On je rekao da mu je kao građaninu, ali i kao lideru BS-a, koja dominantno politički predstavlja bošnjački narod, najvažnije da je evropski put trasiran i da ih svi oni koji na bilo koji način odstupaju od dogovora, a dio su parlamentarne većine, sa tog puta ne mogu skrenuti.
„Ukoliko pokušaju tako nešto, u nama će imati ozbiljnog političkog protivnika i svakako da ćemo u toj potencijalnoj situaciji tražiti preispitativanje participacije tih političkih subjekata u ovoj vladajućoj većini", kazao je Ibrahimović u intervjuu agenciji MINA.
Na pitanje kako vidi rješavanje krize blokade parlamenta, Ibrahimović, koji je i šef crnogorske diplomatije, ocijenio je da je ključ u dijalogu.
On smatra da Crna Gora mora da izađe iz stanja institucionalne blokade i nefunkcionalnosti i da su zato neophodne jake i snažne institucije.
„Snažne institucije možemo imati samo ako smo istinski posvećeni usvajanju demokratskih principa i poštovanja Ustava. Zato vjerujem da je u dijalogu ključ i da, nakon poruka ohrabrenja koje smo nedavno dobili i od evropske komesarke Marte Kos, moramo još posvećenije koračati ka našem evropskom cilju“, kazao je Ibrahimović.
On je rekao da evropski put podrazumijeva dijalog oko najvažnijih pitanja i da je ubijeđen da Crna Gora ima kapacitet za dijalog i postizanje dogovora oko važnih pitanja, a u interesu svih, države i evropske perspektive koju većina građana podržava.
Ibrahimović smatra da sadašanja generacija političara ima neponovljivu šansu da predvodi Crnu Goru na putu ka članstvu u EU.
„Koje znači pridruživanje evropskoj porodici naroda koja baštini univerzalne ljudske vrijednosti i mi kao društvo ovakvu šansu ne smijemo i nećemo propustiti, a svakako da svaki politički subjekt ima pravo da odluči hoće li biti dio pobjedničkog tima koji će napraviti taj istorijski iskorak za Crnu Goru i građanke i građane“, istakao je Ibrahimović.
On je rekao da su za pola godine od kako je na čelu Ministarstva vanjskih poslova (MVP), postignuti više nego odlični rezultati na planu vanjske politike, što je zasluga cjelokupnog tima sa kojim sarađuje.
„Zato neću dozvoliti da evropski put naše države bilo ko ugrožava, makar dok sam ja šef diplomatije“, poručio je Ibrahinović.
On je podsjetio da je Crna Gora na Međuvladinoj konferenciji u decembru zatvorila tri pregovaračka poglavlja i prvi put, nakon sedam godina, krenula u proces zatvaranja poglavlja, što je dio zajedničke agende da sva budu zatvorena do kraja naredne godine.
"Osim toga, i za poglavlje 31, koje se odnosi na vanjsku, bezbjednosnu i odbrambenu politiku, ispunjeni su svi formalni uslovi za zatvaranje. Na ovaj način smo poslali poruku da je integracioni proces ponovo u fokusu, kako Crne Gore, tako i EU i raduje me snažna podrška koja dolazi od zvaničnog Brisela. Tu podršku Brisela Crna Gora nema pravo da prokocka“, smatra Ibrahimović.
On je kazao da je jedan od najvećih izazova za njega lično, ali i za MVP, bilo popravljanje bilateralnih odnosa sa susjednom Hrvatskom, koji su narušeni zbog usvajanja rezolucije o Jasenovcu.
„Za čijim usvajanjem nije bilo potrebe s obzirom na činjenicu da niko u Crnoj Gori, bilo da je riječ o stručnoj, političkoj, naučnoj ili laičkoj javnosti nije sporio, niti danas spori nezamisliva stradanja na području Jasenovca“, rekao je Ibrahimović.
On je dodao da takvog osporavanja nema ni u Hrvatskoj i da ta država njeguje kulturu sjećanja u odnosu na taj strašni zločin.
Ibrahimović je rekao da iako su u BS-u upozoravali da usvajanje te rezolucije može da dovede do zahlađenja odnosa sa zvaničnim Zagrebom, što znači i određeni vid blokade ka EU, nije bilo razumijevanja i sluha za te apele i šteta je napravljena.
