Parlamentarna većina Skupštine opštine Danilovgrad juče je odbila građansku inicijativu kojom je traženo poništavanje saglasnosti na Odluku o prijedlogu cijena vode za 2025. godinu, saopštio je odbornik Preokreta u SO Danilovgrad, Vuk Iković.
Kako je kazao, Inicijativu, koju je potpisalo oko 600 građana Danilovgrada, prethodno je razmotrio skupštinski Odbor za Statut i propise i utvrdio da je inicijativa utemeljena na zakonu i Statutu Opštine Danilovgrad, te da odbornici treba da se o njoj izjasne.
“Svakom civilizovanom izjašnjavanju prethodi skupštinska polemika, odnosno rasprava, kako bi svi oni koje su građani izabrali mogli da razmjene svoje argumente i donesu odluku koja je u interesu onih koji su ih birali, kao i svih drugih građana. Ali na sjednici nije bilo mogućnosti za polemiku – samo sam ja, kao predlagač, iznio inicijativu, a u nastavku sjednice, održanom danimakasnije, odbornici su, bez ikakve rasprave, samo izglasali odluku. O nastavku sjednice nijesam bio ni obaviješten, što dodatno ukazuje na netransparentnost i pokušaj izbjegavanja javne odgovornosti. Ovaj čin predstavlja direktno ignorisanje demokratskih procedura i prava građana”, kazao je u saopštenju Iković.
Građani su tražili poništavanje odluke o povećanju cijene vode koja je od januara 2025. godine skuplja za čak 53%. Skupština opštine usvojila je odluku kojom je voda u Danilovgradu postala skoro dvostruko skuplja nego u Podgorici i Nikšiću, čime je dodatno opterećen budžet građana. Umjesto racionalnog rješenja, parlamentarna većina je odbila da normalizuje cijene vode.
“Podsjećam odbornike i predsjednika Opštine da je, u slučaju odbijanja građanske inicijative, Skupština opštine, prema članu 120 Statuta Opštine, dužna da raspiše lokalni referendum kako bi svoje odbijanje građanske inicijative odbornici prepustili provjeri neposrednog izjašnjavanja građana. Takođe, prema članu 121 Statuta, predsjednik Opštine dužan je da predloži odluku o raspisivanju opštinskog referenduma, a raspisivanje i održavanje lokalnog referenduma u slučaju odbijanja građanske inicijative obaveza je i prema članu 160 Zakona o lokalnoj samoupravi”, kazao je Iković.
On poručuje da će, ukoliko predsjednik Opštine, kao najodgovornija ličnost lokalne samouprave, ne predloži takvu odluku do kraja ovog mjeseca, kao opozicioni odbornik pojedinačno kontaktirati kolege iz odborničke opozicije radi zajedničkog predlaganja odluke o raspisivanju lokalnog referenduma.
“Prema Statutu Opštine, za ovakav predlog potrebna je podrška jedne trećine odbornika. Ukoliko ni među opozicionim odbornicima ne bude postojala svijest o potrebi zaštite interesa građana Danilovgrada i njihovog prava da o svojim interesima neposredno odlučuju na referendumu, zajedno s građanima Danilovgrada započeću prikupljanje potpisa za građansku inicijativu kojom se traži od Skupštine Opštine da po ovom pitanju raspiše lokalni referendum. Za ovu inicijativu biće potrebno da je podrži 10% građana s biračkim pravom u Opštini Danilovgrad. Međutim, nemam dilemu da će ova inicijativa biti podržana brojem potpisa daleko većim od propisanog, jer su građani svjesni važnosti pravedne i odgovorne politike cijena vode”, kazao je Iković.
On ističe kako voda nije luksuz, već osnovno pravo svih građana, a Danilovgrađani zaslužuju transparentno upravljanje i fer cijenu vode koja neće dodatno opterećivati njihove budžete.
“Pozivam sve građane da podrže inicijativu za lokalni referendum i da se zajedno izborimo za pravedno i odgovorno upravljanje javnim dobrom. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati pravednu budućnost za sve građane Danilovgrada”, zaključio je Iković.