EURO 2024

'Furija' jurila zaostatak, pa preokrenula u četiri minuta, u nedjelju će se boriti za četvrti naslov

Peti put u istoriji, a prvi put nakon 12 godina, fudbaleri Španije igraće u finalu Eura. To je epilog prvog susreta polufinala, u kojem je 'furija' bila bolja od Francuske, rezultatom 2:1 (2:1). Španci će se tako u nedjelju boriti za četvrti naslov, i to protiv Engleske ili Holandije, čiji ćemo okršaj pratiti sjutra veče (21:00).

Jamal i Olmo odveli Španiju u finale: 'Trikolori' se opraštaju od Eura, u nastavku nijesu mogli izboriti produžetke Foto: AFP

U Minhenu je prštalo od samog početka - 'trikolori' su poveli već u osmom minutu golom Kolo Muanija, da bi Španija preokrenula za svega četiri minuta - u 21. je pogodio Jamal, a u 25. Olmo.

Nastavak je donio totalnu ofanzivu Francuske, ali nije to rezultiralo kakvim mnoštvom opasnjih situacija po Unaja Simona. Španci su se disciplinovano branili, uspješno su i trošili vrijeme i na kraju su proslavili plasman u finale.

Počelo je inicijativom Španije, koja je u petom minutu imala prvu veliku šansu – Jamal je izvrsno poslao loptu u peterac, gdje je Fabijan Ruiz pokušao glavom ali – iznad prečke.

A onda je povela – Francuska. Na početku devetog minuta, Mbape je uputio izvrstan centaršut, a glavom je loptu u mrežu zakucao Kolo Muani.

‘Furija’ je poravnala u 21. minutu i to na kakav način.

Jamal se odvažio na šut sa gotovo 25 metara, lopta je okrznula statvu i odbila se u gol. Majk Menjon bio je nemoćan u toj situaciji.

Lamin Jamal upravo je postao najmlađi strijelac u istoriji Eura
0
Lamin Jamal upravo je postao najmlađi strijelac u istoriji…
09.07.2024 21:27

Samo četiri minuta kasnije – potpuni preokret.

Navas je ubacio loptu, ona se odbila do Olma, koji je prvo poklonio publici u Minhenu atraktivan dribling, pa šutnuo, a iako je Kunde uklizao, nije uspio spriječiti pogodak.

Do kraja prvog dijela, pokušavali su i jedni i drugi, ali novih promjena nije bilo.

Drugi dio počeo je jako riskantnim potezom Menjona, koji je bio van šesnaesterca i malo je falilo da ga Niko Vilijams prođe, čime bi gol bio izvjestan, no sve se završilo dobro po 'trikolore'.

Pokušavali su Francuzi da stignu do izjednačenja, ali se ni 'furija' nije povlačila, a u međuvremenu je Didije Dešan u potpunosti karte bacio na napad.

Španija se opredijelila za čuvanje rezultata, povremeno su, prilično uspješno, trošili vrijeme, ali su se i branili - od 60. do 75. minuta je Francuska vršila pravu opsadu pred njihovim golom, pri čemu je Barkola izuzetno prodirao po lijevoj strani.

Čekalo se da Dešan u igru uvede još i Žirua, a to se dogodilo u 79. minutu. No, koji trenutak kasnije, malo je falilo da Jamal postigne drugi gol - poslao je novu 'bombu' sa distance, a lopta je otišla tik iznad prečke. Uskoro je u odličnoj poziciji bio Mbape, ali je očajno šutnuo.

Pokušavali su Francuzi očajnički do samog kraja da izbore produžetke, ali od toga nije bilo ništa. Na novi evropski naslov, prvi nakon 2000. godine, moraće da pričekaju makar još četiri godine.