Društvo

Postupanje Uprave za inspekcijski nadzor povodom postavljanja spomen-obilježja u dvorištu objekta SPC u Staroj varoši

Ili su inspektori prezauzeti ili su Sastavci predaleko

Iz Uprave za inspekcijske poslove, kojoj se Pobjeda ovim povodom obratila prije osam dana, odgovora do juče nije bilo. Na naše ponovljeno pitanje o preduzetim aktivnostima, juče smo iz te Uprave putem SMS poruke obaviješteni da je ,,prijava sekretarke Medigović uzeta u proceduru“

Ili su inspektori prezauzeti ili su Sastavci predaleko Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Iako se Sekretarijat za kulturu i sport još 28. februara obratio Upravi za inspekcijski nadzor sa zahtjevom da izađu na teren i utvrde činjenično stanje povodom postavljanja spomen-obilježja u dvorištu objekta Mitroplije crnogorsko-primorske SPC u Staroj varoši, još se ne zna što je preduzeto po tom zahtjevu.

Naime, iz Uprave za inspekcijske poslove, kojoj se Pobjeda ovim povodom obratila prije osam dana, odgovora do juče nije bilo. Na naše ponovljeno pitanje o preduzetim aktivnostima, juče smo iz te Uprave putem SMS poruke obaviješteni da je ,,prijava sekretarke Medigović uzeta u proceduru“.

Procedura

Spomenik Stefanu Nemanji u dvorištu objekta Mitroplije crnogorsko-primorske SPC, iznad Sastavaka u Staroj varoši, podignut je bez odobrenja Sekretarijata za kulturu i sport glavnog grada, kao nadležnog organa za izdavanje te vrste saglasnosti. Kako je Pobjedi 27. februara potvrđeno iz tog sekretarijata, nijedno pravno ni fizičko lice nije podnosilo zahtjev za izdavanje dozvole za postavljanje spomenika, iako je to zakonska obaveza. Navodeći da su za postavljanje tog spomen-obilježja saznali iz teksta objavljenog u Pobjedi, sekretarka za kulturu i sport Ana Medigović kazala je da su nakon provjere u arhivi utvrdili da se ono ne nalazi u registru legalnih spomen-obilježja, niti u registru nelegalnih. Uslijedio je njihov zahtjev Upravi za inspekcijski nadzor da izađu na teren i utvrde činjenično stanje.

Tim povodom, 3. marta poslali smo pitanja Upravi za inspekcijski nadzor pri Upravi za inspekcijske poslove, a na njihovu sugestiju, 5. marta i Direkciji za inspekcijski nadzor pri Ministarstvu održivog razvoja i turizma. Iz Uprave za inspekcijske poslove, naime, naveli su da je ovaj slučaj dijelom i u nadležnosti MORT-a.

Iz Direkcje za inspekcijski nadzor Pobjedi je odgovoreno da Ministarstvo održivog razvoja i turizma poslove inspekcijskog nadzora u oblasti planiranja i izgradnje vrši u skladu sa Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata preko urbanističko-građevinskog inspektora.

- Shodno ovlašćenjima, propisanim navedenim zakonom, urbanističko-građevinski inspektor provjerava, pored ostalog, naročito građenje objekata. Kontrola uslova, načina i postavljanja spomenika nije u nadležnosti urbanističko-građevinske inspekcije. Za pitanja u vezi navedenog spomen-obilježja potrebno je da se obratite nadležnom organu za postupanja po istim, Upravi za inspekcijske poslove, Odsjeku za inspekciju za zaštitu kulturnih dobara, kulturne baštine i arhivsku djelatnost, koji vrši poslove koje se odnose na inspekcijski nadzor nad primjenom zakona, podzakonskih akata i drugih propisa iz oblasti kulturnih dobara, kulturne baštine ili nadležnom organu lokalne uprave - Glavom gradu Podgorici, ako spomenik nije prepoznat kao kulturno dobro, odnosno kulturna baština – odgovoreno je iz MORT-a.

Zakon

Sekretarka za kulturu i sport Ana Medigović ranije je objasnila da se, bez obzira na to da li se neko spomen-obilježje podiže na privatnoj imovini, tretira isto kao i ona na javnim površinama, odnosno da je za njegovo podizanje neophodno odobrenje nadležnih organa.

- Parcela na kojoj je podignut spomenik u vlasništvu je Mitropolije crnogorsko-primorske SPC, odnosno pravnog lica, ali nama se niko nije obratio sa zahtjevom za podizanje bilo kakvog spomenika na tom mjestu. Ne postoji u arhivi nikakav zahtjev za podizanje tog spomen-obilježja, bilo od pravnog, bilo od privatnog lica – kazala je tada sekretarka za kulturu i sport.

Medigović je tada podsjetila da se za podizanje bilo kojeg spomen-obilježja mora uputiti zahtjev tom sekretarijatu, koji je nadležan za izdavanje odobrenja, uz jasno propisanu proceduru i neophodnu dokumentaciju. U suprotnom, to spomen-obilježje nije postavljeno legalno, u skladu sa propisima i ne može ni ući u registar spomen-obilježja.

Portal Analitika

Komentari (5)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
t timestar
11.03.2020. 09:10

Ukloniti !

0
0
a aaaaaarun_neregistrovani
11.03.2020. 08:20

još jedan dokaz da je SPC i svetosavlje sekta. Samo ukucajte EPARHIJSKI DVOR BIJELJINA na google ako vas još drži zadojenost Amfijem, čisto da vidite u kakvom svijetu živite. I onda to u staroj varoši da čitamo i gledamo njihove bajke i basne.

0
0
k kiko_neregistrovani
11.03.2020. 08:18

DIVLJAJU I DALJE ,OVO RADE VEC GODINAMA,NIKO NE REAGUJE, PRAVE DZAMAHIRIJU OD NASE DRZAVE. OSVJESTITE SE LITIJASI,NISU VAM PRECI BILI KLERONACIONALISTI ILI CETNICI

0
0
D Duki_neregistrovani
11.03.2020. 07:39

Ovo je strasno, ponavlja se scenarijo krstionice u Tivtu, kad ce konacno ova drzava reagovati na vrijeme, jer ako sad krenu da ruse u ovakvim okolnostima nastat ce veliki problemi, mora da u inspekcijama rade ljudi koji to podrzavaju , treba ova drzava da smijeni sve inspektore i njihovog sefa jer ce se ovo i dalje desavati

0
0
P PoČetnik_neregistrovani
11.03.2020. 07:25

Oklen parcela na Sastavcima u PG u vlasništvu srpske spc crkve iz srbije???!

0
0