Na pitanje kako vidi to da je Đukanović na čelu crnogorske vlasti bio i 1992. godine, kada je Fondacija počela da radi u regionu Zapadnog Balkana, kao i sada, Hajnc kaže:
- Zaista jeste specifična situacija, a kako ga i lično poznajem, mogu reži da se radi o veoma pametnom i sposobnom političaru. Ključno pitanje je kada se događa momenat mirne promjene političkog vrha. A kad to kažem ne mislim samo na promjenu pojedinca. Na primjer, ako bi Đukanović otišao, a njegova partija ostala na vlasti, to ne bi bilo to, jer ono što moramo vidjeti je transfer moći sa jednog skupa ljudi i partija ka nečem drugom, na miran i demokratski način. A kada društvo iskusi takve promjene i druge aktere na vlasti, to dugoročno ima ljekovito dejstvo - pojašnjava predsjednik Rokfeler fondacije.
Na početku rada IX generacije Škole demokratskog rukovođenja, prvi čovjek jedne od najznačajnijih američkih civilnih organizacija je rekao da bez funkcionisanja političkog sistema nema efikasne tržišne ekonomije, a upravo problemi iz domena zakonskog institucionalnog i pravosudnog okvira predstavljaju ključnu prepreku dolasku zapadnih i američkih investitora.