EURO 2024

Nakon svega što smo vidjeli i večeras i na čitavom prvenstvu, ovakav je epilog zaslužen

Fudbaleri Španije novi su prvaci Evrope, pri čemu su i rekorderi - jer, 'furija' je od ove noći jedina selekcija koja je četiri puta osvajala Euro. U velikom finalu u Berlinu, nakon slabog prvog i izvrsnog drugog dijela, Španija je savladala Englesku, rezultatom 2:1 (0:0).

Španija je osvojila Euro i postavila veliki rekord: Englezi čekali produžetke, ali nije to dopustio Ojarzabal Foto: Getty

Španci su večeras bili konkretniji, pa se, računajući i sve što su prikazali na čitavom prvenstvu, može reći da zasluženo slave novi naslov prvaka kontinenta. Čini se kako su engleski fudbaleri i večeras namjeravali da uvedu meč u produžetke, ali nije im to dozvolio Ojarzabal, koji je u samom finišu susreta savladao Pikforda i donio Španiji pehar.

U prvom dijelu susreta nijesmo pratili naročito uzbudljivu predstavu, ali sve se promijenilo na početku drugog poluvremena. Nakon odlične akcije, Španija je u 47. minutu stigla do vođstva - asistirao je Jamal, a pogodio Niko Vilijams. No, poravnali su Englezi u 73. minutu. Sa 20 metara tada je 'bombu' poslao Palmer, kojeg je Garet Sautgejt u igru uveo tek dva minuta ranije.

I dok se publika u Berlinu pripremala za produžetke, iznenadna prilika ukazala se još jednom 'rezervisti' - Ojrazabalu, koji je stavio tačku na večerašnji meč.

Nemaju engleski fudbaleri mnogo sreće - još će čekati na prvi naslov sa velikih takmičenja nakon 1966. godine. Pritom, ovo je drugo uzastopno finale Eura u kojem su doživjeli poraz.

U nastavku ispratite ključne momente sa večerašnjeg susreta.

90' - Nevjerovatno je šta je sada spasio Olmo. Šutirao je Rajs glavom, a Olmo je sa gol linije odbio lotpu.

87' - PONOVO VODI ŠPANIJA. Gotovo ni iz čega su stigli do šanse, lopta je došla do Ojarzabala, a on je matirao Pikforda. Podsjećamo, i Ojarzabal je u drugom poluvremenu ušao sa klupe, i to umjesto Morate.

82' - Pikford je sada spasio svoju selekciju. Jamal je bio u situaciji jedan na jedan, ali je engleski čuvar mreže bio briljantan.

73' - GOL ZA ENGLESKU. Palmer je ušao u igru i odmah izjednačio. Bila je to 'bomba' sa 20 metara. Prethodno se lopta odbila od španske odbrane, nakon što je Saka probao da je pošalje u sredinu. I ponovo Sautgejtove izmjene čine svoje.

68' - Ojarzabal ulazi u igru, a van terena je Morata.

67' - Mogla je Španija do drugog gola - izborio se za šut Jamal, ali je Pikford intervenisao.

64' - Sada smo vidjeli jako opasan šut Belingema sa 16 metara, lopta je otišla pored stative.

61' - Kejn izlazi iz igre, a na terenu je Oli Votkins.

55' - Sada je i Morata mogao do gola. Španija se defnitivno ne zadovoljava minimalnom prednošću.

49' - Malo je sada falilo da Olmo udvostruči prednost 'furije'.

47' - VODI ŠPANIJA. Gol je dao Niko Vilijams. Asistirao mu je, ko drugi nego Jamal. Bila je to izuzetna akcija - krenulo je od Karvahala, koji je iz prve poslao ka Jamalu, a on je odlično pronašao Vilijamsa, koji je poslao loptu u desni ugao. Bila je to četvrta asistencija Jamala na šampionatu.

46' - Počinje nastavak, imamo i prvu izmjenu. Umjesto Rodrija, koji se žalio na povredu, na terenu je Zubimendi.

45' - Gotovo je prvo poluvrijeme, golova nema.

45+1' - Prvi šut Engleza u gol. Nakon slobodnog udarca Šoa, probao je Foden, ali je Unaj Simon lako intervenisao.

45' - Igraće se još dva minuta nadoknade.

43' - Pritiskaju ponovo Španci, upravo su izveli i šesti korner, ali ništa od kakve veće prilike...

41' - Sada se na obje strane igra brže, napadaju obje selekcije, ali nema promjena.

35' - Španci u ovim momentima imaju mnogo više loptu u nogama, imali su i dva kornera, ali se engleski fudbaleri zasad dobro brane.

31' - Sada žuti karton dobija i Olmo nakon što je nogom, doduše bez namjere, udario Rajsa.

30' - Nakon pola sata, promjena nema. Nekoliko uzbuđenja je bilo, ali ostaje 0:0.

25' - Kejn je prvi fudbaler koji dobija žuti karton, i to nakon starta nad Fabijanom Ruizom.

20' - Dobro je, engleski fudbaleri takođe napadaju, to obećava da bismo mogli pratiti otvorenu utakmicu.

15' - Prvi opasan napad 'albiona'. Voker je pokušao da ubaci loptu u peterac, a španski igrači su to odbili u korner.

