Zanimljivosti

Ima li Venecija budućnost?

Izvor

U svemiru, pa samim tim i na planeti Zemlji, sve mora da ima svoj realni i logični smisao i slijed događanja.

Jedno od najzanimljivijih pitanja koje današnja nauka pokušava da riješi je - zašto raste nivo mora i okeana? I pored konstantnog truda naučnika širom svijeta, još nije dat zadovoljavajući odgovor. Globalno zagrijavanje je najčešće pominjani razlog za to, ali su prenebregnute dvije pojave, koje po mom mišljenju, mnogo jače utiču na promjenu nivoa vode u morima i okeanima.

Moja studija će pokušati da objasni kako na taj fenomen utiču erozija i gravitacija.

Značaj erozije: Poznati su sledeći podaci: Ukupna površina Zemlje je 510.072.000 km2; površina kopna iznosi 148.940.000 km2, što čini 29,2  odsto ukupne površine Zemlje. Površina okeana i mora je 361.132.000 km2, što je 70,8 odsto ukupne površine Zemlje.

Značajni su i sljedeći podaci: Količina vode u morima i okeanima je: 1.370 miliona km3; prosječna dubina mora i okeana iznosi 3.750 m. Okeani i mora sadrže oko 97,25 odsto vode na Zemlji dok se u lednicima i glečerima nalazi  2,05 odsto vode na Zemlji. Dakle: ako bi Zemlja bila idealna sfera, debljina sloja vode po cijeloj njenoj površini bi bila oko 2.690 metara.

U knjizi „Engineering hydraulics“ od Hunter Rouse, izdate 1949. god. mogu se naći još neki, ispostaviće se, veoma bitni podaci.

Količina mulja koju nanese u Karipsko more rijeka Misisipi u toku jedne godine iznosi oko 700 miliona tona. Ako se zna da je protok Misisipija na ušću oko 16.200 m3 u sek. onda se dolazi do podatka da jednu tonu mulja nosi oko 730 m3 vode.

Količina mulja koju je rijeka Kolorado nanosila u Tihi okean prije izrade brane Huver bila je oko 180 miliona tona godišnje. Ako se zna da je protok Kolorada na ušću oko 1.200 m3, onda se dolazi do podatka da je jednu tonu mulja nosilo oko 210 m3 vode.

0906amazonKoristeći ove podatke kao orijentir, može se doći do pretpostavljenih podataka i za druge velike rijeke. Tako, ako uzmemo da na Zemlji jednu tonu mulja prosječno nosi 500 m3 vode rijeka, onda bi za rijeku Amazon - čiji je prosječni protok oko 219.000 m3 u sekundi - količina  mulja koju godišnje unese u Atlanski okean bila 13,81 milijardi tona. Kako je, po dostupnim podacima, Amazon petina svetskih voda u rijekama, to znači da će ukupna količina mulja koju nanesu sve svetske rijeke u mora i okeane za godinu dana biti približno 69,06384 x 109 (tona).

Prethodna mjerenja su obavljena uz pretpostavku da jedna tona nanosa zauzima približno jedan kubni metar zapremine, a to znači da svake godine na dno mora i okeana dođe nova količina materijala, čija je zapremina oko 69 milijardi kubnih metara. Ta nova zapremina materijala kada se rasporedi na površinu Zemlje pod vodom od 361.132.000 km2, podiže nivo vode za 2,18465 x 10-4 (metara), što odgovara godišnjem podizanju nivoa mora i okeana za: h = 2,18 mm.

Međutim, stvarna težina 1 m3 zapremine mulja na dnu mora ili okeana - u uslovima povećanog pritiska usled stuba vode iznad njega - je znatno veća od, u literaturi pretpostavljene, težine mulja u rijekama od jedne tone po m3, pa će stoga stvarna vrijednost za h biti manja.

Kada se gornji rezultat prevede na vrijeme od 100 godina, dobije se da bi u tom periodu kao posljedica erozije, podizanje nivoa mora i okeana trebalo biti od 10 do 15 cm, što približno odgovara stvarnom rezultatu u tom periodu.

0906erozijatekst

Uticaj gravitacije: Smatra se da su nebeska tijela, u prvom redu planete, nastala srastanjem od većeg broja manjih tijela. Na osnovu poznatih zakona fizike, ali u prvom redu moje Teorije o ekvipritisnim površinama, to novonastalo tijelo u početku svog postojanja, ako ima dovoljnu masu, usled dejstva sopstvene gravitacije, mijenja svoj oblik u težnji da dobije formu lopte.

Ono bi taj oblik i dobilo kada bi to tijelo, tj. planeta, bilo napravljena od vrlo viskoznog materijala, recimo vode.

U stvarnosti, planeta Zemlja je većinom sastavljena od materijala koji, dok je u čvrstom stanju, ima veliki koeficijent viskoznosti. Posebno na površini planete Zemlje temperatura uslovljava da taj materijal bude u čvrstom stanju, tj. formirana je čvrsta kora, čiji je koeficijenat viskoznosti vrlo veliki.

Zbog toga gravitacione sile ne mogu u potpunosti deformisati površinu Zemlje, kako bi je dovele do oblika idealne lopte. To uslovljava da kora planete Zemlje, u sadašnjoj fazi njenog razvoja, bude neravna.

Čvrsta kora Zemlje, uključujući i dno okeana i mora, usljed gravitacionih i drugih uticaja stalno mijenja svoj oblik, pri čemu se ta promjena odvija relativno sporo.

Ovaj postupak uslovljava da generalno, sa protokom vremena, postoji konstantna pojava da, površine kopna  postaju sve niže, a površine dna okeana i mora sve visočije. Ova pojava uslovljava stalno povećanje površine planete Zemlje pod vodom i težnju da voda u cjelosti pokrije kopno, tj. da kopno nestane. Veličinu tog efekta je teško odrediti, jer zavisi od mnogo faktora, i vrlo je različit od lokaliteta do lokaliteta na Zemlji.

U sadašnjem trenutku starosti Zemlje uticaj gravitacije na efekat podizanja nivoa mora i okeana bi trebao biti manji od uticaja erozije.

Zašto tone Venecija: Ako se prethodna razmatranja primijene na problem potanjanja Venecije, dolazi se do zaključka koji ta razmatranja u potpunosti potvrđuje.

0906potopljenavenecija

Naime, poznato je da grad Venecija tone u more. Najnovija satelitska snimanja su pokazala da se taj proces kreće od jedan do dva milimetra godišnje. Pri tome, utvrđeno je da brže tone istočni dio grada, tj. onaj dio grada koji je okrenut prema moru.

Moje objašnjenje ovog fenomena je sljedeće: U predjelu oko Venecije ima veliki broj rijeka koje nanose mulj u Jadransko more. Znamo da je specifična težina mulja - u uslovima koji vladaju na dnu mora - veća od specifične težine vode. Primjenjujući Teoriju o ekvipritisnim površinama, zaključujemo da taj mulj jače pritiska dno mora nego što je pritiskala voda koju je istisnuo sa tog položaja, što uslovljava da na tom širem lokalitetu dno mora tone.

Kao posljedicu toga da se i dno mora oko grada i sam grad Venecija nalaze na istoj tektonskoj ploči, kad tone dno mora, ono povlači sobom i područje cijelog grada, ali jače onaj dio koji je prema moru, tj. istočni dio grada.

Portal Analitika