Zanimljivosti

I do 10 godina zatvora za pogrešnu vremensku prognozu

Izvor

Zakon koji omogućava sankcionisanje nezavisnih meteorologa donijet je kako bi "javnost bila pošteđena netačnih prognoza i prevara koje mogu izazvati paniku".

Fizička lica koja obavijeste radio stanice ili novine o dolasku oluje takođe će morati prethodno da traže dozvolu od Nacionalne meteorološke službe (SAWS).

U zakonu za koji protivnici tvrde da omogućava monopolističko ponašanje SWAS, predviđeno je da Nacionalna meteorološka služba ne može biti odgovorna za štetu koja bi nastala zbog njene loše prognoze.

Nezavisni meteorolozi i fizička lica u Južnoafričkoj Republici mogu biti kažnjeni zatvorom od pet do deset godina i novčanom globom od 400.000 do 800.000 funti.

I dok se negdje netačne prognoze sankcionišu, meteorolozi SAD i Evrope imaju pravo da se predomisle.

Oni trenutno preispituju ideju da li je takozvano globalno zagrijevanje bilo realna procjena.

Naime, ekstremne hladnoće tokom zima 2009/2010. i 2010/2011. izazivale su haos u pojedinim dijelovima Evrope i Amerike. Autori studije, koja je objavljena u listu "Spisi o istraživanju životne sredine", ukazuju da je postojao jasan trend snažnog zagrijevanja na Arktiku od jula do septembra, i da je predviđano da će trend otopljavanja uključiti i zimu, ali to nije bio slučaj u svim regijama.

Posljednje dvije decenije umjesto zagrijevanja veliki dijelovi istočnog dijela Sjeverne Amerike i sjeverne Evroazije pogođeni su jakim zahlađenjem.

Koristeći podatke o temperaturi, padavinama i ledu tim je otkrio da porast temperature na Arktiku podrazumijeva zadržavanje vlažnosti u atmosferi, a to dovodi do povećanja jesenjih snijegova u širokom pojasu Amerike i Evrope.

Pokazalo se i da je prosječan sniježni pokrivač u Evroaziji rastao tokom posljednje dvije decenije. To je dovelo do promena u takozvanoj arktičkoj oscilaciji, koji je glavni atmosferski činilac vremenskih prilika na sjevernoj hemisferi.

Kada je ova oscilacija u negativnoj fazi visok pritisak na Arktiku usmjerava hladan vazduh ka umjerenom pojasu a to izaziva opadanje temperature i sniježne oluje.

Pozitivna faza donosi umjerenije vremenske prilike, kakve su trenutno u SAD i Evropi. Istraživači dodaju da je ovaj kompleksan naučni problem potrebno još proučavati, ali bi nova saznanja mogla dovesti do puzdanijih predviđanja.

Još se radi na proučavanju uticaja prirode i ljudi na ove varijacije. Prošlog oktobra, objavljena je studija britanske meteorološke kancelarije koja je otkrila da cikličan pad radijacije Sunca može da utiče na neobično hladne zime u Sjevernoj Americi i Evropi.

(B92)

Portal Analitika