Društvo

Akcija za ljudska prava uputila pismo Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu povodom izbora novih članova Sudskog savjeta

HRA: Nezavisnost sudstva neophodan uslov za uspostavljanje vladavine prava

Akcija za ljudska prava (HRA) uputila je pismo Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu povodom izbora novih članova Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika, te ukazala na potrebu da prilikom razmatranja pristiglih prijava u obzir uzmu preporuke Grupe država protiv korupcije Savjeta Evrope, Evropske mreže sudskih savjeta, Akcije za ljudska prava i CeMI-ja, koje ukazuju na potrebu da se izaberu politički neutralne, nepristrasne i nezavisne osobe za članove i članice savjeta.

HRA: Nezavisnost sudstva neophodan uslov za uspostavljanje vladavine prava Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

"Podsjećamo da je nezavisnost sudstva neophodan uslov za uspostavljanje vladavine prava, a da jedino depolitizovan i nepristrasan Sudski savjet takvo sudstvo može da obezbijedi. Od Vas zavisi hoće li novi sastav Sudskog savjeta zaista biti depolitizovan ili ne", poručili su oni u pismu.

Iz HRA su ukazali na to da je početkom oktobra 2021. godine Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava formiralo radnu grupu za izradu Nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, te da je Izrada Nacrta u završnoj fazi - nakon čega će uslijediti i javna rasprava.

"Jedan od predloga koji se nalazi u radnoj verziji nacrta zakona uključuje uvođenje garancija za nezavisnost od političkog uticaja uglednih pravnika/ca u Savjetu i garancija protiv sukoba interesau odnosu na sve članove/ice Sudskog savjeta. Imajući u vidu zadatak Sudskog savjeta da obezbjeđuje nezavisnost i samostalnost sudova i sudija, koji mu Ustav nalaže u čl. 126, smatramo da je posebno važno da obezbijedite da njegovi novi članovi/ice budu osobe od integriteta, politički neutralne, koje nijesu u bliskim porodičnim vezama sa sadašnjim ili bivšim visokim partijskim funkcionerima ili funkcionerima izvršne vlasti, kao što je to bio slučaj", ističu iz Akcije za ljudska prava.

Oni podsjećaju da su garancije protiv sukoba interesa prošle godine zakonom propisane za članove Tužilačkog savjeta.

"Iste ili slične garancije su još davno propisane za članove Savjeta Agencije za sprječavanje korupcije, Savjeta Radio-Televizije Crne Gore i Savjeta Agencije za elektronske medije, čime su ta tijela zaštićena od sukoba interesa, za razliku od Sudskog savjeta, u odnosu na čije članove još uvijek nijesu propisana nikakva ograničenja", navode oni.

Iz HRA su ukazali na to da su se do sada u članstvu Sudskog i Tužilačkog savjeta mogli naći bračni drugovi najviših funkcionera izvršne ili zakonodavne vlasti, "koji kao takvi ne bi mogli da budu izabrani, na primjer, za članove Savjeta Radio-Televizije Crne Gore".

"Imajući u vidu da ove nedjelje sprovodite intervjue sa kandidatima, kao i da je gotovo izvjesno da će članovi Savjeta biti izabrani prije usvajanja izmjena Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, apelujemo na vas da prilikom odabira kandidata uzmete u obzir pomenute preporuke. Takođe, ukazujemo i na preporuku Evropske mreže sudskih savjeta iz 2016. godine kojom se ističe da “članovi savjeta koji nijesu sudije ne smiju biti političari ili osobe koje su politički povezane”, zatim da “članovi Sudskog savjeta ne bi smjeli biti uključeni u politiku u nekom razumnom vremenskom periodu prije i poslije njihovog mandata kao članova Sudskog savjeta” kao i da“određene osobe nikad ne bi trebalo da budu birane za članove Savjeta iz reda uglednih pravnika, aposebno sudije, čak i kada su u penziji, osobe koje su osuđene za krivična djela, osobe kojesu proglasile bankrotstvo ili im je ih drugih razloga zabranjeno da se kandiduju za javnu funkciju, poslanici (i bivši poslanici) i članovi Vlade (i oni koji su bili članovi prethodnih vlada)", zaključili su iz HRA.

Portal Analitika