Zanimljivosti

Hajdi HARMAN: „Geek“ u srcu

Izvor

Ako ste se našli u pravo vrijeme na pravom mjestu te 2008. godine, kada je i Tviter (Twitter) počinjao, bilo je lako koristiti svu dostupnu tehnologiju i njome smo proširili poruku koja je zaista bila neophodna. Kao rijetka žena u svijetu informacione tehnologije kojim dominiraju muškarci, bilo mi je veoma važno da mogu da pronađem svoj prostor gdje mogu bez ikakvih ograničenja da se zabavljam i budem – Hajdi, a ne samo neka djevojka ili žena koja nešto zna. Sa takvim početnim stavom, shvatila sam da je ono što sam stvorila značajno, kako za mene tako i za moju djecu jednoga dana.- kazala je  za Portal Analitika Hajdi Harman web preduzetnica i suosnivač popularnog sajta GeekGirlMeetup.

31hh1av -Internet nema pol, i ne trebaju vam mišići da bi kodirali i stvorili svoje vlastite servise, da bi bili preduzetnik. Dakle, moj je cilj da kreiram primjere i omogućim jednakost među polovima u onome što stvaramo na internetu. Otkrila sam da tržište nema dovoljno usluga za, takoreći, ženske aplikacije, one koje imaju žensku perspektivu. Naravno, postoje stvari, ali mnogo više je onoga što želimo da vidimo onlajn.-kazala je Harman u razgovoru za Portal Analitika objašnjavajući kako vidi svoj angažman na internetu.

Inače Hajdi Harman je web preduzetnica (RunAlong.se) i suosnivač GeekGirlMeetup, konferencije o web-u, programiranju i start up-ovima sa ciljem povećanja broja žena koje su rol modeli za rad na polju tehnologije. Poseduje diplomu prestižnog danskog ekonomskog fakulteta „New Economy and social Innovation“ i čest je govornik na konferencijama. „Geek“ u srcu, preduzetnica po zanimanju. U ovom trenutku radi na razvijanju svog novog start up-a. Gostujući nedavno na konferenciji u Budvi ljubazno se odazvala molbi Portala Analitika za razgovor.

ANALITIKA:Kako i kada ste odlučili da pokrenete socijalnu mrežu za žene koje su u IT ,sada već globalno prepoznati GeekGirlMeetup?

HARMAN:Ja sam  web preduzetnica ,radim u svom sopstvenom biznisu ali takođe vodim projekat GeekGirlMeetup,koji sam počela 2008. tako da sad već ima pet godina od kada sam počela da radim na tom projektu,u Švedskoj.

31hh2vNakon završene škole razmišljala sam što dalje ,što da radim sa svojim obrazovanjem ? Odlučila sam da ga nadogradim,tako sam počela da pratim i učestvujem na IT konferencijama.Tu sam se upoznala  sa jednim za mene fantastičnim novim okruženjem, uglavnom sa puno ozbiljnih ,obrazovanih muškaraca ,u smislu tehnološkog obrazovanja i bila sam oduševljena novim znanjima do kojih sam dolazila učestvujući na IT konferencijama.

Međutim,kada sam učestvovala na konferencijama iz oblasti tehnologije, osjećala sam se usamljena kao žena. Vrlo malo žena je učestvovalo i žarko sam željela da bude još žena koje interesuje web, kodovi i pionirski poslovi (start-up), kao što je to već bio slučaj sa mojim prijateljima. Tako sam odlučila da započnem rad na projektu/sajtu  GeekGirlMeetup. Ako ste se našli u pravo vrijeme na pravom mjestu te 2008. godine, kada je i Tviter (Twitter) počinjao, bilo je lako koristiti svu dostupnu tehnologiju i njome smo proširili poruku koja je zaista bila neophodna. Kao rijetka žena u svijetu informacione tehnologije kojim dominiraju muškarci, bilo mi je veoma važno da mogu da pronađem svoj prostor gdje mogu bez ikakvih ograničenja da se zabavljam i budem – Hajdi, a ne samo neka djevojka ili žena koja nešto zna o IT. Sa takvim početnim stavom, shvatila sam da je ono što sam stvorila značajno, kako za mene tako i za moju djecu jednoga dana. U pustinji nikada ne može biti previše primjera (u bilo kojoj oblasti), znanja koje se može primijeniti i novih mreža za povezivanje. Zahvaljujući internetu, sada možemo izmijeniti vlastitu stvarnost, razumjeti da on stvara našu stvarnost. Za mene, značajnije je krerati vlastitu budućnost nego (sajber-feminističke) teorije.

Tako da sam počela podsvjesno razmišljati kako zainteresovati više žena da počnu da sudjeluju na ovim konferencijama,pokušavajući da vidim koji bi to najbolji način bio da se one zainteresuju da uzmu veće učešće u razgovorima na ove teme.

