„Ekološki turizam, zaštita okoline, informacija i malo ruma“, tako glasi moto bloga 28-godišnjeg Bruna Rezendea iz Bare Manze u saveznoj državi Rio de Žaneiru. Čim je počeo da se interesuje za zaštitu životne sredine, pojavila se i ideja da otvori blog „Coluna Zero“, u prevodu „Kičma nula“. Bilo je to za vrijeme jednog putovanja, kada se sa prijateljima peo na vrh planine Piko das Agulas Negras.
„Jednog lijepog dana pozvao me je prijatelj i rekao mi: ’Idemo u Italiju, hoćemo da se penjemo se na vrh planine’. Nikada još nisam bio tamo i sanjao sam da to jednoga dana učinim. Ponio sam i kameru za snimanje. Snimao sam, izmontirao materijal i stavio film na internet. Svima se dopalo. Tada još nisam imao blog“, priča Bruno.
Slijedila su druga putovanja i izleti. Potom je odlučio da sve filmove zajedno stavi na blog- i tako je nastala „Coluna Zero“. Ime bloga je banalno – podsjeća na bolove u leđima od kojih su on i njegovi prijatelji patili poslije pješačenja i planinarenja.
„Ekološke“ kese služe samo za zaradu: Prvobitna ideja bloga bila je da se objavljuju video filmovi sa izleta i putovanja. A onda se kamera pokvarila. Zato je počeo da istražuje i da piše o ekološkim pitanjima, ali na drugačiji način. Uradio je, na primer, istraživanje o cijenama ekoloških kesa za kupovinu u supermarketima u Rio de Žaneiru i objavio rezultate istraživanja na blogu.
„To sam uradio zato što sam se nervirao zbog skupih ekoloških kesa koje ovdje prodaju. Riječ je o teškoj prevari. Oni u svojoj marketinškoj strategiji koriste ’zeleni imidž’ da bi zarađivali novac. Mnogi ističu kako se brinu za prirodu, a u stvari samo gledaju da što više prodaju.“
Rezendeu je uz pomoć bloga, pošlo za rukom da poveže marketing i zaštitu okoline, da započne diskusiju o potrošnji. To je bio slučaj i sa člankom o ovogodišnjem karnevalu u Rio de Ženeiru koji proizvodi veliku količinu otpada i gdje su mnoge stvari idealne za reciklažu.
Radio Dojče vele