. Peruanci su tvrdili da se artefakti mogu samo pozajmiti Jejlu, dok je univerzitet tvrdio da su njihovi. Međutim, „bitka“ je završena 2011. vraćanjem artefakata u Peru.
Zemljotresi ne smetaju
S obzirom na to da zemljotresi nisu neuobičajeni u Peruu, svaka zgrada u Maču Pikčuu je napravljena da bude otporna na zemljotres. Stoga, kada dođe do zemljotresa i kada se zgrade zatresu, kaže se da one zapravo plešu.
Nevjerovatna veza
Inke su razvile sistem koji je povezivao Maču Pikču i druga mjesta u regionu, a prostirao se na više od 20 hiljada kilometara. Prije svega, izgrađeni su mostovi i napravljeni planinski putevi, a s obzirom na vreme nastanka, to je zaista za divljenje.