Zanimljivosti

Američka naučna zvijezda proglašena krivom

Harvardski profesor u centru skandala sa Kinom

Profesor Univerzitata Harvard Čarls Liber, optužen za skrivanje veza sa kineskim programom za zapošljavanje, proglašen je krivim po svim tačkama optužnice, prenosi Gardijan.

Harvardski profesor u centru skandala sa Kinom Foto: nova.rs
nova.rs/gardijanIzvor

Čarls Liber (62), bivši predsjednik odjeljenja za hemiju i hemijsku biologiju Harvarda i zvijezda američke naučne zajednice, izjasnio se da nije kriv po dvije tačke za podnošenje lažnih poreskih prijava, dvije tačke za davanje lažnih izjava i dvije tačke za nepodnošenje izvještaja za račun u stranoj banci u Kini.

Porota je vijećala oko dva sata i 45 minuta prije nego što je objavila presudu nakon pet dana svjedočenja u saveznom sudu u Bostonu.

Liberov branilac Mark Makusi je tvrdio da tužiocima nedostaju dokazi o optužbama. On je tvrdio da istražitelji nijesu vodili nikakvu evidenciju o svojim intervjuima sa Liberom prije njihovog hapšenja, prenosi Gardijan.

On je tvrdio da tužioci neće moći da dokažu da je Liber postupio „svjesno, namjerno ili da je dao bilo kakvu lažnu izjavu“. Mukasi je takođe naglasio da Liber nije optužen za ilegalni prenos bilo koje tehnologije ili vlasničkih informacija u Kinu.

Tužioci su tvrdili da je Liber koji je uhapšen u januaru, svjesno skrivao svoju umiješanost u kineski plan hiljadu talenata – program koji je osmišljen da regrutuje ljude sa znanjem o stranoj tehnologiji i intelektualnoj svojini u Kinu – kako bi zaštitio svoju karijeru i reputaciju.

Lieber je negirao svoju umiješanost tokom istrage američkih vlasti, uključujući Nacionalni institut za zdravlje, koji mu je obezbijedio milione dolara za finansiranje istraživanja, rekli su tužioci.

Liber je takođe sakrio svoje prihode od kineskog programa uključujući 50.000 dolara mjesečno od Tehnološkog univeziteta u Vuhanu, do 158.000 dolara troškova života i više od 1,5 miliona dolara pozajmice, ističu tužioci.

U zamjenu, kažu, Liber je pristao da objavljuje članke, organizuje međunarodne konferencije i aplicira za patente u ime kineskog univerziteta.

Slučaj je među istaknutijim koji dolaze iz takozvane „Kineske inicijative“ američkog ministarstva pravde.

Napor je pokrenut 2018. godine da se obuzda sumnja na ekonomsku špijunažu iz Kine, suočio se sa kritikama da šteti akademskim istraživanjima i da predstavlja rasno profilisanje kineskih istraživača.

Portal Analitika