Društvo

Veličanje Ratka Mladića prolazi bez kazne u Crnoj Gori

Građani koriguju grafite koje opština neće da prekreči

Grafit sa ispisom „Ratko Mladić“ osvanuo je ponovo prije pet dana u Pljevljima. Gradske vlasti još nijesu uradile ništa da se ukloni, pa su reagovali građani.

Građani koriguju grafite koje opština neće da prekreči Foto: Foto: Twitter/Screenshot
PobjedaIzvor

Na društvenoj mreži Tviter je objavljen snimak na kome se vidi mladić koji pored grafita ispisuje „Presuđeni ratni zločinac“ i tim činom daje novo značenje.

- Neka ljepša strana Pljevalja. Antifašizam u prednosti, opet - naveo je u opisu snimka korisnik Tvitera.

Povodom grafita koji uznemiravaju javnost u Pljevljima, ali i u Crnoj Gori, predsjednik NVO „Husein Paša – Pljevlja“ Denijal Geljić je napisao otvoreno pismo Igoru Goluboviću, predsjedniku Opštine Pljevlja, u kome traži od nadležnih da uklone grafit Ratku Mladiću, koji već duže vremena stoji ispisan na fasadi zgrade.

Geljić je kazao da se Crna Gora zakonom obavezala da neće dozvoliti negiranja genocida, kao i da će poštovati odluke Međunarodnih sudova o ratnim zločinima.

- Nepojmljivo je da se u Pljevljima veličaju osuđenici za genocid ispisivanjem njihovih imena na fasadama zgrada, trafikama itd. Takođe je neshvatljivo da niti jedna od firmi koja je zadužena za čistoću grada ne reaguje na prljanje obraza države – napisao je Geljić.

On je pozvao Golubovića da kao odgovaran čovjek založi lični i funkcijski autoritet, koji je neosporan, i riješi ovo „škakljivo“ pitanje.

- Ako se nastavi sa ignorisanjem od strane institucija, može se pretvoriti u nadmetanje u ispisivanju raznih „heroja“ različitih nacija, što može eskalirati u neželjene posljedice, koje, sigurni smo, ne želite da se dešavaju u gradu na čijem ste Vi čelu! Kao što su razne fasade ukrašene pljevaljskim lastama o trošku Opštine, isto tako bi bilo dobro da se i skinu prljavštine sa tih fasada kao što su imena osuđenih ratnih zločinaca, koji nikako ne smiju biti primjer moralnih načela naše djece! Preko tih imena može se i prekrečiti samo jednom bojom, ne morate plaćati lastu, ali se isto tako nadamo da neće biti ni orao – napisao je Geljić u otvorenom pismu.

On je istakao da je neophodno shavititi senzibilnost ovakvih poruka.

- Ne smje se dozvoliti da se provociraju Pljevljaci bilo koje nacije, jer ipak, Vi ste predsjednik svih nas. Ko će da radi u najboljem interesu Pljevljaka ako ne Vi!? – zapitao se Geljić.

- Retrogradne politike iz devedesetih, koje možda neko ponovo želi da promoviše i danas, na sreću građanske, evropske i multietničke Crne Gore, nemaju podršku – reagovali su i iz Bošnjačke stranke, i apelovali na nadležne da hitno uklone grafit.

Istakli su da su Pljevlja multinacionalna i multivjerska sredina i da takvi natpisi ne priliče međuetničkoj koheziji u gradu.

U posljednjih mjesec dana grafiti koji veličaju osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića osvitali su na fasadama širom Crne Gore, a nijedan autor nije otkriven. U Beranama je prošle godine podnešen predlog da se jedna ulica u tom gradu zove po tom zločincu, u Mojkovcu je nedavno slavljena pobjeda na lokalnim izborima klicanjem jedne grupe građana „Ratko Mladić, jedan je od nas“. U istoj opštini je prošle nedjelje bio organizovan humanitarni turnir u malom fudbalu sa timom koji se prijavio pod nazivom „General Ratko“.

Nedavno su analitičari za Pobjedu ocijenili da je veličanje osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića rezultat zauzetosti većeg dijela društva rješavanjem političke krize nastale lošim radom Vlade, ali i prelivanja negativnog uticaja iz Srbije, koji generiše vlast u toj državi na čelu sa njenim predsjednikom Aleksandrom Vučićem. To su za Pobjedu rekle predstavnice vodećih crnogorskih nevladinih organizacija koje se bave posljedicama ratnih zločina iz 90-ih godina prošlog vijeka.

Koordinatorka programa „Ljudska prava“ u okviru Centra za građansko obrazovanje Tamara Milaš za Pobjedu ocjenjuje da je „apsurd“ blaga riječ za to što se dešavalo u Mojkovcu, ali je adekvatna za nepostojeću reakciju nadležnih i blagi pokušaj političke upotrebe opozicionih partija, dok Tea Gorjanc-Prelević, izvršna direktorica Akcije za ljudska prava (HRA), za naš list kaže da crnogorsko državno tužilaštvo do sada nije pokazalo senzibilitet da procesuira suptilnije oblike mrziteljskih izraza, kakvi su i oni veličanja ratnih zločinaca.

Portal Analitika