Podgorica

Poboljšanje javnog prevoza je od ključne važnosti za rješavanje saobraćajnih gužvi u gradu

Gradski prevoz bez žutih traka ne može biti efikasan

Ako želimo bolji saobraćaj, onda prioritet treba dati javnom prevozu, što podrazumijeva i obezbjeđenje adekvatne infrastrukture kao što su posebne trake za kretanje autobusa – kazao je Stefan Bulatović iz NVO Biciklo.me.

Sudski vještak saobraćajno-mašinske struke Igor Radojević kaže da žute trake imaju smisla kada postoje kamere koje prate kretanje, a da su barijere poput postavljenih na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog – a postavljene su da bi se vozači navikli na novi režim saobraćaja – prevaziđena stvar

Gradski prevoz bez žutih traka ne može biti efikasan Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Poboljšanje javnog prevoza je od ključne važnosti za rješavanje saobraćajnih gužvi u Podgorici. Žute trake nedavno su opredijeljene na dijelu Bulevara Svetog Petra Cetinjskog kako bi se, između ostalog, unaprijedila efikasnost i tačnost javnog prevoza, koji nastavlja da unapređuje i širi svoj vozni park.

Ovakve trake, smatraju naši sagovornici Stefan Bulatović, iz NVO Biciklo. me, i sudski vještak saobraćajno- mašinske struke, Igor Radojević, treba obilježavati i na drugim kritičnim saobraćajnicama, kako bi se osigurao lakši protok vozila gradskog linijskog prevoza.

VOŽNJA

Stefan Bulatović iz NVO Biciklo. me ističe da je efikasan, pouzdan i pristupačan javni prevoz temelj saobraćaja svakog većeg grada, jer omogućava transport velikog broja ljudi, štedeći, pritom, prostor, vrijeme i resurse. Namjenski koridori za kretanje vozila javnog prevoza, smatra on, od ključne su važnosti za razvoj ovog vida masovnog prevoza.

"Žute trake koje su nedavno opredijeljene na dijelu Bulevara Svetog Petra Cetinjskog su pokušaj da se unaprijedi efikasnost javnog prevoza, kao i taksi vozila i vozila sa prvenstvom prolaza. Te trake su izvedene sa ciljem da se ubrza javni prevoz putnika, osigura njegova tačnost i pouzdanost, smanji emisija štetnih gasova i popularizuje ovaj vid transporta", kazao je Bulatović, uz napomenu da su ovakve trake odavno zastupljene u brojnim gradovima širom svijeta kako bi se na održiv način poboljšala urbana mobilnost.

Ipak, da bi posebne trake u Podgorici ispunile svoju svrhu, potrebno je obezbijediti odgovarajuće uslove, prije svega, neophodno je povećati frekventnost autobusa.

"Potrebno je proširiti mrežu linija gradskog prevoza kako bi putnici što kraće putovali. Nužno je obezbijediti da elektronska karta ponovo važi kod različitih prevoznika, kako bi putnici u vremenskom intervalu od 100 minuta mogli mijenjati linije, koristeći jednu istu kartu. Potrebno je osigurati da žute trake ne budu uzurpirane od strane automobila i drugih vozila kojima nije dozvoljeno kretanje pomenutim površinama, i to kroz adekvatan sistem kontrole korišćenja pomenutih traka", smatra Bulatović.

Iako je iscrtavanje žutih traka najavljeno nekoliko dana unaprijed, kaže da je evidentno da je bila potrebna duža i efikasnija informativna kampanja.

"Budući da se radi o novini na ulicama Podgorice, biće potrebno vrijeme da se svi učesnici u saobraćaju naviknu na novi režim saobraćaja. Stoga, represivne mjere u početnoj fazi ne bi trebalo primjenjivati. Umjesto toga, nadležni organi Glavnog grada bi trebalo da kontinuirano sprovode adekvatne aktivnosti na informisanju javnosti o pomenutim trakama, dok bi javnost istovremeno trebalo da pokaže više strpljenja, budući da je krajnji cilj ovih mjera poboljšanje stanja javnog linijskog prevoza u Podgorici, koji je decenijama bio zapostavljen", poručuje Bulatović.

Ključno je, ističe on, da grad odluči u kom pravcu razvoja mobilnosti želi da ide.

"Ako želimo bolji saobraćaj, onda prioritet treba dati javnom prevozu, što podrazumijeva i obezbjeđenje adekvatne infrastrukture kao što su posebne trake za kretanje autobusa. Zato nove žute trake neće biti dovoljne već se i na drugim kritičnim saobraćajnicama mora osigurati protok vozila gradskog linijskog prevoza. U početku će trake, vjerovatno, dovesti do većih kolona automobila, ali će upravo to motivisati dio vozača da automobil ostavi kod kuće i sjedne u autobus, kao bolji i efikasniji način kretanja kroz grad", objašnjava predstavnik Udruženja Biciklo.me.

Održivost saobraćaja se može obezbijediti jedino kroz podsticanje masovnog javnog prevoza, stvaranje infrastrukturnih uslova za aktivne vidove mobilnosti poput pješačenja i korišćenja bicikla, te kroz ograničenje individualnog motornog saobraćaja. Sve ove mjere treba sprovoditi paralelno kako bi bile efikasne i djelotvorne.

"Održiva urbana mobilnost donosi niz koristi gradu i zajednici: bolje zdravlje, prijatniji životni prostor, čistiji vazduh, manje buke, poboljšanu mobilnost, socijalnu jednakost, bolje društvene odnose, razvoj lokalne ekonomije i još puno toga što čini visok kvalitet života", zaključuje Bulatović.

