Istraga je rezultirala otkrićem ogromnih količina podataka koje su hakeri koristili za ucjenjivanje političara i drugih moćnih figura, kao i uticanje na pravne procese.
U okviru istrage koja se fokusira na ilegalni pristup zaštićenim bazama podataka, milanska policija je odredila kućni pritvor za šest osoba, dok se istražuje više od 60 osumnjičenih, prema informacijama briselskog Politica i talijanske agencije Ansa, piše Index.hr.
Predvođeni bivšim policajcem Carmineom Gallom i biznismenom Enricom Pazzalijem, hakeri su između 2019. i marta ove godine prikupili velike količine osjetljivih podataka.
Među onima čije su informacije navodno ukradene su i visoki zvaničnici poput predsjednika Sergio Mattarelle i bivšeg premijera Mattea Renzi, piše dnevnik Corriere della Sera.
Tužilac Giovanni Melillo izjavio je da je istraživanje otkrilo "ogromno tržište povjerljivih podataka", dok je njegov kolega Francesco De Tommasi naglasio da je kriminalna organizacija manipulisala podacima i uticala na poslovne i pravosudne aspekte, držeći tako građane i institucije u svojoj moći.
Prema izjavama tužilaca, osumnjičena grupa uživala je značajnu podršku u raznim krugovima, a članovi su se često hvalili svojim sposobnostima da utiču na istrage i suđenja.
Takođe, navodno su održavali veze s italijanskom mafijom i stranim obavještajnim službama, upravljajući oko 15 terabajta podataka. Jedan od hakera u tajnom snimku sugerisao je da bi podaci mogli poslužiti za diskreditaciju cijele zemlje.
Zamjenik italijanske premijerke Antonio Tajani istaknuo je kako ova situacija predstavlja ozbiljnu prijetnju demokratiji.
Ministar pravosuđa Carlo Nordio upozorio da hakeri konstantno nadmašuju policijske napore te da je potrebno prilagoditi zakonodavstvo za učinkovitu borbu protiv ovakvih prijetnji.