EURO 2024

Malo je falilo za produžetke, ali Holandija ide kući

Sautgejt izmjenama riješio meč: Votkins ušao, pogodio i odveo Englesku u finale

U finalu Eura u nedjelju u Berlinu igraće Španija i Engleska, pošto su izabranici Gareta Sautgejta u večerašnjem polufinalu bili bolji od Holandije. U Dortmundu je malo falilo za produžetke, no ipak je sve završeno nakon 90 minuta - bilo je 2:1 (1:1).

Sautgejt izmjenama riješio meč: Votkins ušao, pogodio i odveo Englesku u finale Foto: AFP

Na Vestfalenu smo pratili izvrsno prvo poluvrijeme i bilo je pravo čudo kako su pala 'samo' dva gola. No, u nastavku je bilo znatno drugačije. I taman kada smo mislili kako slijede produžeci - Oli Votkins je u 90. minutu pogodio i odveo svoju selekciju u finale.

Može se reći kako je ova pobjeda Sautgejtova zasluga - jer, u 81. minutu uveo je i Votkinsa i Palmera, koji mu je asistirao.

Biće to drugo finale Eura u kojem će nastupiti 'albion', nakon onog iz 2021. godine.

Holandija je povela u sedmom minutu, i to remek djelom Ćavija Simonsa. On je najprije dobio duel sa Rajsom na tridesetak metara od gola, onda se dao u prodor i sa ivice šesnaesterca je u padu poslao pravu ‘bombu’ u mrežu – Pikford je mogao samo da isprati loptu pogledom.

U 13. minutu vidjeli smo dobar pokušaj Kejna sa distance, a 60 sekundi još jedan – ovog puta sa 12-13 metara. Tom prilikom došlo je do kontakta sa Damfrisom, engleski napadač požalio se na povredu. Uslijedila je VAR provjera i dosuđen je penal.

Upravo je Kejn uzeo loptu, šutnuo je u lijevu stranu, Verbrugen ga je pročitao, ali bio je ‘kratak’ da zaustavi loptu –1:1.

Malo je falilo da Engleska preokrene u 23. minutu. Foden je šutnuo, lopta je bila na gol liniji, a u posljednjem su momentu reagovali holandski defanzivci i sačuvali mrežu.

Nastavila su oba suparnika sa napadima, a u 30. minutu je Damfris pogodio prečku. Dva minuta kasnije, ponovo se tresla prečka, ali na drugoj strani – bio je to pokušaj Fodena.

Pratili smo bespoštednu borbu i u ostatku prvog poluvremena, dok je u drugom tempo opao.

Prvu veliku priliku u nastavku vidjeli smo u 65. minutu – izvrsno je šutnuo Virdžil van Dajk, a Pikford je intervenisao.

Holanđani su stvorili još nekoliko šansi a onda se zatresla njihova mreža. U 78. minutu pogodio je Saka, ali je gol poništen zbog ofsajda.

I u 90. minutu, kada su se uveliko očekivali produžeci - engleski fudbaleri su postigli gol. A strijelac je bio Sautgejtov 'džoker' sa klupe - Oli Votkins, koji je nedugo prije toga zamijenio Kejna. Još jedan 'rezervista' Kol Palmer je u toj situaciji uposlio Votkinsa, koji je majstorski iskosa, iz okreta, pogodio 'malu mrežu' i postavio konačnih 2:1.