To je najnovija pravna bitka u okviru dugogodišnje debate u vezi sa pravom na okončanje sopstvenog života – i to u zemlji koja je 2002. godina postala prva na svijetu koja je odobrila eutanaziju.
Grupa zvana „Kooperativna posljednja volja“ zatražila je od suda da utvrdi da vlada Holandije „postupa nezakonito time što negira svojim građanima pravo da umru dostojantveno, pod sopstvenom kontrolom.“
Lider ove grupe Jos van Vejk izrazio je želju da Holandija ponovo preuzme vodeću ulogu u pravljenju propisa koji uređuju ljudske živote.
„Holandija je utabavala stazu za (zakone o pravu na) abortus, istopolni brak i eutanaziju. A sada ponovo utabavamo stazu za pravo na kontrolu načina na koji ćemo završiti život“, rekao je Van Vejk.
Eutanazija podrazumijeva postupak u kojem ljekari – pod strogo propisanim uslovima – ubijaju pacijenta injekcijom supstance koja izaziva smrt. Kod asistiranog samoubistva, pak, pacijentu se predaje smrtonosna supstanca koju on uzima sam.
„Kooperativna posljednja volja“, koja navodno ima skoro 30.000 članica, želi izmjenu zakona tako da se dekriminalizuje pomaganje ljudima koji žele sebi da oduzmu život onda kad oni to odluče, i da se omogući dobijanje smrtonosne supstance za tu svrhu pod strogo propisanim uslovima.
Holandska vlada smatra da mnogi ljudi koji žele da sebi oduzmu život mogu da koriste postojeći zakon o eutanaziji.
„Međutim, država nije obavezna – a cijela stvar se svodi na to – da omogućava asistirano samoubistvo, a kamoli da ga dozvoli pod bilo kakvim okolnostima“, rekao je pred sudom advokat koji zastupa državu.
Dok pravnici organizacije smatraju da Evropski sud za ljudska prava dozvoljava asistirano samoubistvo, holandska država je suprotnog stanovišta. Holandski sud će odluku donijeti 14. decembra.
Prema važećem zakonu u Holandiji, asistirano samoubistvo je zabranjeno, a onaj ko pomaže samoubici može biti kažnjen sa do tri godine zatvora.