To je Dnevnim odgovoreno iz Upravnog odbora Prosvjetne zajednice Crne Gore na pitanje da li su od nadležne Prosvjetne inspekcije zatražili da provjere takve navode, te da li su prethodno smijenjeni direktori škola raspoređeni u školama i tako nastavili radni odnos.
I dok razriješeni direktori strahuju da je u pitanju revanšizam, iz Upravnog odbora Prosvjetne zajednice kazali su da su ih početkom septembra kontaktirali mnogi prosvjetni radnici, jer su, kako pojašnjavaju za Dnevne, prvih dana ove školske godine neprijatno iznenađeni uručivanjem rješenja o prestanku radnog odnosa
“Inspekciji smo se obratili sa željom da provjere kakva je stvarna situacija u navedenim školama i vrtićima, ali da provjere i ostale ustanove. U slučaju da je zaista došlo do kršenja zakona i sprovođenja samovolje pojedinaca nauštrb kolega koje su dotad vrijedno radile, očekivali smo da inspekcija preduzme odgovarajuće radnje i sankcije sa ciljem zadovoljenja pravde”, navode iz Prosvjetne zajednice.
Pojasnili su da su kolege reagovale jer su časove na kojima su do tada radili dodijeljeni direktorima koji su razriješeni u julu, a bili su na poziciji direktora više od dva mandata.
“Znači dugogodišnji direktori, sad razriješeni, dobili su časove nauštrb kolega koje su godinama radile na određeno, iako po zakonu nijesu imali na to pravo, niti su smjeli biti prioritet u odnosu na ostale. Problem je i taj što među privilegovanim bivšim direktorima su i oni koji su nekoliko puta prekršili zakon, pa to stvara dodatno ogorčenje kolega koje čak i više od decenije rade na određeno, a sada su opet na birou jer se više cijene prestupnici”, upozorili su iz Prosvjetne zajednice.
Podsjećaju dasu se Prosvjetnoj inspekciji obratili 17. septembra, a da su “do danas dobili odgovore za jedva pet-šest ustanova”.
Čudno tumačenje zakona
“Čekamo sve odgovore da bismo iznijeli svoj stav. Ono što već sad vidimo kao problem jeste da Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta nije dosljedno u tumačenju zakona iz oblasti rada i obrazovanja. U julu, kad su dotadašnji direktori razriješeni, glavni razlog, osim partijskog zapošljavanja, bio je i taj što je veliki broj direktora radio više od dva mandata, što od 2017. zakonski nije dozvoljeno”, kažu iz Prosvjetne zajednice.
Podsjećaju kako u septembru sve škole dobijaju savjet od pravnika iz resora Vesne Bratić da mogu da zaposle razriješene direktore, jer se smatra da su od 2017. započeli prvi mandat.
“Iako svi znamo da to nije tako, iako je većina direktora do tog perioda već imala znatno više od od dva mandata te je besmisleno taj period zanemariti i poništiti kao da nije postojao. U ovih nekoliko pristiglih inspektorskih izvještaja možemo primijetiti da su se rukovodili upravo tim čudnim tumačenjem zakona, te da tako ne vide ni ništa sporno u tome što je prilikom zapošljavanja data prednost razriješenim direktorima, umjesto kolegama koje su već držale te časove”, ukazala je Prosvjetna zajednica.
Podgorica: Od 22 razriješenih, 20 opet zasnovalo radni odnos
Pojašnjavaju da, kad je u pitanju Podgorica, nezvanične informacije od predstavnika Sindikata pokazuju da je od 22 u julu razriješena direktora, njih 20 ponovo zaposleno od 1. septembra.
“Sve ovo je odgovoreno krajem avgusta na sastanku kojem su prisustvovali i predstavnici Ministarstva i predstavnici Sindikata. E sad, šta je pozadina svega urađenog ne možemo sa sigurnošću znati”, rekli su iz Prosvjetne zajednice.
Kontaktirao ih je, ukazuje, veliki broj kolega koje su ostale bez posla “jer je prednost pri raspodjeli časova data razriješenjim direktorima”.