Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Inspekcija zatvorila bazen u Kotoru: U vodi pronađene ešerihija koli i enterokoke fekalnog porijekla

Opština nije ugovorila kontrolu ispravnosti vode u bazenu, a obavezne su dvije mjesečno

Inspekcija zatvorila bazen u Kotoru: U vodi pronađene ešerihija koli i enterokoke fekalnog porijekla

U vodi su nađene dvije vrste bakterija, ešerihija koli i enterokoke fekalnog porijekla. Analiza ispravnosti vode urađena je na zahtjev predsjednika Opštine iako je prema Pravilniku upravljač (opština) dužan da obezbijedi kontinuirani monitoring. Predsjednik PVK ,,Primorac“ Siniša Kovačević kaže da je u aprilu 2023. godine klubu istekao ugovor o zakupu bazena te da nemaju nadležnosti nad tim sportskim objektom.

Inspekcija zatvorila bazen u Kotoru: U vodi pronađene ešerihija koli i enterokoke fekalnog porijekla Foto: Ivana Komnenić
PobjedaIzvor

Uprava za inspekcijske poslove po službenoj dužnosti izvršila je nadzor ljetnjeg bazena u Kotoru. Zbog prekoračenja graničnih vrijednosti propisanog kvaliteta vode za kupanje, državni inspektor donio je rješenje o privremenoj zabrani korišćenja. Mjera zabrane prestaje kada rezultati analize uzorka vode sa ovog kupališta budu zadovoljili mjerodavne parametre – saopšteno je juče iz Kancelarije za komunikacije i pi-ar Opštine Kotor.

Donešena privremena zabrana korišćenja ljetnjeg bazena u Kotoru
0
Donešena privremena zabrana korišćenja ljetnjeg bazena…
31.07.2024 15:03


Prema Izvještaju mikrobioloških ispitivanja koje je započeto 28. jula, a završeno 30. jula, koju je radio Institut za biologiju mora, a u koji je Pobjeda imala uvid, u vodi su nađene dvije vrste bakterija, ešerihija koli (Escherichia coli) i enterokoke fekalnog porijekla.

Pravilnik

U utorak je iz lokalne uprave saopšteno da je iz Kancelarije za komunikacije i PR Opštine Kotor saopšteno je 30. jula na zahtjev predsjednika Opštine Vladimira Jokića bazen zatvoren do daljnjeg te da je zatražio od resornih službi da utvrde uzroke zagađenja i preduzmu hitne mjere koje će obezbijediti kvalitet vode bezbjedan za korišćenje bazena i zatražio dnevno ažuriranje informacija o preduzetim aktivnostima.

Prema Pravilniku o sanitarno-tehničkim i higijenskim uslovima, kao i uslovima za zdravstvenu ispravnost vode za rekreativne potrebe i druge vode od javno-zdravstvenog interesa vlasnik, odnosno korisnik bazenskog kupališta treba da obezbijedi sanitarno-tehničke i higijenske uslove koji sprečavaju prenošenje uzročnika zaraznih bolesti i pojavu drugih uzroka koji mogu narušiti zdravlje posjetilaca, kao i da odredi lice koje je odgovorno za praćenje sprovođenja mjera i aktivnosti propisanih ovim pravilnikom. Prema tom pravilniku na sezonskim kupalištima laboratorijsko ispitivanje uzoraka bazenske vode i čiste vode vrši se najmanje dva puta mjesečno, a vode za punjenje neposredno pred početak sezone. Prema informacijama do kojih je Pobjeda došla lokalna uprava nije zaključila ugovor sa Institutom za biologiju mora za monitoring kvaliteta vode na ljetnjem bazenu. Analiza na osnovu koje je bazen 30. jula zatvoren urađena je na zahtjev predsjednika Opštine. Dakle, nije obezbijeđen konitnuirani monitoring vode. 

Upravljanje

Nakon što je saopšteno da je u utorak bazen zatvoren isplivali su problemi u funkcionisanju tog sportskog objekta. Iako se bazen povezuje sa VPK Primorcem predsjednik tog kluba Siniša Kovačević, koji je i potpresjednik Opštine, objašnjava za Pobjedu da je VPK ,,Primorac“ koristio bazen do prošle godine na osnovu ugovora o zakupu sa Opštinom od 2008. godine sa rokom od 15 godina.

„Taj ugovor je istekao 4. aprila 2023, nije produžavan, nije napravljen ni novi, tako da u formalno-pravnom smislu VPK „Primorac“ nije zakupac već dvije ljetne sezone i nema nikakvih ingerencija. Mi bazen koristimo za treninge pet mlađh selekcija, to je oko 100 djece, dok naš prvi tim trenira na zatvorenom bazenu“, kaže Kovačević.

VPK „Primorac“ je 9. maja 2023. godine obavijestio Sekretarijat za zajedničke poslove da je 4. aprila 2023. godine isteklo važenje ugovora. Iz Primorca su tada obavijestili Opštinu da je time istekla i obaveza kluba da upravlja bazenom, te da klub nema ni finansijske ni logističke mogućnosti da nastavi sa održavanjem bazena, sa molbom da Opština preuzme obaveze oko upravljanja i održavanja ljetnjeg bazena.

„No, iako je ljetnji bazen u nadležnosti Opštine, na adresu Primorca i dalje dolaze računi za struju, vodu koje plaćaju iako nemaju obavezu i nijesu nadležni za održavanje ovog bazena“, kaže Kovačević.

Kovačević, koji je i potpresjednik Opštine Kotor, kaže da klub nije bio upoznat da postoje indicije da sa vodom u bazenu nešto nije u redu te da ih iz Opštine nijesu informisali da je upućen zahtjev Institutu za biologiju mora da se analiza vode uradi u nedjelju, neradnim danom.

„Mi smo nakon saznanja o svemu ovome preventivno donijeli odluku, a na osnovu nezvaničnih informacija da je iz Opštine Kotor zatražena analiza vode, da sve naše selekcije treniraju na zimskom bazenu do daljnjeg. Već jutros smo imali 40 djece, polaznika škole plivanja“, kazao je Kovačević.

Ljetnji bazen koriste i građani, ali i drugi kotorski Vaterpolo klub „Cattaro“.

Kovačević je kazao da se na zatvorenom bazenu u skladu sa zakonom jednom mjesečno rade hemijske i mikrobiološke analize vode od strane ovlašćene institucije.

Kovačević: Provjeriti kvalitet vode na Žutoj i plaži kod URCA

Predsjednik PVK ,,Primorac“ i potpredsjednik Opštine i Siniša Kovačević kaže da je u ime kluba 30. jula uputio zahtjev Institutu za biologiju mora da ispita kvalitet vode na Ljetnjem bazenu.

„Osim ovog uputio sam i drugi dopis Institutu, sa pozicije potpresjednika Opštine da se ispita kvalitet vode na gradskoj, Žutoj plaži, koja se nalazi u blizini bazena i plaži kod URCA (nekadašnji Ugostiteljsko-rekreativni centar). Ovo iz razloga jer imamo nezvanične informacije da se u moru na lokalitetu Žute plaže pojavila bakterija ešerihija“, kazao je Kovačević.

Portal Analitika