Cilj predstavke je, kako tvrde, da se utvrde sve relevantne činjenice i ocjeni postupanje Uprave policije, da bi se utvrdila odgovornost za propuste i unaprijedila zaštita prava na život i bezbjednost u Crnoj Gori.
Savjet za građansku kontrolu rada policije je nezavisan mehanizam kontrole rada policije. On ocjenjuje primjenu policijskih ovlašćenja radi zaštite ljudskih prava i sloboda. Na čelu Savjeta je advokat Zoran Čelebić, a njegovi članovi I članice su Milena Popović Samardžić, predstavnica Ljekarske komore Crne Gore, Dražen Cerović, predstavnik Univerziteta Crne Gore, Branislav Radulović, predstavnik Udruženja pravnika Crne Gore i Aida Petrović, predstavnica nevladinih organizacija koje se bave ljudskim pravima.
“Predstavkom smo od Savjeta zatražili da utvrdi činjenice i ocjeni primjenu policijskih ovlašćenja u kontekstu zaštite života i bezbjednosti građana Cetinja, sa naglaskom na sljedeća pitanja:
Ko je sve, kada, i na koji način obavijestio policiju o ubistvima 1. Januarana Cetinju i kakvo je bilo postupanje službenika policije povodomnavedenihprijava? Koliko je bilo operativnih policijskih službenika na Cetinju 1. januarauvrijeme izvršenja masovnog zločina i šta je učinjeno da se unaprijedi bezbjednost na Cetinju posle masovnog ubistva 12. avgusta 2022? Podatak o ukupno 11 policijskih službenika na Cetinju u vrijeme ubistva, koji je iznio v.d. direktora Uprave policije, ukazuje da je nedovoljno učinjenodasebezbijednost na Cetinju unaprijedi od prethodne tragedije i da nadležni zbogtoga moraju da snose odgovornost. Ovdje se radi i o pitanju koliko je od tih11 službenika zaista bilo operativno u vrijeme ubistav. Zbog čega Uprava policije više od pet i po sati nije uspjela da pronađei liši slobode izvršioca masovnog ubistva? Na koji način je izvršilac ubistva došao do nelegalnog oružja i municijei dali je policija preduzela neophodne mjere prevencije u cilju zaštite bezbjednosti građana? Da li su protiv izvršioca masovnog zločina postojale prijave zbog nasiljauporodici i, ako jesu, šta je preduzeto povodom tih prijava?”, naveli su iz HRA I CŽP-a.
Kako ističu, izostanak obavještenja o postojanju i razvoju postupaka za ispitivanjei ocjenu primjene policijskih ovlašćenja 1. januara 2025. godine na Cetinju, odnosno uoči tog dogadjaja i isključivo afirmativna saopštenja zvaničnika o postupanju policije smatraju zabrinjavajućim.
“Ovakav pristup ne doprinosi unaprjeđenju bezbjednosti i zaštiti ljudskih prava. Očekujemo od Savjeta da izvrši nepristrasnu analizu i javnosti pruži odgovore povodom masovnog zločina na Cetinju, a koji već 25 dana izostaju. Očekujemo od Savjeta da temeljno i nezavisno istraži odnosno provjeri podatke Uprave policije i ocjeni postupanje nadležnih državnih službenikaucilju spriječavanja ponavljanja sličnih tragedija ubuduće”, zaključuje se u saopštenju nevladinih organizacija.