KAMERE

Sudski vještak saobraćajno- mašinske struke Igor Radojević ističe da gradski prevoz bez žutih traka ne može biti efikasan.

Međutim, on smatra je trebalo prethodno obezbijediti zakonsko rješenje za postavljanje stacionarnog režima praćenja saobraćaja (kamere), pa da kamere zažive, a onda obilježiti žute trake i povećavati broj autobusa.

"Žuta traka ima smisla kada postoji kamera koja prati kretanje. Barijere su prevaziđena stvar, postavljene su da bi se vozači, kojima nijesu namijenjene, navikli da se ne kreću žutom trakom. Da postoje kamere koje bi pratile ko se kreće žutom trakom, snimale tablice, onima koji krše propise kazna bi stizala na kućnu adresu, čime se ne bi remetio saobraćaj i stvarale gužve, niti bi bio potreban policajac da ih isključuje iz saobraćaja", objašnjava Radojević, uz napomenu da je ovo već prepoznato kao veoma efikasno rješenje u većim gradovima.

Za unapređenje javnog prevoza, smatra on, treba širiti mrežu žutih traka. Kao pozitivno iskustvo navodi ulice u Ljubljani, gdje je od dvije saobraćajne trake jedna žuta, kojom u 10 minuta prođe 10 autobusa.

"Potrebno je pratiti saobraćajne tokove, povećati i osmisliti povezanost autobuskih linija, u interesu je da one budu češće, da autobusi budu tačni, udobni i komforni kako bi se što više ljudi opredijelilo za prevoz njima. Osim na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog, žute trake bi trebalo obilježiti i na nekima od glavnih saobraćajnica poput ulica Kralja Nikole, Stanka Dragojevića, Pete proleterske, Bratstva i jedinstva, Jovana Tomaševića", kaže Radojević, uz napomenu da treba napraviti ozbiljan plan gradskog prevoza i biciklističkih staza.

Smatra da bi bilo poželjno da saobraćajna policija na mjestima gdje su obilježene žute trake djeluje preventivno, ne represivno, odnosno, da skrene pažnju onim vozačima za koje nijesu namijenjene da ne ponavljaju prekršaje.

S obzirom na to da se radi o najfrekventnijoj saobraćajnici u gradu, smatra da je mjesec sasvim dovoljan period za prilagođavanje na novi režim saobraćaja na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog.

Podsjećamo, nakon što je uveden tzv. zeleni talas, a u susret nabavci još 29 novih autobusa, Glavni grad je 26. novembra obilježio i odvojio treće trake na dijelu Bulevara Svetog Petra Cetinjskog (u oba pravca – od raskrsnice sa Ulicom Jovana Tomaševića do Bulevara Džordža Vašingtona i od Bulevara Džordža Vašingtona do raskrsnice sa Ulicom Ivana Milutinovića) koje su namijenjene za javni i auto- taksi prevoz, kao i vozila sa pravom prvenstva prolaza (Hitna pomoć, Policija, Služba zaštite i spašavanja).

Poboljšanje javnog prevoza ključno za rješavanje saobraćajnih

Stefan Bulatović iz NVO Biciklo.me naglašava da je poboljšanje javnog prevoza od ključne važnosti za rješavanje saobraćajnih gužvi u Podgorici. Da bi se to ostvarilo, dodaje on, potrebno je značajno povećati ulaganja u javni prevoz i učiniti ga privlačnijim od automobila, te raditi na racionalizaciji motornog saobraćaja i na djelotvorne načine smanjiti zavisnost građana od automobila.

"To podrazumijeva ograničenje motornog saobraćaja kroz kreiranje zona bez automobila, pretvaranje ulica u jednosmjerne, smanjenje broja uličnih parking mjesta i povećanje cijene parkiranja na lokacijama ka kojima gravitira veliki broj ljudi, poput centra grada. Istraživanja pokazuju da će vozači automobila potražiti alternativu jedino ako se motornim vozilima uskrati ili oteža pristup. To su često nepopularne mjere na samom početku, ali su neophodne kako bismo počeli da rješavamo saobraćajni haos i imali bolji kvalitet života. Osim toga, neophodno je uspostaviti adekvatan sistem sankcionisanja nepropisnog parkiranja koje je prisutno u cijelom gradu, uključujući parkiranje na trotoarima, pješačkim prelazima, autobuskim stajalištima, biciklističkim stazama i zelenim površinama", poručuje Bulatović, uz napomenu da je pored javnog prevoza potrebno podsticati i aktivne vidove mobilnosti poput pješačenja i korišćenja bicikla.

Pravila vožnje

Sudski vještak saobraćajno- mašinske struke Igor Radojević objasnio je kako i u kom dijelu svi vozači mogu koristiti žutu traku.

"Kada žele da skrenu udesno, svi vozači mogu da koriste žutu traku, uključuju se na mjestima koja su obilježena isprekidanom linijom, to znači da je dozvoljeno prestrojavanje na toj kratkoj relaciji ispred raskrsnice. Vozač mora na mjestu gdje je isprekidana žuta linija, odnosno, gdje ne postoje barijere, da izvrši prestrojavanje, ali nakon toga da skrene u ulicu desno, a ne i da nastavi da vozi pravo žutom trakom, jer je to dozvoljeno samo autobusima, taksi vozilima i vozilima sa pravom prvenstva prolaza. Isto važi i za vozila kojima je ova traka namijenjena. Ako žele da se prestroje kako bi skrenuli lijevo, to treba da urade na mjestu obilježenom isprekidanom linijom", objasnio je Radojević, uz napomenu da nije nužno (kada nema gužve) da žute trake koriste vozači vozila kojima su one namijenjene.

Portal Analitika