Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori u poslednjih šest godina, poslanicima nije skidan imunitet za krivična djela uvrede i klevete.
Nikčević je objasnio da se u mnogim zemljama Evropske unije raspravlja da li bi odgovornost trebalo ograničiti samo na riječi izgovorene u parlamentu i radnim tijelima.
»Čini mi se da bi trebali imunitet fokusirati samo na rad poslanika u radnim tijelima i parlamentu, jer to je njihov djelokrug rada«, kazao je Nikčević agenciji MINA.
Kako je objasnio, u zemljama u tranziciji građani mogu pokrenuti politički proces protiv poslanika zbog izgovorene riječi u parlamentu.
»Crna Gora je tu na ivici, da li da oslobodi riječ, da se poslaniku omogući da može da kritikuje i Vladu i državne organe, u korist građana, ili da sankcionišemo tako što ćemo donijeti odluku da im se skida imunitet i dokazuju eventualna krivična djela na sudu«, rekao je Nikčević.
On smatra da građani mogu biti sudije na izborima i ocijeniti kako se poslanik ponaša i kako zagovara razvoj demokratskih proces i želju da se u parlamentu rješavaju žvotna pitanja građana.
»Što više demokratizujemo parlament i razgovaramo o životnim temama, sve je manje druge priče, i svi se na neki način čuvamo teških riječi«, smatra Nikčević.
Prema njegovim riječima, Administrativni odbor je raspravljao o skidanju imuniteta i prikupio informacije iz okruženja, prije svega zemalja iz
bivše Jugoslavije, i nekih država Unije.
»Vidjeli smo da se sve kreće ka tome da se ta sloboda riječi u parlamentu na neki način zaštiti i od eventualnog pokretanja i mogućih političkih procesa«, kazao je Nikčević.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.