Među 15 zemlja svijeta čiji bi BDP mogao najviše da "trpi" zbog gubitaka turizma, Hrvatska je na trećem mjestu, navodi se između ostalog u UNCTAD-ovom u novom izveštaju.
To tijelo UN za trgovinu i razvoj u novom izvještaju o ekonomskim posjedicama pandemije Kovid-19 na turizam, objavljenom ove nedjelje, iznosi i procjene gubitaka u tri "scenarija" s obzirom na dužinu trajanja prekida turizma - za četiri, osam i 12 mjeseci.
''Ako se prekid međunarodnog turizma nastavi, kroz osam mjeseci globalni gubitak u tom sektoru mogao bi da poraste na 2.200 milijardi dolara, što je oko 2,8 posto globalnog BDP, dok u najpesimističnijem scenariju, da prekid traje 12 mjeseci, gubici mogu da premaše i 3.300 milijardi dolara ili 4,2 posto BDP", iznose procjene iz UNCTAD-a.
Podsjećaju na veliku važnost udjela sektora putovanja i turizma u globalnom BDP, kao i da je turizam okosnica ekonomija mnogih zemalja i "životni put" miliona ljudi u svijetu, koji su, kako ističu, u posljednjih 20 godina više nego utrostručili prihode turizma, sa oko 500 milijardi na 1.600 milijardi dolara.
''Kovid-19 je zaustavio dugogodišnje pozitivne trendove u svjetskom turizmu, uzrokujući i ozbiljne ekonomske posljedice u cijelom svijetu. Iako se turizam polako ponovo pokreće u sve većem broju zemalja, u mnogima je još zastoj, a za mnoge, poput malih ostrvskih i država u razvoju, kolaps u turizmu znači i kolaps u njihovim perspektivama za razvoj" upozorila je uz izvještaj direktorka međunarodne trgovine UNCTAD Pamela Kouk-Hamilton.
Analizirajući uticaje gubitaka u turizmu na njegov udio u nacionalnom BDP, UNCTAD procjenjuje da bi Jamajka i Tajland mogli da pretrpe najveći gubitak udjela turizma u BDP, od 11, odnosno 9 odsto. U Hrvatskoj bi taj gubitak, prema njihovim, kako kažu, umjerenim procjenama, mogao da bude 8 odsto, a sa gubitkom od 6 odsto sledi Portugal, a sa 5 odsto Dominikanska Republika.
Među tih 15 najpogođenijih zemalja slijede još Kenija, Maroko, Grčka, Mauricijus, Senegal, Irska, Egipat, Južna Afrika, Malezija i Španija, a iz UNCTAD upozoravaju da će turistički sektor i u mnogim bogatim zemljama takođe osjetiti pritisak. Pritom spominju, kako kažu, popularne evropske i sjevernoameričke destinacije, uključujući Francusku, Italiju i SAD, kojima takođe prognoziraju gubitke milijardi dolara zbog dramatičnog pada međunarodnog turizma.
''Gubici u turizmu uzrokovani koronavirusom negativno utiču i na druge privredne sektore koji snadbijevaju robom i uslugama putnike dok su na odmoru, pa UNCTAD poziva na pojačanu socijalnu zaštitu u pogođenim zemljama kako bi se sprečile najgore ekonomske poteškoće za ljude i zajednice koje zavise od turizma'' poručuju iz te organizacije.
Pozivajući vlade da štite radnike u turizmu, savjetuju i da tamo gdje se neka preduzeća vjerovatno neće oporaviti, subvencije plata treba osmisliti tako da pomognu radnicima da se "presele" u novu industriju.
''Vlade bi trebalo da pomognu i turističkim preduzećima koja su suočena s rizikom bankrota, poput hotela, aviokompanija i drugih, a jedan od načina finansijske olakšice su zajmovi ili nepovratna sredstva s niskim kamatama'' navodi se u izveštaju UNCTAD.