Svijet

Holandija traži odlaganje rasprave o kandidaturi Srbije za EU

Izvor

Holandski parlament je tu odluku juče donio jednoglasno, poslije rasprave o stavu Holandije prema kandidaturi Srbije za članstvo u EU. Ukoliko Savjet ministara to odbije, Holandija će tražiti da i prosljeđivanje aplikacije, ali i svaki naredni korak Srbije u evrointregracijama bude vezan za punu saradnju s Hagom.

Ovaj predlog će 25. oktobra u Luksemburgu iznijeti Uri Rozental, novi holandski šef diplomatije, koji će danas biti inaugurisan. Inače, 26 članica EU smatra da je prosleđivanje aplikacije tehničko, a ne političko pitanje, sa čim se Holandija ne slaže.

Po pravilima EU, o tehničkim pitanjima odlučuje se većinom glasova, dok je za politička pitanja potreban konsenzus. Belgija je kao predsjedavajuća EU stavila pitanje kandidature Srbije na dnevni red ministarskog sastanka u Luksemburgu 25. oktobra.

Aktuelni šef holandske diplomatije Maksim Ferhagen naveo je u pismu parlamentu da holandska vlada i dalje smatra da približavanje Srbije EU treba usloviti punom saradnjom s Haškim sudom, ali dozvoljava mogućnost da kandidaturi Srbije bude dato zeleno svjetlo krajem oktobra na zasjedanju Savjeta ministara EU u Luksemburgu.

Holandija će na zasjedanju Savjeta ministara Evropske unije u Luksemburgu tražiti da se prosljeđivanje aplikacije Srbije za kandidaturu u EU odloži do decembra, tj. do novog izvještaja glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca. Ukoliko taj zahtjev ne prođe, Holandija će zahtjevati da se Srbija uslovi punom saradnjom sa Haškim tribunalom za svaki korak ka članstvu.

Holandski parlament je odlučio da je najbolja taktika da se nastavi sa maksimalnim pritiscima i uslovljavanjem Srbije na njenom putu ka Evropskoj uniji. Smjernice za ponašanje na zasjedanju Saveta ministara inostranih poslova Evropske unije jednoglasno su usvojene na plenarnoj sjednici parlamenta.

Holandija će pokušati da odloži prosleđivanje do decembra. "Što se tiče insistiranja na uslovljavanju nema razlike između vas - parlamenta i mene. Srbija može i mora da uradi više po pitanju saradnje s Haškim tribunalom.

Što se budućnosti tiče ne dolazi u obzir da počnu pregovori o kandidaturi bez pune saradnje Srbije s Tribunalom u Hagu", rekao je Ferhagen. Belgija je kao predsedavajuća tražila da se o prosleđivanju aplikacije za kandidaturu Srbije Evropskoj komisiji odlučuje kao o tehničkom pitanju s čim se Holandija ne slaže jer, kao je objasnio Verhagen, to omogućava da se odluka donese većinom glasova - što znači da saglasnost Holandije ne bi bila neophodna.

Ferhagen je rekao da je dobio signale iz evropskih zemalja da insistiranje na konsenzusu možda ne bi dobro prošlo. Ferhagen je kazao da je Srbija dosta napredovala, prije svega kada je odlučila da odustane od tvrde rezolucije i da generalnoj skupštini UN podnese zajedničku rezoluciju sa Evropskom unijiom.

On je dodao i da je normalno da sada Srbija očekuje nešto zauzvrat. Holandski zvaničnik je naveo i da će holandska vlada tek odlučiti da li u obzir pri odlučivanju o kandidaturi treba uzeti i napredak u dijalogu Srbije i Kosova, na koji je pozvala Rezolucija UN o Kosovu.

 

(BBC)

Portal Analitika