EURO 2024

Izabranici Zlatka Dalića ispustili pobjedu na gotovo identičan način kao u prošlom kolu

Grupa "B" na Euru imala je spektakularan rasplet. Uz prvoplasiranu Španiju, dalje ide Italija. Hrvatska je u ne baš lagodnoj situaciji - treći su pa će još pričekati da li će ići u osminu finala.

Hrvatska u 98. minutu ostala bez drugog mjesta: 'Azuri' su u osmini finala, 'vatrenima' ostaje minimalna šansa, Albanija ide kući Foto: AFP

Hrvatska je u Lajpcigu ostala bez pobjede protiv Italije - 1:1 (0:0).

Sa druge strane, Španija grupnu fazu završava sa devet bodova, pošto je rutinski savladala Albaniju - 1:0 (1:0).

Španija će tako još sačekati na rivala u osmini finala, no znamo i prvi par - Italiija će igrati protiv Švajcarske.

Što se Hrvatske tiče, oni su u velikom problemu, iako treći.

Zapravo, može se reći kako imaju minimalne šanse za nokaut fazu.

Dalje ih jedino vodi sljedeća varijanta - da Engleska u grupi "B" savlada Sloveniju uz tri i više razlike, a da Danska slavi protiv Srbije. No, odgovaralo bi im i da trijumfuje i Srbija, ali uz tri i više golova razlike.

No, to ne bi bilo sve. Ukoliko se baš to dogodi, Hrvatskoj bi za osminu finala bilo neophodno i da Portugal i Turska savladaju Gruziju, odnosno Češku.

Hrvatska - Italija 1:1

Meč je otvoren odličnim šutem Sučića u petom minutu, ali je Donaruma sačuvao mrežu. Kako je vrijeme odmicalo, tako su ‘azuri’ preuzimali inicijativu, a pravo je čudo kako Bastoni u 27. minutu nije zatresao mrežu – Livaković je čudesno intervenisao i ostalo je 0:0.

Tim rezultatom je i završen prvi dio igre.

U 53. minutu, Hrvatska je mogla do vođstva. Nakon što je Fratezi igrao rukom u šesnaestercu, Luka Modrić je izveo penal ali je Donaruma odbranio. No, nije spasa od Modrića bilo minut kasnije. Budimir je šutnuo, Donaruma odbio loptu – samo do kapitena Hrvatske, koji je smjestio u mrežu.

Gledali smo od tada nešto ofanzivniju Italiju koja, ipak, nije imala naročitih šansi. Sa druge strane, izabranici Zlatka Dalića imali su još dvije ozbiljnije šanse.

I onda, u posljednjem, osmom minutu nadoknade, odbrane Hrvatske nigdje nije bilo - a to je iskoristio Zakanji i donio Italiji prolaz.

Španija - Albanija 1:0

Španija je meč počela sa potpuno drugačijim timom u odnosu na prošle dvije utakmice, a povela je u 13. minutu, pogotkom Ferana Toresa, nakon brze akcije i uz asistenciju Olma.

U ostatku prvog dijela, ‘furija’ je imala još nekoliko šansi, ali rezultat se nije mijenjao.

Pokušavali su Albanci u nastavku da zaprijete, imali su i pokušaja, no bili su daleko od poravnanja.