Na sastanku zatvorenom za javnost dogovorena je strategija za nastavak razgovora sa povjeriocima. Dobro informisani mediji prenose da će novi grčki ministar finansija Janis Sturnaras obavijestiti „trojku“ o hitnom pokretanju procedure za privatizaciju nekoliko velikih državnih kompanija, radikalnom smanjenju broja državnih agencija, kao i o opsežnom planu za zaustavljanje stagnacije na tržištu, prenose Novosti.
Očekuje se da će već tokom jula biti obavljena privatizacija operativnog dijela Grčkih željeznica „Trenose“, Grčke duvanske industrije, Grčke industrije šećera i najveće državne Industrije mliječnih proizvoda „Dodoni“.
Prema ranijim dogovorima sa „trojkom“, Ministarstvo finansija će prezentovati plan reformisanog državnog aparata i nove mjere za efikasnuju naplatu poreza. Izvjesno je da će na hiljade nekadašnjih direktora sektora, šefova odeljenja i ostalih dobro plaćenih birokrata biti raspoređeno na slabije plaćena radna mjesta ili će im biti ponuđena opcija za odlazak u prijevremenu penziju.
Očekuje se da će ministar finansija Sturnaras, inače doktorat sa Oksforda i dobar poznanik sa većinom vodećih briselskih funkcionera, pokušati da nametne kao temu i izvjesne korekcije Memoranduma 2.
Taj set zakonskih normi koje je Grčka potpisala kao obavezu u zamjenu za otpis duga od 110 milijardi eura i novi paket finansijske pomoći od 130 milijardi, ocijenjen je kao preteško breme za slabu grčku ekonomiju.
Postoje naznake da bi EU i MMF mogli da uđu u razgovore o „povoljnijim uslovima otplate“, u smislu produžetka rokova, ukoliko Grčka napusti ranije najavljene stavove da se „aranžman korjenito mijenja“.
Iz više briselskih izvora već je potencirano da „špansko-italijanski model“ podrške bankama nije primjenljiv za Grčku, jer je ona već dobila ogromnu pomoć iz Evropskog fonda za podršku i razvoj.
Foto: geostrategicforecasting.com