Kultura

Nagrade osvojili i ruski „Vatreni lisac“ i indonežanski film „U zemlji palminog ulja“

Završen Green Montenegro International Film Fest: Gran pri za grčki "Savršeni obrok"

Predsjednik žirija, crnogorski reditelj Ivan Marinović, kazao je da se ovaj film ističe izrazito svježim filmskim jezikom i ritmom naracije, istančanom estetikom, savršenom atmosferom i fundamentalno važnom pričom. 

 

Završen Green Montenegro International Film Fest: Gran pri  za grčki "Savršeni obrok" Foto: Green Montenegro IFF
Portal AnalitikaIzvor

Dodjelom nagrada i projekcijom filma koji je dobio Grand Prix, sinoć je na Crnom jezeru na Žabljaku zatvoren 10. Green Montenegro International Film Fest

Gran pri za najbolje ostvarenje na festivalu pripalo je grčkom filmu „Savršeni obrok“, reditelja Aleksandrosa Merkurisa.

Predsjednik žirija, crnogorski reditelj Ivan Marinović, kazao je da se ovaj film ističe izrazito svježim filmskim jezikom i ritmom naracije, istančanom estetikom, savršenom atmosferom i fundamentalno važnom pričom.

"Autori vješto, kroz mozaik likova i njihovih narativa, otvaraju široko polje znanja o mediteranskoj kuhinji i dijeti. Potkrepljen činjenicama i istraživanjima, film izbjegava suvoparne norme takvog formata i kroz porodične motive vješto prenosi znanje gledaocu, nježno ga usmjeravajući ka boljem razumijevanju kvalitetne ishrane, a samim tim i kvalitetnog života", navodi se u obrazloženju.

Druga nagrada u glavnoj festivalskoj kategoriji “Ekologija” pripala je reditelju Dimirtiju Špilnoku i produkciji Špilnok filma iz Ruske Federacije za film „Vatreni lisac“, koji, kako su kazali iz žirija,  predstavlja ostvarenje posebnih dramaturških, režiserskih i vizuelnih dostignuća, čineći ga dostojanstvenim autorskim djelom, sa izuzetnom pričom koja drži pažnju gledalaca dok prate film. Sniman unutar rezervata, gdje postoje stroga pravila za ljude, film prikazuje istinitu priču o porodici lisica u njihovom prirodnom staništu. 

Treća nagradu u istoj  kategoriji pripala je filmu „U zemlji palminog ulja“, u režiji i produkciji Deniz Dragijevič iz Indonezije. Film  se fokusira na ljudske i ekološke žrtve eksploatacije palminog ulja u Indoneziji  spajajući surove ispovijesti seljana i koristeći autentične snimke mladih aktivista naroda Dayak, koji razotkrivaju korupciju koja vodi do uništenja njihove zemlje.

Prva, druga i treća nagrada, dodijeljeni su i filmovima u kategoriji “Ekologija duše”, “”Promo turistički film” i u kategoriji “Studentski film”. 

Selektor ovogodišnjeg izdanja festivala za kategorije “Ekologija” i “Ekologija duše” bio je Gojko Berkuljan, crnogorski reditelj i glavni producent RTCG. Za kategoriju “Promo-turistički filmovi” selektor je bio Daniel Pavlić, aktivista, dizajner i filmski radnik koji nam dolaz iz Republike Hrvatske, dok je za kategoriju “Studentski filmovi” selekciju radio  Andro Martinović, crnogorski reditelj i saradnik u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti.

Žiri X izdanja GMIFF-a za kategorije “Ekologija” i “Ekologija duše” činili su reditelj Ivan Marinović (Crna Gora), producentkinja Aleksandra Drobac Dianje (Filadelfija) i rediteljka Branka Besović Gajić (Srbija). Za kategoriju promotivno-turističkog filma selektor je bio Nikola Šolić (Hrvatska), dok je selekciju za kategoriju studentski film izvršio holivudski glumac Željko Jack Dimić.

Green Montenegro International Film Fest (GMIFF) je filmski festival na temu zaštite životne sredine koji se redovno održava od 2015. godine, čime je postao prepoznat kao centar ekološkog identiteta države Crne Gore.

GMIFF je jedini festival u državi koji ima dozvolu Agencije za zaštitu životne sredine da aktivnosti održava u Nacionalnim parkovima Crne Gore, zbog svog odgovornog odnosa prema ambijentu u kojem se nalazi, tj niskim karbonskim otiskom koji ostavlja u prirodi.

Ove godine produkcija festivala je po prvi put u Crnoj Gori uvela novitet, koji će takođe postati njegov sastavni dio, a to su bežične slušalice, kako bi publika mogla uživati u vrhunskoj audio-vizuelnoj produkciji, ujedno čuvajući osjetljivi i dragocjeni biodiverzitet Nacionalnog parka Durmitor, pokazujući na taj način da je očuvanje prirodne sredine od zagađenja bukom, svjetlošću i drugih oblicima zagađenja moguće.

Portal Analitika