Sa prijateljima sam odlučila da organizujem žensku konferenciju o IT,kojoj smo dali ime  GeekGirlMeetup , na kojoj bi učešće uzele žene koje su zainteresovane za savremenu tehnologiju i internet .U osnovi mi smo odlučili da obezbijedimo 50 mjesta i poslali smo pozive u kojima smo napisali ako ste žena, ako volite internet,tehnologiju i programiranje dođite da se družite sa nama na konferenciji na kojoj ćemo podijeliti znanja o zajedničkim interesovanjima .Ta prva konferencija je prošla fantastično.Mimo svih naših očekivanja prijavilo se 65 učesnica iako smo mi mislili da je i broj od 50 učesnica preambiciozan.

31hh3vANALITIKA:Što biste izdvojili kao interesantno sa tih konferencija, danas,nakon višegodišnjeg iskustva?

HARMAN :Interesantna stvar u vezi ovih konferencija je da svako pita sa čime da dođe na koferenciju ,o čemu da priča.Ja im obično kažem dođite,  razgovarajte o onome u čemu ste dobri ,a to su najčešće poslovi na kojima su učesnice svakodnevno angažovane.

Najčešći odgovor nakon mog pitanja je pozitivan jer u biti su to sve žene koje su dobre u svom poslu u svijetu mobilnih komunikacija, programiranju ili nekom sličnom poslu u okviru IT svijeta. Tako da smo počeli da programe konferencija prilagođavamo onome sa čime su se učesnice prijavljivale za konferencije što se pokazalo uspješnim za naš projekat.

Nakon nekoliko prvih održanih konferencija ,taj projekat je zaživio,svi su bili srećni da učestvuju na takvoj vrsti “ženske”tehnološke konferencije i u konačnom imali smo sve više prijavljenih učesnika i govornika.Tada sam shvatila zajedno sa svojim saradnicima da je u stvari postojala veoma velika potreba za takvom vrstom konferencije .Da postoji dosta žena koje bi voljele da uzmu aktivno učešće u tome i da rade na takvoj vrsti konferencija .U toku druženja smo shvatile da smo neophodne jedne drugima i odlučile smo da napravimo mrežu.gdje bi žene učestvovale i razmjenjivale svoja znanja i  iskustva o modernim tehnologijama. Shvatile smo da svakim učestvovanjem na konferenciji stvaramo jedan ženski informatički uzor u tehnološkom svijetu.Postale smo veoma inspirisane da postanemo bolje i uspješnije u poslovima kojima se bavimo.

 

ANALITIKA:Kako danas funkcioniše GeekGirlMeetup,imate li podatke o napredovanju projekta u drugim zemljama ,funkcionišete li po principu članstva?Da li se mreža GeekGirlMeetup razvijala onako kako ste vi željeli?

31hh4vHARMAN: Projekat je  definitivno premašio naša očekivanja. Činjenica da su naše konferencije obično rezervisane vrlo brzo je strašan i dokazuje da postoji potreba za njima.Nemamo nikakve službene članove, tako da nismo formalna organizacija. Mi smo povezana grupa žena koje interesuje web, kodovi i pionirski poslovi (start-up). Naša GeekGirlMeetup okupljanja i druženja razlikuju se od puno sličnih događaja ; svako ko prisustvuje može pokrenuti vlastitu sjednicu o nečemu što smatra da je aktuelno u tom momentu u svijetu IT tehnologija .

Poslednja velika konferencija je bila u maju u Švedskoj na kojoj je učešće uzelo 200 žena iz svih oblasti savremene tehnologije.Konferencija je bila organizovana tokom dva dana u Tehničkom muzeju u Stokholmu,sljedeća konferencija je bila zakazana u Danskoj ,zatim je slijedio Meksiko,London,Hong Kong, i  posljednja u Berlinu..

Tako da je projekat godinama počeo da se širi, sada možemo govoriti o pokretu koji je globalno prisutan.

Želja nam je da ovim konferencijama utičemo na ukupnu situaciju u IT svijetu sa ciljem povećanja broja žena koje su rol modeli za rad na polju tehnologije.Da se čuje, zna za njih da bi bili uzori posebno mladim ljudima da se bave IT tehnologijama .Tako da ove konferencije nisu organizovane da bi se svijet savremenih tehnologija dijelio na muški i ženski jer ljudi koji se bave ovim stvaraju zadivljujuće stvari već više pokušavamo da zainteresujemo mlađu žensku populaciju da uđu u svijet moderne tehnologije,a po nama najbolji način za to je da im stvorimo i približimo što više ženskih “rol-modela” koji se bave modernom tehnologijom sa kojima bi se one mogle identifikovati tako što bi saznale čime se one bave i koji su njihovi uspjesi na raznim poljima savremene tehnologije.

Internet nema pol, i ne trebaju vam mišići da bi kodirali i stvorili svoje vlastite servise, da bi bili preduzetnik. Dakle, moj je cilj da kreiram primjere i omogućim jednakost među polovima u onome što stvaramo na internetu. Otkrila sam da tržište nema dovoljno usluga za, takoreći, ženske aplikacije, one koje imaju žensku perspektivu. Naravno, postoje stvari, ali mnogo više je onoga što želimo da vidimo onlajn.

Ivan KERN

Portal Analitika