On je kazao da je zajedno sa timom u MVP u kontinuitetu radio na popravljanju bilateralnih odnosa, kroz brojne susrete sa ambasadorom Hrvatske u Crnoj Gori Veselkom Grubišićem i hrvatskim kolegom Gordanom Grlić Radmanom.
„Podsjećam da nas je Hrvatska snažno podržala na našem putu ka članstvu u NATO i ja sam siguran da će oni biti naš vjetar u leđa i na putu ka članstvu u EU, a raduje me da je prilikom našeg skorašnjeg susreta u Crnoj Gori moj kolega Grlić Radman to i potvrdio", naveo je Ibrahimović.
On je ocijenio da saradnja između dvije države ide u dobrom pravcu, uprkos određenim otvorenim pitanjima, koja će svakako i rješavati kroz otvoreni i prijateljski dijalog.
Ibrahimović je podsjetio da, nakon pet godina, 27. januara počinju političke bilateralne konsultacije dva ministarstva na nivou državnih sekretara oko otvorenih pitanja.
On je kazao da će Crna Gora ubrzo dobiti 12 novih ambasadora i jednog generalnog konzula.
Ibrahimović je rekao da je mjesecima unazad vodio dijalog sa premijerom Milojkom Spajićem i predsjednikom države Jakovom Milatovićem na temu popunjavanja upražnjenih mjesta u diplomatsko konzularnim predstavništvima (DKP).
„Jasno sam poručio premijeru i predsjedniku države da nema uspješne priče o evropskim integracijama ako ne možemo da imenujemo ambasadore, posebno u onim državama koje su naši snažni međunarodni partneri“, kazao je Ibrahimović.
On je dodao da se raduje da su uspjeli da dođu do kompromisa za oko 13 kandidata za šefove DKP, što će kao rezultat imati popunjavanje diplomatske mreže širom svijeta.
„Ovo su konkretni učinci MVP-a za kratko vrijeme i moram istaći da su ovakvi rezultati prepoznati i pozdravljeni od naših međunarodnih partnera u Briselu, Berlinu, Londonu i Vašingtonu", kazao je Ibrahimović.
On je poručio da je glavni motiv za ulazak BS-a u 44. Vladu bio, između ostalog, jačanje evropskog puta Crne Gore, ekonomski razvoj, povećanje životnog standarda, kao i investicioni fokus na sjever.
"Na sastanku sa premijerom Spajićem, prilikom pregovora o ulasku u Vladu, poručili smo da snažno podržavamo princip vladavine prava, kao i da želimo da zajednički radimo na unapređenju manjinskih prava“, naveo je Ibrahimović.
On je istakao da je za BS politički ideal boriti se za multietničko, multikonfesionalno i sekularno društvo.
„Tako politički djelujemo bezmalo 19 godina. Sa nama su svi načisto. BS se čvrsto drži dogovora i potpisanog sporazuma. To očekujemo od svih sa kojima imamo dogovor oko bilo čega, pa i oko Vlade“, rekao je Ibrahimović.
On je naglasio da ova Vlada više nego bilo koja prije mora da pokaže brigu za sjever Crne Gore.
"BS se iskreno zalaže da sjever naše države krene putem razvoja. Ali to nije dovoljno. Mi sami ne možemo uraditi mnogo ako država ne prepoznaje potrebu da se najljepši dio Crne Gore ekonomski, turistički i privredno razvija“, kazao je Ibrahinmović.
On je dodao da su za tako nešto potrebne ozbiljne kapitalne investicije na sjeveru i da je vrijeme da se sa riječi pređe na djela, jer građani u tom dijelu države, koji su istinske patriote, to zaslužuju.
„To je danas posebno važno, jer je članstvo u EU za mnogo šta šansa koja se ne smije propustiti, ali je i veliki demografski izazov i to, u kontekstu Crne Gore, posebno za sjever, a ono što je za mene kao lidera BS-a važno i za bošnjački narod koji dominantno živi na sjeveru i koji je i onako izložen demografskim izazovima, o čemu je svejdočio i popis stanovništva", zaključio je Ibrahimović.