EURO 2024

Belgija se oprašta od Eura

Francuska je u četvrtfinalu: Nijesmo uživali u derbiju, sve riješeno u finišu

Fudbaleri Francuske igraće u četvrtfinalu Eura, pošto su u velikom derbiju osmine finala u Dizeldorfu bili bolji od Belgije, rezultatom 1:0 (0:0).

Francuska je u četvrtfinalu: Nijesmo uživali u derbiju, sve riješeno u finišu Foto: AFP

'Trikolori' su tokom većeg dijela meča bili bolji rival, Belgijanci su čekali na prilike iz kontri - i imali su ih nekoliko. I taman kada je djelovalo da su produžeci blizu, Francuska je povela, i to u 85. minutu autogolom Vertongena, nakon šuta Kolo Muanija.

Francuzi će večeras saznati suparnika u četvrtfinalu - biće to Portugal ili Slovenija.

Nijesmo uživali u naročito dobroj igri tokom prvog poluvremena, koje je počelo i završeno petnaestominutnom inicijativom Francuza.

'Trikolori' su bili bolji, imali su više šansi, ali gotovo nijednu iz koje bi ozbiljnje zaprijetili Kastelsu. Mbape je u 15. minutu, nakon asistencije Grizmana, imao dobar pokušaj, ali je lopta otišla iznad prečke. U 34. minutu je Tiram probao glavom, no ni on nije bio precizan.

Što se Belgije tiče, u 24. minutu je De Brujne sjajno izveo slobodan udarac, ali je Menjan, uz blagu nesigurnost, uspio intervenisati.

Drugi dio otvoren je odličnim šutem Čuamenija sa distance, no lopta je okrznula jednog od belgijskih defanzivaca - dovoljno da ode van okvira gola. Sjajan prodor Mbapea vidjeli smo u 53. minutu - prošao je Kastanja, pa De Brujnea, potom šutnuo ali opet iznad gola.

Nešto od Belgije konačno smo vidjeli u 61. minutu. Saliba je napravio grešku, na sredini terena loptu mu je uzeo De Brujne pa je poslao ka Karasku, koji je izbio ispred Menjana, ali je u posljednjem trenutku njegov šut izblokirao Teo Ernandez.

Francuska je nastavila sa ofanzivom, ali je prva sljedeća prilika ponovo viđena pred njihovim golom - u odličnoj poziciji bio je Lukaku,dobro je šutnuo, ali je Menjan još bolje odbranio. U 74. minutu smo na drugoj strani vidjeli opasan šut Salibe, ali pored stative.

Još jednom je Mbape u 78. minutu šutnuo iznad gola, da bi kroz četiri minuta Menjan bravurozno intervenisao kod pokušaja De Brujnea sa ivice šesnaesterca.

I onda, u 85. minutu, 'trikolori' su poveli. Nakon duge akcije, Mbape je poslao loptu ka 'rezervisti' Kolo Muaniju, on je dobro šutnuo, a loptu je na putu ka mreži skrenuo Vertongen.

Pokušali su igrači Belgije da poravnaju, ali nijesu mogli ni do ozbiljnije prilike do kraja.