11' - Zaprijetio je sada Niko Vilijams, ali su engleski defanzivci otklonili opasnost. Zapravo, učinio je to Stouns. Bila je to najveća prilika do sada.

5' - Španija na početku vrši pritisak, imali su i prvi korner, ali ostaje 0:0.

0' - Počeo je susret u Berlinu. Pehar je na teren unio Đorđo Kjelini, koji je kao kapiten sa Italijom osvojio prošlo izdanje Eura.

Da li će Španija postati najtrofejnija selekcija na Euru ili će Englezi prvi put slaviti u borbi za pehar?

Do sada smo u Njemačkoj ispratili tačno 50 utakmica, a ova će nam dati odgovor ko će osvojiti 17. izdanje šampionata kontinenta.

Španija je do sada u tri navrata bila prvak Evrope, i to 1964, 2008. i 2012. godine. Slavi li večeras, ‘furija’ će postati najtrofejnija reprezentacija u istoriji Eura.

Englezi do prethodnog Eura nijesu nikada igrali ni u finalu. Stoga, ako trijumfuju, biće to njihov prvi naslov, ali i prvi pehar na završnicama velikih šampionata još od Svjetskog prvenstva 1966.

Poznati početni sastavi

Poznati su sastavi u kojima će večerašnji suparnici početi meč.

Za Španiju će nastupiti sljedećih 11 igrača: Unaj Simon - Karvahal, Le Norman, Laport, Kukurelja - Rodri, Fabijan Ruiz - Jamal, Olmo, Niko Vilijams - Morata.

Engleska počinje u sljedećem sastavu: Pikford - Voker, Stouns, Guehi - Saka, Mejnu, Rajs, Šo - Foden, Belingem - Kejn.

Ovo su međusobne utakmice: Englezi su bili uspješniji do sada

Španija i Engleska prvi meč odigrali su 1929. godine, a večerašnje finale biće njihov 28 susret.

I kako god da se uzme – bilo da posmatramo samo mečeve na završnicama, ili i prijateljske – ‘albion’ je bio uspješniji.

Posljednje susrete večerašnjih rivala pratili smo u Ligi nacija prije šest godina.

Prvo je Španija na Vembliju trijumfovala 1:2, no odmah zatim su se Englezi revanširali u Sevilji (2:3), uz dva gola Rahima Sterlinga.

Najbitniju do sada vodile su žene: Ovo su ključne fudbalske borbe Engleske i Španije kroz istoriju
0
Najbitniju do sada vodile su žene: Ovo su ključne fudbalske…
12.07.2024 23:17

Kako je bilo do sad: Ovo su sva finala Eura

Vrijeme je i da se podsjetimo dosadašnjih osvajača i finala. Euro je do sada osvajalo 10 različitih reprezentacija, ali od večeras bi moglo biti i 11, u slučaju da Englezi trijumfuju.

Najtrofejniji su do sada bili Španija i Njemačka, sa po tri naslova. Slijede Italija i Francuska sa po dva. Po jednom su Euro osvajali Portugal, Grčka, Danska, Holandija, Čehoslovačka i Sovjetski Savez.

U nastavku slijede rezultati svih dosadašnjih finala.

Na ulicama Berlina sve izgleda kao pravi fudbalski praznik

U Berlinu je već prava karnevalska atmosfera.

U okolini Olimpijaštadiona, ali i u centru grada, desetine su hiljada engleskih i španskih navijača.

Za sada sve protiče bez bilo kakvih incidenata.

Zanimljivi podaci: Evo kada su padali golovi na utakmicama Španije i Engleske

Jako je interesantan detalj vezan za period igre u kojem su večerašnji finalisti postizali i primali golove.

Na utakmicama obje reprezentacije, najviše pogodaka vidjeli smo u uvodnih pola sata. No, zanimljivo je kako ni na jednom susretu Engleske do sada nije pao gol u intervalu od 45. do 74. minuta.

Ono čime nas ostrvljani jesu impresionirali, jesu pogoci u finišu utakmica – postigli su tri, od kojih dva krucijalna – prvo Belingemove ‘makazice’ protiv Slovačke za produžetke u osmini finala, a onda i Votkinsov gol vrijedan finala protiv Holandije.

Ovo su ključne informacije vezane za igrače

Statistika vezana za fudbalere dvije selekcije na ovom Euru takođe može otkriti ponešto. I to ne samo o fudbalerima, već i o stilu igre Španaca i Engleza – dovoljno je pogledati pasove ili pretrčanu distancu.

Ovako izgleda ključna statistika

Ko god je makar malo pratio Euro, mogao je steći zaključak da su večerašnji suparnici do sada igrali na izuzetno različit način. Dok je Španija nerijetko igrala totalni fudbal, pri čemu je nizala pobjede, Garet Sautgejt je jako taktizirao.

Otud, iako nekad zna zavarati, statistika ovog puta prilično vjerno ilustruje nastupe Španije i Engleske u dosadašnjih šest mečeva.

Put do finala

Prilično slična konstatacija može da se iznese i kada je u pitanju put do finala dvije reprezentacije.

Španija je, ostaje utisak, mnogo uvjerljivije stigla do finala – pri čemu su eliminisali Njemačku i Francusku. Što se Engleske tiče, čini se da smo najviše od njih vidjeli u polufinalu – i to ne na čitavoj utakmici, već u prvom poluvremenu, te u samom finišu.