Društvo

Procjenjuje se da bi televizija koštala nekoliko miliona eura

Gradska televizija potreba, a bolnica prioritet

Glavni grad je krenuo u proces osnivanja gradske televizije iako u budžetu za ove svrhe nema predviđenih sredstava. Prema procjenama za ovu investiciju potrebno je nekoliko miliona eura, a gradonačelnik Ivan Vuković je kazao da je to skupa igračka. Sa druge strane ne kreće se u projekat gradske bolnice koja se inače, u strateškom planu našla tek nakon burne reakcije javnosti. Dakle, šta će da se gradi ne opredjeljuje činjenica da li nečega ima ili nema u budžetu već odluka vlasti.

Gradska televizija potreba, a bolnica prioritet Foto: Portal Analitika
Dan Izvor

Koliko je gradska bolnica potebna Podgorici vidjelo se upravo u doba pandemije korona virusom kada je sportska dvorana opredijeljena da bude privremena bolnica.

Vladimir Pavićević, ljekar i nekadašnji predsjednik Savjeta RTCG, kaže da bi izgradnja gradske bolnice trebalo da bude prioritet u odnosu na televiziju.

On predlaže da bi gradska uprava mogla da razmotri kapacitete koje ima javni servis čija je digitalizacija u toku i da se otvori kanal za Glavni grad. Tako bi, kako predlaže, zaposleni u RTCG, a ima ih preko 700, mogli da se angažuju.

“O Glavnom gradu se i sada informišu građani, te ne vidim svrhu otvaranja gradske TV. Očigledno da gradska uprava u budžetu ima višak novca pa ulaže u televiziju, iako ima prioritetnijih projekata kao što su gradska bolnica, vrtići, škole, infrastruktura… Gradska uprava treba da prezentuje građanima koliko će koštati televizija, jer se otvara iz njihovih sredstava. Ona i sve ono što bi se na njoj plasiralo nije prioritet, ali neko je ozbiljno ušao u to”, kaže Pavićević.

On smatra da se od marketinga ne može finansirati TV jer se marketinški kolač smanjuje.

“To će biti uzimanje sredstava od nacionalnog servisa. Bolnica je prioritet ali ne kroz privatno- javno partnerstvo. To je privatizacija javnog sektora. Kad se bude potpisivao ugovor treba da se vidi kakva bi ko imao prava. Sad smo u doba korone vidjeli koliko smo bili primorani da otvaramo privremene objekte, jer bolnicu nemamo”, kaže Pavićević.

Član Savjeta za lokalnu samoupravu, ljekar i nekadašnji gradonačelnik Jovan Kavarić kaže da su oba projekta važna, ali da prednost daje bolnici.-

“Važno je da se napravi opšta bolnica koja bi bila vrsta trijaže. Važna je i televizija, ali uvijek bih stavio ispred informisanja zdravlje. Ako se u savjetu bude razgovaralo o tome prioritet ću dati bolnici, uvažavajući potrebe informisanja građana, pa da to sačeka bolja vremena”, kaže Kavarić.

Ako će buduća gradska televizija ličiti na bilo koji način na Javni servis onda bi bolje bilo da ukinu i Javni servis i Glavni grad, ocijenio je Novica Đurić, novinar.

“Ovo nije Javni servis nego javna tortura prema građanima u kojima samo oni blizu vlasti mogu da kažu šta god hoće, a svi ostali moraju da ćute. Nama trebaju brojne druge institucije i to vrtići, škole, bolnice, a ovaj virus je pokazao koliko smo slabi i nespremni. Ako će i ta televizija biti TV DPS onda neka je njima na sreću, a narodu ostalom na duboku korotu”, poručuje Đurić.

S obzirom na to da grad ima skroman budžet, upitno je koliko je racionalno organizovati skup projekat, smatra Zoran Lakušić, odbornik DF-a.

“Prioritet je zdravlje građana jer je gradu potrebna dugo najavljivana opšta bolnica. Od televizije neće biti ništa, jer je to samo još jedan marketinški potez gradonačelnika. Pokazao je da nije sposoban ni da završi Gradsko pozorište u roku, a kamoli TV koje je skupa igračka”, kaže Lakušić.

Gradska televizija je potrebna gradu kao što su mnogi drugi krupniji infrastrukturni projekti poput gradske bolnice, ocijenio je Vladimir Čađenović, šef kluba odbornika Demokrata.

“Odavno je zrelo vrijeme da Podgorica ima gradsku TV. Znamo od kada je oprema nabavljena i zaključana u nekom poslovnom prostoru ispod Gradskog stadiona. Važno je da građani imaju direktne prenose Skupštine Glavnog grada i nadamo se da će nova medijska kuća biti upotrijebljena na pravi način, a ne kao partijska TV uoči parlamentarnih izbora DPS-a kako ima negovještaja da će tako biti”, navodi Čađenović.

Šef kluba odbornika DPS-a Mihailo Anđušić kaže da se u istoj ravni ne može govoriti o ove dvije kategorije iz više razloga.

“Zdravstvena infrastruktura i zaštita građana su nešto što je uvijek prioritet. Usporedba ovih kategorija je sasvim neosnovana, iz razloga što izgradnja ustanova zdravstva je u strateškim dokumentima Vlade. Zlonamjerno je upoređivati po prioritetima ove dvije kategorije. Uporedo sa investicijama koje se tiču poboljšanja uslova u zdravstvu, obrazovanju gradska uprava radi izvanredne stvari kada je u pitanju i sfera kulture, u kojoj TV može predstavljati ozbiljan iskorak. Glavni grad je pokazao da zna razvrstati prioritete. Kada je u pitanju zaštita zdravlja građana, u vanrednoj situaciji kakva je ova, Glavni grad je pomogao Vladi”, kaže Mihailo Anđušić.

Za Nebojšu Kavarića, direktora Doma zdravlja, oba projekta su važna.

“Sadašnje okolnosti epidemije dovoljno govore i o značaju zdravstvenih kapaciteta i o značaju medija za građane glavnog grada. Najbolje je i bolnica i gradska TV”, kaže Kavarić.

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.